Jump to content

16 korrik

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ditët historike
Qershori · Korriku · Gushti
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

16 korriku është dita e 197–të e kalendarit gregorian (dita e 198–t në vitin e brishtë) – kështu që deri në fund të vitit kanë mbetur edhe 168 ditë.

Ngjarje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 0622 – Muhamedi a.s.filloi Hixhren nga MekkaMedina, e cila ditë shenon edhe vitin e ri mysliman.
  • 1790 – është ndërtuar Shtëpia e Bardhë, rezidenca e kryetarit amerikan.
  • 1945 – është testuar bomba e parë atomike me 6 kg pluton në Alamagordo, New Mexico.
  • 1979Sadam Huseini zgjidhet kryetar i Irakut.
  • 1998 – Konstituohet Parlamenti i Republikës së Kosovës.

Lindje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vdekje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Festa dhe përvjetore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

zh-rup-nan:7 goe̍h 16 ji̍t