Agapeti II

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Agapeti II
papa i 129 i Kishës Katolike
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Zgjedhja 10 maj 946
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Shenjtërimi 10 maj 946
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Fundi papatit 8 nëntor 955
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Paraardhësi papa Marini II
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Pasardhësi papa Gjoni XII
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Lindja Roma, ?
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Vdekja 8 nëntor 955
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Varrimi Bazilika e Shën Gjonit në Lateran

Papa Agapeti II ( l. ?, Roma - v. , 8 nëntor 955) ishte papa i 129 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 10 maj 946 dhe deri më 8 nëntor 955. Paraardhës i tij ishte papa Marini II, ndërsa pasardhësi papa Gjoni XII.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Stampa:En Agapeti II - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Marini II
Papë
10 maj 9468 nëntor 955
Pasardhësi 
papa Gjoni XII