Damasi I

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Papa Damasi I
Saintdamasus.jpg
papa i 37 i Kishës Katolike
Zgjedhja 1 tetor 366
Fundi papatit 11 dhjetor 384
Paraardhësi Papa Liberi
Pasardhësi Papa Sirici
Lindja Roma ose Guimarães, 305 afërsisht
Vdekja 11 dhjetor 384
Varrimi Bazilika e Shën Lorencit në Damas

Papa Damasi I ( l. 305 afërsisht, Roma ose Guimarães - v. 11 dhjetor 384, ) ishte papa i 37 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 1 tetor 366 dhe deri më 11 dhjetor 384. Paraardhës i tij ishte Papa Liberi, ndërsa pasardhësi Papa Sirici.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Stampa:En {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
Papa Liberi
Papë
1 tetor 36611 dhjetor 384
Pasardhësi 
Papa Sirici