Siksti IV

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Siksti IV
papa i 212 i Kishës Katolike
Zgjedhja 9 gusht 1471
Shugurimi peshkopal 25 gusht 1471
Fundi papatit 12 gusht 1484
Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
Paraardhësi papa Pali II
Pasardhësi papa Inoçenti VIII
Emri Francesco della Rovere
Lindja Pecorile, 21 korrik 1414
Vdekja Roma, 12 gusht 1484
Varrimi Nekropoli papal në bazilikën e Shën Pjetrit

Papa Siksti IV (Francesco della Rovere, 21 korrik 1414, Pecorile - v. 12 gusht 1484, Romë) ishte papa i 212 i Kishës Katolike.[1] Patron i rëndësishëm i artit të Rilindjes me programet e tij të ndërtimit në Romë, shërbeu si papë nga 9 gushti 1471 dhe deri më 12 gusht 1484. Paraardhës i tij ishte papa Pali II, ndërsa pasardhësi papa Inoçenti VIII.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Pali II
Papë
9 gusht 147112 gusht 1484
Pasardhësi 
papa Inoçenti VIII