Liberi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Liberi
papa i 36 i Kishës Katolike
Zgjedhja 17 maj 352
Fundi papatit 24 shtator 366
Paraardhësi Papa Juli I
Pasardhësi Papa Damasi I
Lindja Roma, ?
Vdekja 24 shtator 366
Varrimi Katakombi i Prishilës

Papa Liberi ( l. ?, Roma - v. 24 shtator 366, ) ishte papa i 36 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 17 maj 352 dhe deri më 24 shtator 366. Paraardhës i tij ishte Papa Juli I, ndërsa pasardhësi Papa Damasi I.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
Papa Juli I
Papë
17 maj 35224 shtator 366
Pasardhësi 
Papa Damasi I