Jump to content

Stefani IX

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Stefani IX
papa i 154 i Kishës Katolike
Zgjedhja 2 gusht 1057
Shugurimi peshkopal 3 gusht 1057
Fundi papatit 29 mars 1058
Paraardhësi papa Viktori II
Pasardhësi papa Nikolla II
Emri Federico di Lorena
Lindja 1020 afërsisht
Vdekja Firence, 29 mars 1058
Varrimi Kisha e Shën Reparatës, Firence

Papa Stefani IX (Federico di Lorena l. 1020 afërsisht, - v. 29 mars 1058, Firence) ishte papa i 154 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 2 gusht 1057 dhe deri më 29 mars 1058. Paraardhës i tij ishte papa Viktori II, ndërsa pasardhësi papa Nikolla II.

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. Stefani IX - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Viktori II
Papë
2 gusht 105729 mars 1058
Pasardhësi 
papa Nikolla II