Jump to content

Feliksi IV

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Feliksi IV
papa i 54 i Kishës Katolike
Zgjedhja 12 korrik 526
Fundi papatit 22 shtator 530
Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
Paraardhësi papa Gjoni I
Pasardhësi papa Bonafaci II
Lindja Sannio, ?
Vdekja 22 shtator 530
Varrimi Bazilika e Shën Pjetrit

Papa Feliksi IV ( l. ?, Sannio - v. 22 shtator 530, ) ishte papa i 54 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 12 korrik 526 dhe deri më 22 shtator 530. Paraardhës i tij ishte papa Gjoni I, ndërsa pasardhësi papa Bonafaci II.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Gjoni I
Papë
12 korrik 52622 shtator 530
Pasardhësi 
papa Bonafaci II