Aleksandri VIII

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Aleksandri VIII
Pope Alexander VIII, Giovanni Battista Gaulli (1690).jpg
papa i 241 i Kishës Katolike
16 tetor 1689
C o a Alessandro VIII.svg
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Zgjedhja 6 tetor 1689
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Fundi papatit 1 shkurt 1691
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Paraardhësi papa Inoçenti XI
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Pasardhësi papa Inoçenti XII
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Emri Pietro Vito Ottoboni
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Lindja Venecia, 22 prill 1610
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Vdekja Roma, 1 shkurt 1691
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Varrimi Bazilika e Shën Pjetrit

Papa Aleksandri VIII (Pietro Vito Ottoboni l. 22 prill 1610, Venecia - v. 1 shkurt 1691, Roma) ishte papa i 241 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 6 tetor 1689 dhe deri më 1 shkurt 1691. Paraardhës i tij ishte papa Inoçenti XI, ndërsa pasardhësi papa Inoçenti XII.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Inoçenti XI
Papë
6 tetor 16891 shkurt 1691
Pasardhësi 
papa Inoçenti XII