Marçelini

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Marçelini
Marcellinus.jpg
papa i 29 i Kishës Katolike
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Zgjedhja 30 qershor 296
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Shenjtërimi 30 qershor 296
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Fundi papatit 25 tetor 304
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Paraardhësi Papa Kaio
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Pasardhësi Papa Marçeli I
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Lindja Roma, ?
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Vdekja Roma, 25 tetor 304/1 prill 305
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Varrimi Katakombi i Prishilës

Papa Marçelini ( l. ?, Roma - v. 25 tetor 304/1 prill 305, Roma) ishte papa i 29 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 30 qershor 296 dhe deri më 25 tetor 304. Paraardhës i tij ishte Papa Kaio, ndërsa pasardhësi Papa Marçeli I.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Stampa:En {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
Papa Kaio
Papë
30 qershor 29625 tetor 304
Pasardhësi 
Papa Marçeli I