Bonafaci IX

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Bonafaci IX
Bonifacio IX
papa i 203 i Kishës Katolike
C o a Bonifacio IX.svg
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Zgjedhja 2 nëntor 1389
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Shenjtërimi 9 nëntor 1389
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Fundi papatit 1 tetor 1404
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Paraardhësi papa Urbani VI
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Pasardhësi papa Inoçenti VII
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Emri Pietro Tomacelli
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Lindja Casarano, 1359 afërsisht
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Vdekja Roma, 1 tetor 1404
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Varrimi Bazilika e Shën Pjetrit

Papa Bonafaci IX (Pietro Tomacelli l. 1359 afërsisht, Casarano - v. 1 tetor 1404, Roma) ishte papa i 203 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 2 nëntor 1389 dhe deri më 1 tetor 1404. Paraardhës i tij ishte papa Urbani VI, ndërsa pasardhësi papa Inoçenti VII.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Urbani VI
Papë
2 nëntor 13891 tetor 1404
Pasardhësi 
papa Inoçenti VII