Kaio

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Kaio
papa i 28 i Kishës Katolike
Zgjedhja 8 dhjetor/17 dhjetor 283
Shenjtërimi 17 dhjetor 283
Fundi papatit 22 prill 296
Paraardhësi Papa Eutikjani
Pasardhësi Papa Marçelini
Lindja Dalmacia, ?
Vdekja Roma, 22 prill 296
Varrimi Katakombi i Shën Kalistit

Papa Kaio ( l. ?, Dalmacia - v. 22 prill 296, Roma) ishte papa i 28 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 8 dhjetor/17 dhjetor 283 dhe deri më 22 prill 296. Paraardhës i tij ishte Papa Eutikjani, ndërsa pasardhësi Papa Marçelini.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
Papa Eutikjani
Papë
8 dhjetor/17 dhjetor 28322 prill 296
Pasardhësi 
Papa Marçelini