Klementi VI

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Klementi VI
Clemente VI
papa i 198 i Kishës Katolike
19 maj 1342
Zgjedhja 7 maj 1342
Fundi papatit 6 dhjetor 1352
Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
Paraardhësi papa Benedikti XII
Pasardhësi papa Inoçenti VI
Emri Pierre Roger
Lindja Maumont, 1291
Vdekja Villeneuve-lès-Avignon, 6 dhjetor 1352
Varrimi Abacia e Chaise-Dieu

Papa Klementi VI (Pierre Roger l. 1291, Maumont - v. 6 dhjetor 1352, Villeneuve-lès-Avignon) ishte papa i 198 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 7 maj 1342 dhe deri më 6 dhjetor 1352. Paraardhës i tij ishte papa Benedikti XII, ndërsa pasardhësi papa Inoçenti VI.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Benedikti XII
Papë
7 maj 13426 dhjetor 1352
Pasardhësi 
papa Inoçenti VI