Gadishulli Arabik

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Gdishulli Arabik

Gadishulli Arabik (arabisht: شبه الجزيرة العربية šibh al-Jazirat al-Arabiya ose جزيرة العرب al Ǧazīrat 'arab),është një gadishull ne Azinë Jugperendimore,është një pjes e rendsishme e Lindjes se Mesme dhe luan rol të rëndësishëm gjeopolitik për shkak të rezervave të naftës dhe gazit natyror.Gadishulli Arabik është gadishull i madh në botë.Ajo mbulon 2.250.000 kilometra katror te tokës.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Afrika, nën nënkontinenti arab, dhe Euroazia

Gadishulli Arabik kufizohet nga Gjiri Persik në verilindje,ngushtica Hormuz dhe gjiri i Omanit në lindje,Detin e Arabisë në jug dhe juglindje,Gjirin Aden në jug,Bab-el -Mandeb në jugperendim dhe Detin e Kuq në jugperëndim dhe perëdim,pjesa veriore bashkon me shkretirën siriane pa vijë të kufirit të qartë.Gadishulli është kryesisht i përbërë nga shkretirat por në jugperëndim janë vargjet malore të cilat kanë reshje më të medha se pjesa tjeter e gadishullit.

Politikë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gadishulli Arabik

Vendet përbërës të gadishullit janë Kuvajt, Bahrein, Katar, dhe Emiratet e Bashkuara Arabe (EBA), në lindje,Omani në juglindje,Jemeni në jug,Arabia Saudite në qendër, Izraeli dhe Palestina(Filistin)në veriperendim. Pjesa më e madhe e popullsisë të gadishullit të jetojnë në Arabinë Saudite dhe në Jemen. Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Arabia Saudite janë ekonomikisht më të pasurit në rajon. Gabim

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e gadishulli arabik është 77.983.936 milion banorë. Shumica e popullates janë mysliman.

Peizash[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

'Plazha e breshkës'
Salalahështë një destinacion turistik i njojhur në Arabi.
AR-Arabian Plate, velocities with respect to Africa in millimeters per year

Toka dhe Deti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shumica e tokës së Gadishullit Arabik është i papërshtatshëm për bujqësi.Tokat pjellore e Jemenit kanë inkurajuar zgjidhjen e pothuajse të gjitha të tokës nga niveli i detit deri në malet në 10.000 metra (3.000 m). Në tarracat e lartë arrin të përpunuar janë ndërtuar për të lehtësuar, grurë fruta, kafe, xhenxhefil, dhe kultivimin Khat.