Benedikti IV

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Benedikti IV
papa i 117 i Kishës Katolike
Zgjedhja maj 900
Shugurimi peshkopal qershor 900
Fundi papatit korrik 903
Paraardhësi Papa Gjoni IX
Pasardhësi Papa Leoni V
Lindja Roma, ?
Vdekja korrik 903
Varrimi Bazilika e Shën Pjetrit

Papa Benedikti IV ( l. ?, Roma - v. , korrik 903) ishte papa i 117 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më maj 900 dhe deri më korrik 903. Paraardhës i tij ishte Papa Gjoni IX, ndërsa pasardhësi Papa Leoni V.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. Benedikti IV - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
Papa Gjoni IX
Papë
maj 900 – korrik 903
Pasardhësi 
Papa Leoni V