Piu VIII

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Piu VIII
Clemente Alberi – Ritratto di papa Pio VIII (c. 1830).jpg
papa i 253 i Kishës Katolike
C o a Pio VIII.svg
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Zgjedhja 31 mars 1829
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Shugurimi peshkopal 5 prill 1829
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Fundi papatit 1 dhjetor 1830
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Paraardhësi papa Leoni XII
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Pasardhësi papa Gregori XVI
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Emri Francesco Saverio Castiglioni
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Lindja Cingoli, 20 nëntor 1761
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Vdekja Roma, 30 nëntor 1830
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Varrimi Bazilika e Shën Pjetrit

Papa Piu VIII (Francesco Saverio Castiglioni l. 20 nëntor 1761, Cingoli - v. 30 nëntor 1830, Roma) ishte papa i 253 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 31 mars 1829 dhe deri më 1 dhjetor 1830. Paraardhës i tij ishte papa Leoni XII, ndërsa pasardhësi papa Gregori XVI.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. Piu VIII - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Leoni XII
Papë
31 mars 18291 dhjetor 1830
Pasardhësi 
papa Gregori XVI