Luçio II

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Luçio II
B Lucius II.jpg
papa i 166 i Kishës Katolike
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Zgjedhja 8 mars 1144
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Shenjtërimi 12 mars 1144
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Fundi papatit 15 shkurt 1145
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Paraardhësi papa Çelestini II
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Pasardhësi papa Eugjeni III
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Emri Gherardo Caccianemici
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Lindja Bolonja, ?
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Vdekja Roma, 15 shkurt 1145
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Varrimi Bazilika e Shën Gjonit në Lateran

Papa Luçio II (Gherardo Caccianemici l. ?, Bolonja - v. 15 shkurt 1145, Roma) ishte papa i 166 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 8 mars 1144 dhe deri më 15 shkurt 1145. Paraardhës i tij ishte papa Çelestini II, ndërsa pasardhësi papa Eugjeni III.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. Luçio II - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Çelestini II
Papë
8 mars 114415 shkurt 1145
Pasardhësi 
papa Eugjeni III