Jump to content

Mesxhidi Kuba

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Xhamia origjinale para shkatërrimit të saj në shekullin 20

Xhamia e Kubas (Arabisht: مَسْجِد قُبَاء‎ Masxhid Kubā) është një xhami e vendosur në periferi të Medinës, Arabia Saudite. Fillimisht, xhamia u ndërtua 6 kilometra larg Medinës në fshatin Kuba, para se Medina të zgjerohej për të përfshirë këtë fshat. Në varësi të faktit nëse Xhamia e Sahabëve në qytetin eritrean Masaua[1] është më e vjetër apo jo, ajo mund të jetë xhamia e parë në botë që daton gjatë jetës së profetit Muhammed në shekullin e 7-të erës së re.[2][3][4] Sipas të dhënave, gurët e parë të saj u pozicionuan nga Muhamedi sapo ai arriti në emigracionin e tij nga qyteti i Mekës në Medinë,[5] dhe xhamia u përfundua nga shokët e tij. Muhamedi kaloi 14 ditë në këtë xhami duke falur namazin qaṣr (arabisht: قَـصْـر, një namaz e shkurtër) ndërsa ishte duke pritur që Aliun të mbërrinte në Medine, pasi ky i fundit qëndroi prapa në Mekë për të kryer disa detyra që i ishin besuar nga Profeti. Gjithashtu duke shkuar së bashku me thëniet tradicionale, kjo xhami thuhet të jetë vendi ku u mbajt lutja e parë e së premtes, e udhëhequr nga profeti Muhamed.[6]

Sipas traditës islame, kryerja e abdesit në shtëpinë e dikujt, pastaj falja e dy namazeve nafile në Xhaminë e Kubas është e barabartë me kryerjen e një umre. Muhamedi shkonte atje, duke hipur ose në këmbë, çdo të shtunë dhe falte një namaz me dy rekate.[7] Ai i këshilloi të tjerët të bënin të njëjtën gjë, duke thënë: "Kushdo që merr abdes në shtëpi dhe pastaj shkon dhe falet në Xhaminë e Kubas, ai do të ketë një shpërblim si ai i një 'Umre".[8] Gjithashtu duke shkuar së bashku me thëniet tradicionale, kjo xhami thuhet të jetë vendi ku u mbajt lutja e parë e së premtes, e udhëhequr nga Profeti Muhamed.

Xhamia e Kubas është xhamia më e vjetër dhe nga të parat në Islam. Të mos ngatërrohet me Qaben, e cila është vendi më i vjetër i shenjtë në Islam. Qabeja nuk është një xhami por një vend i shenjtë i vendosur afër Xhamisë së Madhe të Mekës. Imami i tanishëm i xhamisë është Sulejman el Ruhejli.

Arkitektura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kur fituesi i Çmimit Driehaus dhe arkitekti i ri klasik Abdel-Wahed El-Wakil u porosit, në shekullin e 20-të, të krijonte një xhami më të madhe, ai synoi të përfshinte strukturën e vjetër në modelin e tij. Por xhamia e vjetër u shemb dhe u zëvendësua me një të re.[9]

Xhamia e re përbëhet nga një sallë lutjesh drejtkëndëshe e ngritur në një platformë të dytë historike. Salla e lutjeve lidhet me një tufë që përmban zona banimi, zyra, objekte abdesi, dyqane dhe një librari.

Ndërtimi i ri i fundit i Xhamisë së Kubas që ndodhi në vitin 1984 përfshin shumë shtesa të reja, të tilla si 7 hyrje kryesore, 4 minare paralele dhe 56 mini kupola që rrethojnë perimetrin e xhamisë nga një këndvështrim i sipërm. Oborri i kësaj xhamie është i përbërë nga mermer i zi, i kuq dhe i bardhë. Dhe shumica e strukturës dhe strukturave të brendshme të tilla si minberi dhe mihrabi janë të gjitha të përbëra nga mermer të bardhë. Fillimisht, ishte një minare, rinovimet e reja përfshinin shtimin e tre minareve të tjera, ato qëndrojnë në baza katrore, kanë boshte tetëkëndëshe që marrin një formë rrethore ndërsa arrijnë majën.

Salla e lutjes[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Salla e lutjeve është e rregulluar rreth një oborri qendror, e karakterizuar nga gjashtë kupola të mëdha që mbështeten në kolona të grumbulluara. Një portik, i cili është dy gjiret në thellësi, kufizohet me oborrin në lindje dhe perëndim, ndërsa një portik me një kate kufizohet me të në veri, dhe e ndan atë nga zona e lutjes së grave.

Zona e lutjeve të grave, e cila është e rrethuar nga një ekran, është e ndarë në dy pjesë ndërsa një kalim lidh hyrjen veriore me oborrin.

Njerëzit duke u falur brenda Xhamisë së Kubas

Kur Xhamia e Kubas u rindërtua në vitin 1986, arkitektura e Medinës u ruajt - kube të bardha me shirita, dhe pamje bazalti dhe pamje të jashtme modeste - cilësi që të kujtojnë thjeshtësinë e Medinës. Oborri, është i shënuar me mermer të zi, të kuq dhe të bardhë. Ekzaminohet sipër ditës nga nxehtësia përvëluese me hije. Punimet e rrjetës arabesk filtrojnë dritën e pemëve të palmave jashtë. Elementet e ndërtesës së re përfshijnë punën e arkitektit egjiptian Abdel-Wahed El-Wakil dhe arkitektit të tërheqjes në Shtutgart, Mahmoud Bodo Rasch,[10] një student i Frei Otto.

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Reid, Richard J. (12 janar 2012). "The Islamic Frontier in Eastern Africa". A History of Modern Africa: 1800 to the Present (në anglisht). John Wiley and Sons. fq. 106. ISBN 978-0470658987. Marrë më 15 mars 2015.
  2. ^ Michigan Consortium for Medieval and Early Modern Studies (1986). Goss, V. P.; Bornstein, C. V. (red.). The Meeting of Two Worlds: Cultural Exchange Between East and West During the Period of the Crusades (në anglisht). Vëll. 21. Medieval Institute Publications, Western Michigan University. fq. 208. ISBN 0918720583.
  3. ^ Mustafa Abu Sway. "The Holy Land, Jerusalem and Al-Aqsa Mosque in the Qur'an, Sunnah and other Islamic Literary Source" (PDF) (në anglisht). Central Conference of American Rabbis. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 2011-07-28.
  4. ^ Dyrness, W. A. (2013-05-29). Senses of Devotion: Interfaith Aesthetics in Buddhist and Muslim Communities (në anglisht). Vëll. 7. Wipf and Stock Publishers. fq. 25. ISBN 978-1620321362.
  5. ^ "Masjid Quba is the first mosque in Islam's history". Masjid Quba' (në anglisht). The Ministria e Haxhit, Mbretëria e Arabisë Saudite. Marrë më 2010-10-19.
  6. ^ Islam : a worldwide encyclopedia (në anglisht). Santa Barbara, California. 2017-05-18. ISBN 978-1-61069-217-5. OCLC 962409918.{{cite book}}: Mirëmbajtja CS1: Mungon shtëpia botuese te vendodhja (lidhja)
  7. ^ Riyadus Salihin - Rijadus Salihin (anglisht)
  8. ^ Sunen ibn Maxhe (anglisht)
  9. ^ Description of the new mosque and architectural documents at archnet.org Arkivuar 8 janar 2009 tek Wayback Machine
  10. ^ Dr. Rasch (6 nëntor 2002), "Alles muss von innen kommen", Gespräch mit dem Stuttgarter Architekten (në gjermanisht), Islamische Zeitung