Pali II

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Papa Pali II
Paolo II
papa i 211 i Kishës Katolike
C o a Paulo II.svg
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Zgjedhja 30 gusht 1464
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Shugurimi peshkopal 16 shtator 1464
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Fundi papatit 26 korrik 1471
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Paraardhësi Papa Piu II
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Pasardhësi papa Sisto IV
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Emri Pietro Barbo
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Lindja Venecia, 23 shkurt 1417
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Vdekja Roma, 26 korrik 1471
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Varrimi Nekropoli papal në bazilikën e Shën Pjetrit

Papa Pali II (Pietro Barbo l. 23 shkurt 1417, Venecia - v. 26 korrik 1471, Roma) ishte papa i 211 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 30 gusht 1464 dhe deri më 26 korrik 1471. Paraardhës i tij ishte Papa Piu II, ndërsa pasardhësi papa Sisto IV.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Stampa:En {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
Papa Piu II
Papë
30 gusht 146426 korrik 1471
Pasardhësi 
papa Sisto IV