Bonafaci VI

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Bonafaci VI
Bonifacio VI
papa i 112 i Kishës Katolike
Zgjedhja 10 prill 896
Shugurimi peshkopal 11 prill 896
Fundi papatit 26 prill 896
Paraardhësi papa Formoso
Pasardhësi papa Stefani VI
Lindja Roma, 13 dhjetor 805
Vdekja Roma, 26 prill 896

Papa Bonafaci VI ( l. 13 dhjetor 805, Roma - v. 26 prill 896, Roma) ishte papa i 112 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 10 prill 896 dhe deri më 26 prill 896. Paraardhës i tij ishte papa Formoso, ndërsa pasardhësi papa Stefani VI.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. Bonafaci VI - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Formoso
Papë
10 prill 89626 prill 896
Pasardhësi 
papa Stefani VI