Jump to content

Riadi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Riadi
الرياض
Qytet
Popullsia
 • Gjithsej6.906.595
{{{postal_code_type}}}
11461
Faqja zyrtarewww.riyadh.sa

Riad (Arabisht: الرياض‎, romanizimi: ar-Riyāḍ) është kryeqyteti i Arabisë Saudite dhe qyteti më i madh në Gadishullin Arabik. Ndodhet në qendër të shkretëtirës en-Nafud, në pjesën lindore të pllajës Nexhid, qyteti qëndron mesatarisht 600 metra mbi nivelin e detit dhe pret rreth 5 milion turistë çdo vit, duke e bërë qytetin e dyzetë e nëntë më i vizituar në botë dhe i 6-ti në Lindjen e Mesme.

Riadi është qendra politike dhe administrative e Arabisë Saudite. Asambleja Konsultative (e njohur edhe si Këshilli Shura ose Shura), Këshilli i Ministrave të Arabisë Saudite, Mbreti dhe Këshilli i Lartë Gjyqësor i Arabisë Saudite janë vendosur të gjithë në qytet. Krahas këtyre katër organeve që formojnë thelbin e sistemit ligjor të Arabisë Saudite, selia e organeve të tjera të mëdha dhe të vogla qeveritare janë gjithashtu të vendosura në Riad. Qyteti pret 112 ambasada të huaja, shumica e të cilave ndodhen në rrethin as-Safarat ose Lagjen Diplomatike në pjesët perëndimore të qytetit.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Riadi ka një klimë të nxehtë shkretëtire (Klasifikimi i klimës Köppen BWh), me verë të gjatë, jashtëzakonisht të nxehtë dhe dimër të shkurtër, shumë të butë. Temperatura mesatare e lartë në gusht është 43.6 ° C. Qyteti përjeton shumë pak reshje, veçanërisht në verë, por merr një sasi të mjaftueshme shiu në mars dhe prill. Dihet gjithashtu që ka stuhi rëre gjatë të cilave mund të jetë aq i trashë saqë shikimi është nën 10 m. Më 1 dhe 2 prill 2015, një stuhi masive rëre goditi Riadin, duke shkaktuar pezullimin e klasave në shumë shkolla në zonë dhe anulimin e qindra fluturimeve, të brendshme dhe ndërkombëtare.

Sportet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Futbolli është sporti më i popullarizuar në Arabinë Saudite. Qyteti pret katër klube të mëdha futbolli, Al Hilal u krijua në vitin 1957 dhe ka fituar 15 kampionate në Ligën Profesionale Saudite. Klubi Al-Nasr është një tjetër ekip në kampionatin më të mirë që ka shumë mbështetës rreth mbretërisë. Është themeluar në vitin 1955 dhe është emëruar kampion i Ligës Saudite 7 herë. Një klub tjetër i njohur, Al-Shabab, u krijua në vitin 1947 dhe mban 6 kampionate. Ekziston edhe klubi Al-Riyadh, i cili është themeluar në vitin 1954, si dhe shumë klube të tjera të vogla.

Qyteti ka gjithashtu disa stadiume të mëdha të tilla si Stadiumi Ndërkombëtar Mbreti Fehd me një kapacitet ulësish prej 70,000. Stadiumi priti FIFA Kupën e Konfederatave tre herë, në vitet 1992, 1995 dhe 1997. Ai gjithashtu priti FIFA Kupën Botërore U-20 në vitin 1989, dhe Stadiumin Princi Feisal bin Fehd që përdoret kryesisht për ndeshje futbolli. Stadiumi ka një kapacitet prej 22,500 njerëz.

Transporti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aeroporti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Saudi Arabian Airlines ERJ-170 në Aeroportin Ndërkombëtar Mbreti Halid Riad

Aeroporti Ndërkombëtar Mbreti Halid i Riadit (KKIA), i cili ndodhet 35 kilometra në veri nga qendra e qytetit, është aeroporti kryesor i qytetit dhe shërben mbi 17 milion pasagjerë në vit.[1] Janë bërë plane për të zgjeruar aeroportin për të akomoduar 35 milion pasagjerë, duke qenë se aeroporti ishte ndërtuar vetëm për 12 milion pasagjerë në vit.[1] Është një nga aeroportet më të mëdhenj në botë për nga sipërfaqja tokësore.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "Expansion to up Riyadh airport capacity to 35 m". Arab News (në anglisht). 25 maj 2013. Marrë më 14 maj 2021.