Stefani VI

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Stefani VI
Stefano VI
Papa Stefani VI
papa i 113 i Kishës Katolike
Zgjedhja maj 896
Shugurimi peshkopal 22 maj 896
Fundi papatit 14 gusht 897
Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
Paraardhësi papa Bonafaci VI
Pasardhësi papa Romani
Lindja Roma, ?
Vdekja Roma, tetor 897

Papa Stefani VI ( l. ?, Roma - v. tetor 897, Roma) ishte papa i 113 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më maj 896 dhe deri më 14 gusht 897. Paraardhës i tij ishte papa Bonafaci VI, ndërsa pasardhësi papa Romani.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. Stefani VI - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Bonafaci VI
Papë
maj 896 – 14 gusht 897
Pasardhësi 
papa Romani