Leoni IX

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Leoni IX
PopeleoIX.jpg
papa i 152 i Kishës Katolike
12 shkurt 1049
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Zgjedhja dhjetor 1048
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Fundi papatit 19 prill 1054
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Paraardhësi papa Damasi II
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Pasardhësi papa Viktori II
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Emri Brunone di Egisheim-Dagsburg
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Lindja Eguisheim, 21 qershor 1002
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Vdekja Roma, 19 prill 1054
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Varrimi Bazilika e Shën Pjetrit

Papa Leoni IX (Brunone di Egisheim-Dagsburg l. 21 qershor 1002, Eguisheim - v. 19 prill 1054, Roma) ishte papa i 152 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më dhjetor 1048 dhe deri më 19 prill 1054. Paraardhës i tij ishte papa Damasi II, ndërsa pasardhësi papa Viktori II.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Stampa:En {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Damasi II
Papë
dhjetor 104819 prill 1054
Pasardhësi 
papa Viktori II