Medina

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Koordinatat: 24°26′0″V 39°36′0″L / 24.43333°V 39.60000°L / 24.43333; 39.60000

Medine
اَلْمَدِينَة اَلْمَنَوَّرَة
el-Medinetul-mynevere
—  Qytet  —
Njohur si Qyteti i Ndritur
Administrimi
Shteti Flag of Saudi Arabia.svg Arabia Saudite
Nënndarja 1 Provinca Al Madinah
Kryetari Khalid Taher
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Lartësia 608 m (m.n.d)
Sipërfaqja 589 km2
 •  urbane 293 km2
Popullsia 1.180.770 banorë (2010)
 •  urbane 918.889 banorë
Dendësia 2,000/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+3
Medine – harta_foto

Medineja (ar.: المدينة المنورة, sqt. ælmæˈdiːnæl muˈnɑwːɑrɑ ose المدينة sqt. ælmæˈdiːnæ, zyrtarisht njihet si el-Medinetul-mynevere), është qytet në Hixhaz një krahinë në perëndim të Arabisë Saudite dhe është kryeqendra e provincës Al Medinah. Është qyteti i dytë më i shenjtë Islam dhe vendi i varrimit të Muhammedit.

Përmbledhje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Medina tani ka mbi 1.300.000 banorë (sipas të dhënave të vitit 2006) dhe gjendet në koordinatat 24.28 veri dhe 39.36 lindje. Ky qytet më parë është njohur si Jethrib, por më vonë emri i qytetit u ndërrua në Medīnetun-nebij (مدينة ﺍﻟﻨﺒﻲ "qyteti i të dërguarit") ose El-Medinetul-muneuere ("qyteti i ndritur" ose "qyteti rrezatues"), e që shkurt njihet si Medīne që do të thotë "qytet". Në Medine gjendet varri i të Dërguarit të Zotit, Muhammedit (paqja qoftë mbi të) kështu që radhitet si qyteti i dytë më i shenjtë në Islam pas Mekës (Mekkah).

Medina simbol Islam[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historia para Islame[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në kohën e Ptolemeit qyteti njihej si Lathrippa.[1]

Fiset Jude[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jethribi(më vonë:Medina) për herë të parë u banua nga fiset Jude Beni Kajnuka, Beni Kurejdha dhe Beni Nadir [2]. Ibn Khordadbeh më vonë ka deklaruar se gjatë dominimit PersianHixhaz, fisi Beni Kurejdha ka shërbyer si taksambledhës për shehun.[3]

Beni Aus dhe Beni Hazrexh[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Arritja e Muhammedit(paqja qoftë mbi të)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 622, Muhammedi e la Mekkën dhe arriti në Jethrib duke ndryshuar tërësisht jetën sociale dhe politike në këtë vend. Pas arritjes së Muhammedit (paqja qoftë mbi të) qyteti gradualisht filloi të njihej si Medina.

Sipas Ibën Is'hakut, myslimanët dhe judët e vendit nënshkruan një marrëveshje të njohur si Kushtetuta e Medines e cila i detyronte fiset myslimane dhe jude të bashkëpunonin mes tyre. Natyra e këtij dokumenti sipas shkrimit të Ibën Is'hakut, përcjellur nga Ibën Hishami është subjekt i mosmarrëveshjes mes historianëve modernë, ku shumica janë të mendimit se kjo marrëveshje është përmbledhje marrëveshjesh, më shumë gojore se sa të shkruara, të kohërave të ndryshme, dhe nuk është e qartë se kur janë bërë dhe me kë.[4]

Konflikti i mekasve dhe judëve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lufta e Bedrit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Red right arrow.svg
 Artikulli kryesor: Lufta e Bedrit.
Lufta e Uhudit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Red right arrow.svg
 Artikulli kryesor: Lufta e Uhudit.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ (1954 Encyclopedia Americana, vol. 18, p.588).
  2. ^ Jewish Encyclopedia [1]
  3. ^ Peters 193
  4. ^ Firestone 118. For opinions disputing the early date of the Constitution of Medina, see e.g., Peters 119; "Muhammad", "Encyclopaedia of Islam"; "Kurayza, Banu", "Encyclopaedia of Islam". - Stampa:En

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]