Pali II

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Pali II
Paolo II
papa i 211 i Kishës Katolike
Zgjedhja 30 gusht 1464
Shugurimi peshkopal 16 shtator 1464
Fundi papatit 26 korrik 1471
Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
Paraardhësi Papa Piu II
Pasardhësi papa Sisto IV
Emri Pietro Barbo
Lindja Venecia, 23 shkurt 1417
Vdekja Roma, 26 korrik 1471
Varrimi Nekropoli papal në bazilikën e Shën Pjetrit

Papa Pali II (Pietro Barbo l. 23 shkurt 1417, Venecia - v. 26 korrik 1471, Roma) ishte papa i 211 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 30 gusht 1464 dhe deri më 26 korrik 1471. Paraardhës i tij ishte Papa Piu II, ndërsa pasardhësi papa Sisto IV.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
Papa Piu II
Papë
30 gusht 146426 korrik 1471
Pasardhësi 
papa Sisto IV