Jump to content

Stefani II

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Stefani II
papa i 92 i Kishës Katolike
Zgjedhja 26 mars 752
Shenjtërimi 26 mars 752
Fundi papatit 26 prill 757
Paraardhësi papa Zaharia
Pasardhësi papa Pali I
Lindja Roma, 714/715
Vdekja Roma, 26 prill 757
Varrimi Bazilika e Shën Pjetrit

Papa Stefani II ( l. 714/715, Roma - v. 26 prill 757, Roma) ishte papa i 92 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 26 mars 752 dhe deri më 26 prill 757. Paraardhës i tij ishte papa Zaharia, ndërsa pasardhësi papa Pali I.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Zaharia
Papë
26 mars 75226 prill 757
Pasardhësi 
papa Pali I