Bonafaci VI

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Bonafaci VI
Bonifacio VI
papa i 112 i Kishës Katolike
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Zgjedhja 10 prill 896
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Shugurimi peshkopal 11 prill 896
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Fundi papatit 26 prill 896
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Paraardhësi papa Formoso
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Pasardhësi papa Stefani VI
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Lindja Roma, 13 dhjetor 805
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Vdekja Roma, 26 prill 896

Papa Bonafaci VI ( l. 13 dhjetor 805, Roma - v. 26 prill 896, Roma) ishte papa i 112 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 10 prill 896 dhe deri më 26 prill 896. Paraardhës i tij ishte papa Formoso, ndërsa pasardhësi papa Stefani VI.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. Bonafaci VI - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Formoso
Papë
10 prill 89626 prill 896
Pasardhësi 
papa Stefani VI