Xhovani XXII

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Gjoni XXII
Giovanni XXII
papa i 196 i Kishës Katolike
25 shtator 1316
Zgjedhja 7 gusht 1316
Fundi papatit 4 dhjetor 1334
Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
Paraardhësi Papa Klementi V
Pasardhësi Papa Benedikti XII
Emri Jacques-Arnaud d'Euse
Lindja Cahors, 1249
Vdekja Avignone, 4 dhjetor 1334
Varrimi Katedralja e Notre-Dame des Doms në Anvinjon

Papa Gjoni XXII (Jacques-Arnaud d'Euse l. 1249, Cahors - v. 4 dhjetor 1334, Avignone) ishte papa i 196 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 7 gusht 1316 dhe deri më 4 dhjetor 1334. Paraardhës i tij ishte Papa Klementi V, ndërsa pasardhësi Papa Benedikti XII.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
Papa Klementi V
Papë
7 gusht 13164 dhjetor 1334
Pasardhësi 
Papa Benedikti XII