Klementi XIII

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Klementi XIII
Clemente XIII
Klementi XIII rituali nga Anton Raphael Mengs
papa i 248 i Kishës Katolike
Zgjedhja 6 korrik 1758
Shugurimi peshkopal 16 korrik 1758
Fundi papatit 2 shkurt 1769
Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
Paraardhësi papa Benedikti XIV
Pasardhësi papa Klementi XIV
Emri Carlo della Torre di Rezzonico
Lindja Venecia, 7 mars 1693
Vdekja Roma, 2 shkurt 1769
Varrimi Bazilika e Shën Pjetrit

Papa Klementi XIII (Carlo della Torre di Rezzonico l. 7 mars 1693, Venecia - v. 2 shkurt 1769, Roma) ishte papa i 248 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 6 korrik 1758 dhe deri më 2 shkurt 1769. Paraardhës i tij ishte papa Benedikti XIV, ndërsa pasardhësi papa Klementi XIV.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Benedikti XIV
Papë
6 korrik 17582 shkurt 1769
Pasardhësi 
papa Klementi XIV