Leoni IX

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Leoni IX
papa i 152 i Kishës Katolike
12 shkurt 1049
Zgjedhja dhjetor 1048
Fundi papatit 19 prill 1054
Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
Paraardhësi papa Damasi II
Pasardhësi papa Viktori II
Emri Brunone di Egisheim-Dagsburg
Lindja Eguisheim, 21 qershor 1002
Vdekja Roma, 19 prill 1054
Varrimi Bazilika e Shën Pjetrit

Papa Leoni IX (Brunone di Egisheim-Dagsburg l. 21 qershor 1002, Eguisheim - v. 19 prill 1054, Roma) ishte papa i 152 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më dhjetor 1048 dhe deri më 19 prill 1054. Paraardhës i tij ishte papa Damasi II, ndërsa pasardhësi papa Viktori II.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Damasi II
Papë
dhjetor 104819 prill 1054
Pasardhësi 
papa Viktori II