Gjiri i Omanit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Lulëzimi i Noctiluca scintillans në Gjirin e Omanit, 3 maj 2019.

Gjiri i Omanit ose Deti i Omanit (arabisht: خليج عمان khalīj ʿumān; Persisht: دریای عمان daryâ-ye omân), i njohur edhe si Gjiri i Makranit ose Deti i Makranit (arabisht: خلیج مکران khalīj makrān; Persisht: دریای مکران daryâ-ye makrān), është një gji që lidh detin Arabik me ngushticën e Hormuzit, e cila më pas shkon në Gjirin Persik. Kufizohet me Iranin dhe Pakistanin në veri, me Omanin në jug dhe me Emiratet e Bashkuara Arabe në perëndim.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]