Heinrich Böll

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Heinrich Böll Nobel prize medal.svg
Bundesarchiv B 145 Bild-F062164-0004, Bonn, Heinrich Böll.jpg
Heinrich Böll, më 1981
Ditëlindja:16 dhjetor 1917
Vendlindja:Cologne, Gjermani
Ditëvdekja:16 korrik 1985
Vendvdekja:Kreuzau, Gjermania Gjermania
Kombësia:Gjermane
Zhanri:Romane, poezi, tregime

Heinrich Boll ( 21 dhjetor 1917, Cologne - 16 korrik 1985 Kreuzau), ka qenë një shkrimtar gjerman. fitues i Çmimit Nobel për Letërsinë.

Ai ishte ushtar në Luftën e Dytë Botërore, i cili edhe ishte burgosur. Pastaj studioi gjuhën gjermane dhe udhëtoi nëpër Irlandë dhe Bashkimin Sovjetik. Në vitin 1947 u bashkua me "Grupin 47". Ai ishte president i PEN-ës gjermane, ndërsa nga viti 1971, edhe i PEN-shoqatës ghithëpërfshirëse. Ishte edhe ligjërues i poezisë në Frankfurt.[1]

Në vitin 1972 ai fitoi Çmimin Nobel për Letërsi.[2]

Veprat[redakto | redakto tekstin burimor]

Romane[redakto | redakto tekstin burimor]

 • Der Zug war pünktlich, 1949.
 • Wo warst du, Adam, 1951.
 • Und sagte kein einziges Wort, 1953.
 • Haus ohne Hüter, roman 1954.
 • Das Brot der frühen Jahre, 1954.
 • Dr. Murkes gesammeltes Schweigen und andere Satire
 • Gruppenbild mit Dame
 • Billard um halbzehn, 1959.

Në gjuhën shqipe[redakto | redakto tekstin burimor]

 • Me syrin e nje klouni, 2011, botuar nga KAB

Referencat[redakto | redakto tekstin burimor]

 1. ^ Biografija na straniciHaus der Geschichte hdg.de pristupljeno 16.7.2014
 2. ^ Zvanična stranica komiteta za Nobelovu nagradunobelprize.org pristupljeno 16.7.2014

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]