Zefirini

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Zefirini
papa i 15 i Kishës Katolike
Zgjedhja 199
Fundi papatit 20 dhjetor 217
Paraardhësi Papa Viktori I
Pasardhësi Papa Kalisti I
Lindja Roma, ?
Vdekja 20 dhjetor 217
Varrimi Katakombi i Shën Kalistit

Papa Zefirini ( l. ?, Roma - v. 20 dhjetor 217, ) ishte papa i 15 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 199 dhe deri më 20 dhjetor 217. Paraardhës i tij ishte Papa Viktori I, ndërsa pasardhësi Papa Kalisti I.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
Papa Viktori I
Papë
19920 dhjetor 217
Pasardhësi 
Papa Kalisti I