Jump to content

Sabiniani

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Sabiniani
papa i 65 i Kishës Katolike
Zgjedhja mars 604
Shenjtërimi 13 shtator 604
Fundi papatit 22 shkurt 606
Paraardhësi papa Gregori I
Pasardhësi papa Bonafaci III
Lindja Blera
Vdekja 22 shkurt 606
Varrimi Bazilika e Shën Pjetrit

Papa Sabiniani ( l. , Blera - v. 22 shkurt 606, ) ishte papa i 65 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më mars 604 dhe deri më 22 shkurt 606. Paraardhës i tij ishte papa Gregori I, ndërsa pasardhësi papa Bonafaci III.

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Gregori I
Papë
mars 60422 shkurt 606
Pasardhësi 
papa Bonafaci III