Eugjeni III

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Eugjeni III
papa i 167 i Kishës Katolike
Zgjedhja 15 shkurt 1145
Shenjtërimi 18 shkurt 1145
Fundi papatit 8 korrik 1153
Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
Paraardhësi papa Luçio II
Pasardhësi papa Anastasi IV
Emri Bernardo (dei Paganelli?)
Lindja Montemagno, ?
Vdekja Tivoli, 8 korrik 1153
Varrimi Bazilika e Shën Gjonit në Lateran

Papa Eugjeni III (Bernardo (dei Paganelli?) l. ?, Montemagno - v. 8 korrik 1153, Tivoli) ishte papa i 167 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 15 shkurt 1145 dhe deri më 8 korrik 1153. Paraardhës i tij ishte papa Luçio II, ndërsa pasardhësi papa Anastasi IV.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. Eugjeni III - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Luçio II
Papë
15 shkurt 11458 korrik 1153
Pasardhësi 
papa Anastasi IV