Viktori III

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Viktori III
papa i 158 i Kishës Katolike
Zgjedhja 24 maj 1086
Shenjtërimi 9 maj 1087
Fundi papatit 16 shtator 1087
Paraardhësi papa Gregori VII
Pasardhësi papa Urbani II
Emri Desiderio di Montecassino
Lindja Benevento, 1027
Vdekja Montekasino, 16 shtator 1087
Varrimi Abacia e Montekasinos

Papa Viktori III (Desiderio di Montecassino l. 1027, Benevento - v. 16 shtator 1087, Montekasino) ishte papa i 158 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 24 maj 1086 dhe deri më 16 shtator 1087. Paraardhës i tij ishte papa Gregori VII, ndërsa pasardhësi papa Urbani II.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. Viktori III - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Gregori VII
Papë
24 maj 108616 shtator 1087
Pasardhësi 
papa Urbani II