Jump to content

Kuvajti

Coordinates: 2°52′48″S 23°39′22″E / 2.88°S 23.656°E / -2.88; 23.656
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Kuwait)
دولة الكويت
Dawlat al Kuwayt
Emblema - Kuvajti
Kuvaiti Kuvaiti
Moto Kombëtare: Për Kuvaitin
Vendndodhja - Kuvajti
Vendndodhja - Kuvajti

Kuvajti ose Kuvejti është shtet i pavarur që shtrihet në ekstremin verior të Gjirit Persik, në mes Arabisë Saudite dhe Irakut. Kuvajti është themeluar në vitin 1756, si port natyror dhe qendër transite tregtare ndërmjet Indisë, Omanit dhe porteve të Gjirit Persik, pavarësinë e plotë e ka fituar në vitin 1961.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në shekullin e 4 p.e.s, grekët e lashtë kolonizuan një ishull në brigjet e Kuvajtit, tani i njohur si Failaka, dhe e quajt;n atë "Ikaros". Në vitin 123 para Krishtit, rajoni ra nën ndikimin e Perandorisë Parthiane dhe ishte e lidhur ngushtë me qytetin jugor Mesopotamian Charax. Në 224 të erës sonë, rajoni ra nën kontrollin e Sassanid Perandorisë dhe erdhi të jetë e njohur si Hajar. [14] Në shekullin e 14, zona e përbërë Kuvajt moderne-ditore u bë pjesë e kalifat islamike.

Banorëve të parë të përhershëm në rajon, erdhi nga Bani fisi Khalid të Nejd dhe krijoi shtetin e Kuvajtit. [15] Në 1756, populli i zgjedhur i bin Sabah Jaber si Amir parë të Kuvajtit. [16] Familja e tanishme në pushtet të Kuvajtit, al-Sabah, janë pasardhës të Sabah I. Gjatë sundimit të Al-Sabah, Kuvajti progresivisht u bë një qendër e tregtisë dhe tregti. Ai tani ka shërbyer si një qendër të tregtisë midis Indisë, bri të Afrikës, Nejd, Mesopotami dhe Levant. Deri në ardhjen e bujqësisë japoneze margaritar, Kuvajti kishte një nga flotës detare më të madhe në rajonin e Gjirit Persik dhe një industri të lulëzuar pearling. Tregtisë përbëhej kryesisht nga perlat, druri, erëza, datat dhe kuajve. Nga fundi i shekullit të 19, shumë e gadishullit arab erdhi nën ndikimin e Perandorisë Osmane. Osmanët pranuan autonominë e-Sabah al dinasti, por ende pretendoi sovranitetin mbi Kuvajt. [17] Në vitin 1899, Kuvajti ka hyrë në një marrëveshje me Mbretërinë e Bashkuar që i dha kontrollin britanik të gjerë mbi politikën e jashtme të Kuvajtit në këmbim të mbrojtjes dhe subvencion vjetor. [18] Ky traktat u shkaktua kryesisht nga frika se propozuar Berlin-Bagdad hekurudhave do të çojë në një zgjerim i ndikimit gjerman në Gjirin Persik. Pas nënshkrimit të Konventës anglo-osmane e 1913, pastaj Amir i Kuvajtit, Mubarak Al-Sabah, është njohur diplomatikisht nga të dy Perandorisë Osmane dhe Britanike si qeverisjen e caza autonome te qytetit te Kuvajt dhe hinterlands. [19] Mirëpo, menjëherë pas fillimit të Luftës së Parë Botërore, britanik pavlefshme të Konventës dhe deklaroi Kuvaiti një Principata e pavarur nën mbrojtjen e Perandorisë Britanike. [17] 1922 Traktati i Uqair vendosur kufirin Kuvajt me Arabinë Saudite dhe ka krijuar në Arabinë Saudite Zona Kuvajtit neutral, një sipërfaqe prej rreth 5.180 km ² kufirit jugor të Kuvajtit fqinj.

Më 19 qershor 1961, Kuvajt u bë plotësisht i pavarur pas një shkëmbim të notave ndërmjet Mbretërisë së Bashkuar dhe pastaj Amir i Kuvajtit, Abdullah Al-III Salim Al-Sabah. [19] rupi Gjirit, të lëshuara nga Banka Rezervë e Indisë, është të zëvendësohet me dinarin Kuvajtit. Zbulimin e fushave të naftës të mëdha, veçanërisht në fushën Burgan, shkaktoi një dyndje të madhe të investimeve të huaja në Kuvajt. Rritje të madhe e industrisë së naftës transformuar Kuvajt nga një komunitet të dobët margaritar bujqësore në një nga vendet më të pasura në Gadishullin Arabik dhe me 1952, vendi u bë eksportuesi më i madh i naftës në rajonin e Gjirit Persik. Kjo rritje të madhe të tërhequr punëtorë të huaj, sidomos nga Egjipti dhe India.

Kuvajt zgjidhen kontestet e kufirit me Arabinë Saudite dhe ranë dakord për ndarjen në mënyrë të barabartë në zonën neutrale rezervat e naftës, onshore dhe në det të hapur. Pas një barazim të shkurtër mbi çështjet kufitare, Iraku njohu zyrtarisht pavarësinë e Kuvajtit dhe kufijtë e saj në tetor 1963. Gjatë viteve 1970, qeveria e Kuvajtit shtetërore të naftës Kompania e Kuvajtit, duke i dhënë fund partneritetit me Gjirit të naftës dhe britanike të naftës.

Në 1982, Kuvajti përjetuar një krizë të madhe ekonomike pas Al-Manakh tregun e rrëzimit të aksioneve Souk dhe rënie të çmimit të naftës. [20] Megjithatë, kriza ishte jetëshkurtër, si prodhimin e Kuvajt e naftës u rrit në mënyrë të qëndrueshme për të mbushur boshllëkun e shkaktuar nga rënia e Irakut dhe prodhimin e naftës të Iranit nivele pas ngjarjeve të luftës Iran-Irak. Në 1983, një seri shpërthimesh me bomba gjashtë u mbajt në Kuvajt vrarë pesë njerëz. Sulmi u krye nga shiit Dawa Partia për t'u hakmarrë mbështetje financiare Kuvajt për të Irakut gjatë luftës së tij me Iranin.

USAF avion(F-16, F-15C and F-15E) fluturojnë mbi vaj zjarret Kuvajtit, vendosura nga ushtria tërhequr Irakut gjatëOperacionin Furtuna shkretëtirë në 1991.

Kuvajt kishin financuar luftën kryesisht tetë vjeçar të Irakut me Iranin. Pas përfundimit të luftës, Kuvajti refuzoi një kërkesë të Irakut për të falur US saj 65000000000 $ borxh. [22] Një luftë ekonomike mes dy vendeve pasuan pas Kuvajt rritur prodhimin e naftës me 40 për qind. [23] Tensionet mes dy vendeve u rrit më tej pas Irak pretenduar se Kuvajtit ishte i pjerrët shpimet e naftës nga pjesa e saj e fushës Rumaila.

Më 2 gusht 1990 forcat e Irakut pushtuar dhe aneksuar Kuvajt. Sadam Husein, atëherë Presidenti i Irakut, e largoi Amir i Kuvajtit, Jaber Al-Sabah, dhe instaluar Ali Hassan al-Majid si guvernator të ri të Kuvajtit. [24] Gjatë pushtimit të Irakut, rreth 1.000 civilë Kuvajtit u vranë dhe më shumë se 300.000 banorët e ikur nga vendi. [25] Pas një serie të dështuar negociatat diplomatike, koalicioni i udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara e tridhjetë e katër vendeve të luftuar në Gjirin Persik Luftës së për të hequr forcat e Irakut nga Kuvajti. Më 26 shkurt, 1991, koalicioni i arritur të ikin forcat e Irakut, rikthimin e Amir Kuvajtit në pushtet. [26] Kuvajt paguar koalicionit forcat e SHBA 17000000000 $ për përpjekjet e tyre të luftës.

Gjatë tërheqje të tyre, të forcave të armatosura të Irakut bëhet një politikë djegur tokë duke dëmtuar 737 puseve të naftës në Kuvajt, nga të cilat rreth 600 janë vu zjarri. [27] Është vlerësuar që nga koha Kuvajt u çlirua nga pushtimi të Irakut, rreth 5 në 6 milionë fuçi (950.000 m³) e naftës digjej në një ditë të vetme për shkak të këtyre zjarreve. [28] i naftës dhe blozë akumulimi kishte ndikuar në gjithë rajonin e Gjirit Persik dhe të liqeneve të mëdha të naftës janë krijuar që mbajnë rreth 25-50000000 fuçi (7.900.000 m³) e naftës [29] dhe duke mbuluar 5 % të sipërfaqes Kuvajtit e tokës. [27] Në total, rreth 11 milionë fuçi (1.700.000 m³) e naftës u lëshua në [Gjirin Persik 30] dhe një shtesë prej 2 % të Kuvajtit e 96 miliard fuçi (1,53 × 1010 m³) të rezervave të naftës së papërpunuar u dogjën deri në kohën e zjarre të naftës ishin vënë nën kontroll. [31] zjarret e mori më shumë se nëntë muaj për të shuar plotësisht dhe u desh Kuvaiti më shumë se 2 vjet dhe US $ 50000000000 në rindërtimin e infrastrukturës për të arritur prodhimin e para pushtimit të naftës. [32] Kuvajt ka qysh shëruar kryesisht nga efektet shëndetësore socio-ekonomike, mjedisore, si dhe publike e Luftës së Gjirit Persik.

Politika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

The Bayan Palace serves as the seat of the Government of Kuwait.
A Kuwait M-84 tank during Operation Desert Shield in 1991. Kuwait continues to maintain strong relations with the coalition of the Gulf War.

Kuvajt është një monarki kushtetuese dhe e ka më i vjetër i zgjedhur drejtpërdrejt në parlament mes shteteve arabe të Gjirit Persik. Kreu i shtetit është Emir ose Sheik, një zyrë trashëgimore. Të Këshillit të Ministrave, i njohur gjithashtu si ministra të qeverisë, ndihmat Kryeministrit në detyrën e tij si kreu i Qeverisë së Kuvajtit i cili duhet të përmbajë të paktën një anëtar i zgjedhur i parlamentit të Kuvajtit, i njohur si Majlis Al-Umma (Kuvendi Kombëtar). Kuvendi Kombëtar e ka fuqinë për të shkarkuar kryeministrit apo ndonjë anëtar i qeverisë përmes një sërë procedurave kushtetuese. Të gjithë ministrat e kabinetit të jenë përgjegjës në Asamblenë Kombëtare.

Kreu i Shtetit (Emir) është komandant i përgjithshëm i shtetit, Emir kontrollon dega e ekzekutivit edhe pse ministrat e tij, dhe praktikat e degës gjyqësore në emër të Emir, në mënyrë që praktika legjislative degë në emër të Emir. Emirin e Kuvajtit është imun dhe e pacenueshme asnjë kritikë kundër tij nuk është toleruar dhe e dënueshme me ligj. Emir është komandanti më të larta për forcën e armatosur. Në rast të ndonjë emergjence kombëtare ose të luftës mbrojtëse emir merr kontrollin e plotë dhe të Asamblesë Kombëtare do të pezullohet derisa çdo gjë është zgjidhur. Emir mund të japin falje nga e dënimit me vdekje ose burgim. Emir gjithashtu emëron dhe shkarkon diplomatët. Kurdo që Emir nuk është në Kuvajt Princi i kurorës do të marrë përsipër, deri në kthimin e Emir.

Kuvendi Popullor përbëhet nga pesëdhjetë anëtarë të zgjedhur, të cilët janë zgjedhur në zgjedhjet që zhvillohen çdo katër vjet. Ministrat e qeverisë janë dhënë edhe anëtarësimi në parlament dhe mund numër deri në gjashtëmbëdhjetë duke përjashtuar anëtarët e pesëdhjetë e zgjedhur. Sipas Kushtetutës së Kuvajtit, emërimin e një Emir i ri ose Princi i kurorës nga familja Al-Sabah në pushtet duhet të jetë miratuar nga Asambleja Kombëtare.

Nëse kandidati nuk fiton votat e shumicës së kuvendit, familja mbretërore duhet të dorëzojë emrat e tre kandidatëve të tjerë në Asamblenë Kombëtare, si dhe Kuvendi duhet të miratojë një prej tyre që mban këtë post. Çdo ndryshim në kushtetutën mund të propozohen nga Emiri, por ajo duhet të miratohet nga më shumë se dy të tretat e anëtarëve të Asamblesë Kombëtare përpara se të zbatohen. Ka pasur disa konflikte mes Emir, qeveria dhe të Asamblesë Kombëtare mbi politikat të ndryshme. Asambleja Kombëtare u pezullua 1976-1981, 1986-1991 dhe nga maji 1999 deri në korrik 1999 për shkak të konflikteve të pandarë në mes të disa anëtarëve të qeverisë dhe të Kuvendit. Asambleja u shpërnda përsëri në maj 2009 nga Emir kryesor në dorëheqjen e Kryeministrit Mohammad Sheik Naser al-Ahmad al-Sabah dhe pjesës tjetër të kabinetit. Mbarëkombëtar zgjedhjet u mbajtën më 16 maj, 2009.

Më shumë se dy të tretat e atyre që banojnë në Kuvajt nuk mbajnë shtetësinë e Kuvajtit dhe kështu nuk mund të votojnë në zgjedhjet parlamentare. Përveç kësaj, para 2005, vetëm 15 % e popullsisë qytetare Kuvajtit ishte e lejuar të votojnë, me të gjitha "kohët e fundit natyralizuar" qytetarët (p.sh. ato të shtetësisë më pak se tridhjetë vjet), dhe anëtarët e forcave të armatosura të Kuvajtit përjashtuar. Më 16 maj 2005, Parlamenti i lejuar votim të grave në një votim 35-23.

Vendimi ngriti të drejtë popullsisë Kuvajt e votuesve nga rreth 139.000 në 339.000. Në vitin 2006, qytetarët e Kuvaitit u vlerësuar të jetë më shumë se 960.000. Në 2005, ish-kryeministri Sheik Sabah al-Ahmad al-Sabah njoftoi emërimin e grave të parë si një ministër i kabinetit, Massouma Mubarak. Ajo ishte caktuar në postin e Planifikimit dhe Ministri i Shtetit për Çështjet administrative Zhvillim. Gjatë zgjedhjeve parlamentare 2008, 27 e 275 kandidatëve ishin femra. Megjithatë, asnjëri prej tyre nuk fitoi. [38] Në zgjedhjet parlamentare më 16 maj 2009, 16 kandidatë femra kontestuar për 50 vende për një mandat katër-vjeçar. Katër kandidatë femra fituan vendet e tyre dhe u bë e para ligjvënësve Kuvajt e femra.

Duket se qeveria e Kuvajtit është i pakënaqur në lidhje me ndryshimin e mundshme demokratike në Egjipt nga Shoqata Kombëtare Mohamed ElBaradei për Ndryshim si ata kanë dëbuar për 17 Egjiptasit u përpjekur për të organizuar një kapitull lokale të Shoqatës në Kuvajt në 10 prill 2010.

Njësit administrative[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Artikulli kryesor : Njësit administrative
Harta e Kuvajtit

Kuvajti është e ndarë në gjashtë Njësitë (muhafazat, kënduar. Muhafadhah):

  • Al Ahmadi
  • Al Farwaniyah
  • Al Asimah
  • Al Jahra
  • Hawalli
  • Mubarak El-Kabeer

Njësitë janë të ndarë në rrethe.

Qytetet e mëdha janë të kryeqytetit Kuvajt City dhe Jahrah (një makinë tridhjetë minuta në veriperëndim të Kuvajtit qytetit). Fushat kryesore banimi dhe komerciale janë Salmiya dhe Hawalli. Zona kryesore industriale është Shuwaikh brenda Governorate Asimah Al. Pallati kryesor është si-Seef Palace në pjesën e vjetër të qytetit Kuvajt ku shkon Emir çështjet e përditshme të vendit ndërsa selitë e qeverisë janë në Pallatin NALBANI dhe jeton Emir në Dar Salwa.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Artikulli kryesor : Gjeografia
stuhi rëre mbi Kuvajti në prill, 2003

E vendosur në cepin veri-lindje te gadishullit arab, Kuvajt është një nga vendet më të vogël në botë përsa i përket zonës tokësore. Sheshtë, me rërë Arabian Desert mbulon shumicën e Kuvajtit. Ka pak dallim në lartësi të vendit me pikën më të lartë në vend të 306 m (1004 ft) mbi nivelin e detit. Ai ka nëntë ishuj, të cilat me përjashtim të Failaka Island janë të pabanuara. Me një sipërfaqe prej 860 km2 (330 sq mi), Bubiyan është ishull i madh në Kuvajt dhe është e lidhur me pjesën tjetër të vendit nga një m 2380 (7808 ft) urë e gjatë. Sipërfaqja e tokës është konsideruar punueshme dhe vegjetacioni i rrallë gjendet përgjatë vijës bregdetare 499 km të saj të gjatë. Kuvajt City është i vendosur në Kuvajt Bay, një natyrore të thellë me ujë të portit.

Kuvajti ka disa prej fushave më të pasura të botës naftës me fushën Burgan që ka një kapacitet prej rreth 70 miliard fuçi (1,1 × 1010 m3) e rezervave të naftës. Gjatë zjarret 1991 naftës Kuvajtit, më shumë se 500 liqene të naftës janë krijuar që mbulon një zonë të kombinuar sipërfaqe prej rreth 35,7 km2 (13,8 sq mi). rezulton ndotja e tokës për shkak të naftës dhe blozë akumulimi kishte bërë pjesët lindore dhe jug-lindore i Kuvajtit i pabanueshëm. Rërë dhe mbetje të naftës kishin reduktuar pjesë të madhe të shkretëtirës Kuvajtit për të gjysmë-asfalt sipërfaqeve. naftës derdh gjatë Luftës së Gjirit Persik gjithashtu të prekur në mënyrë drastike burimet detare Kuvajt së.

Sezonit pranveror mars është e ngrohtë dhe të këndshëm me stuhi të rralla. Erërat e shpeshta nga veriperëndimor janë të ftohtë në dimër dhe pranverë dhe në verë të nxehtë. erërat juglindor, zakonisht nxehtë dhe të lagësht, lind në mes korrik dhe tetor, erërat e nxehte dhe e thate jug të mbizotërojë në pranverë dhe verë e hershme. Shamal, një erë të përbashkët drejt veriperëndimit gjatë qershor dhe korrik, shkakton sandstorms dramatike

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Artikulli kryesor : Ekonomia
Kuvait City, qendër kryesore ekonomike të vendit.

Kuvajt ka një GDP (PPP) prej US $ 167.900.000.000 dhe të ardhurat për frymë prej US $ 81.800, duke e bërë atë vendin e 5 pasur në botë. [10 Indeksi i njeriut] Kuvajt zhvillimit (HDI) qëndron në 0,912, e dytë më të lartë në Lindjen e Mesme pas Izraelit, dhe më e larta në botën arabe. Me një normë të rritjes së GDP prej 5,7 %, Kuvajti ka një nga ekonomitë rritje më të shpejtë në rajon.

Sipas Indeksit 2008 Ekonomike liria, Kuvajti ka ekonomia e dytë më të lirë në Lindjen e Mesme. Në mars të vitit 2007, rezervat e huaja Kuvajt e këmbimit qëndroi në US $ 213.000.000.000. [49] Stock Kuvajt Exchange, e cila ka rreth 200 firma të listuara, është shkëmbimi i dytë më e madhe e aksioneve në botën arabe me një kapitalizim tregu total prej US $ 235.000.000.000. Në 2007, qeveria e Kuvajtit postuar një shtesë buxheti prej US $ 43000000000.

Kuvajt ka një rezervave të naftës së papërpunuar provuar 104000000000 fuçi (15 km ³), vlerësohet të jetë 10 % e rezervave botërore. Sipas kushtetutës Kuvajtit, të gjitha burimet natyrore të vendit dhe të ardhurat që lidhen janë pronë e qeverisë. Duke qenë një vend pa taksa, të industrisë së naftës në Kuvajt llogaritë për 80 % të të ardhurave të qeverisë. Naftës dhe Petrochemicals përgjegjëse për gati gjysma e GDP-së dhe 95 % të të ardhurave të eksportit. Rritja e çmimeve të naftës që nga viti 2003 rezultoi në një rritje të ekonomisë në Kuvajt.

Prodhimi aktual Kuvajt e naftës prej 2.8 milion bpd pritet të rritet në 4.000.000 bpd nga 2020. Për të realizuar këtë objektiv të prodhimit, Kuvajti Korporata e Naftës në plan të shpenzojë US $ 51000000000 midis 2007-2012 për të përmirësuar dhe zgjeruar rafineri ekzistuese të vendit. [55] Megjithatë, ekonomia e vendit ishte i prekur rëndë nga kriza globale financiare të 2008. Në 2009, Banka Qendrore e Kuvajtit hartuar një US $ 5150000000 paketë nxitje për të ndihmuar rritjen e ekonomisë.


industritë e tjera kryesore përfshijnë anijeve, ndërtimit, çimento, desalination ujit, ndërtimit materiale dhe shërbime financiare. Kuvajt ka një sistem të zhvilluar mirë bankar dhe disa banka në datën e vendin prapa në kohë para se të naftës u zbulua. E themeluar në vitin 1952, Banka Kombëtare e Kuvaitit është banka më e madhe në vend dhe një nga më të madhe në botën arabe. Institucionet e tjera të shquar financiare bazuar në Kuvajt përfshijnë Bankën Gjirit të Kuvajtit dhe Burgan Bank, e cila është quajtur fushë nafte të madhe në vend.

Klima Kuvajt e kufijve të zhvillimit bujqësor. Si rrjedhim, me përjashtim të peshkut, kjo varet gati tërësisht në importet ushqimore. Rreth 75 % e ujit të pijshëm duhet të distiluar ose të importuara. Qeveria është e prirur për uljen e varësisë nga nafta e Kuvajtit për të karburantit ekonominë e saj duke e transformuar atë në një qendër tregtare regjionale dhe turizmit. US planifikuar $ 77000000000 qytetit të mëndafshi është më e madhja e vërtetë zhvillimin e pasurive të projektit në Lindjen e Mesme. Çështjet Kuvajt Banka Qendrore e monedhës së, dinarin Kuvajtit. Në dhjetor 2007, dinari është më e larta-njësi të monedhës çmuar në botë.

Në vitin 2007, eksportet e vlerësuar qëndroi në US $ 59970000000 dhe importet ishin rreth US $ 17740000000. Naftës, prodhimet petrokimike, plehrave dhe shërbimeve financiare janë mallrat kryesore të eksportit. Kuvajt importet një gamë të gjerë produktesh që nga produkte ushqimore dhe tekstile të makinerisë. partnerët më të rëndësishëm Kuvajt tregtare janë Japonia, Shtetet e Bashkuara, India, Korea e Jugut, Singapori, Kina, Bashkimi Evropian dhe Arabia Saudite. Japoni është konsumatori më i madh i naftës Kuvajtit ndjekur nga India, Singapori dhe Korea e Jugut.

monedhë Kuvajt është Kuvajtit Dinar KWD, ajo është monedhë me vlerë më të lartë në botë. 1KWD = 3,1 USD

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Artikulli kryesor : Demografia
Blerësit në "rrugët", një qendër lokale.

Që nga 2007, Kuvajti e popullsisë është vlerësuar të jetë 3-3.500.000 njerëz, i cili përfshinte rreth 2.000.000 jo-shtetasit. [61] qytetarët e Kuvajtit për këtë arsye janë një pakicë e atyre që banojnë në Kuvajt. Qeveria rrallë jep shtetësinë të huajve për të ruajtur status quo.Në 2008, 68,4 % e popullsisë përbëhej të të ardhurve. Norma e migracionit neto të vendit qëndronte në 16,01, i treti më i lartë në botë.

Rreth 5 7 % e popullsisë Kuvajtit është arabe, 39 % aziatike, dhe 4 % janë klasifikuar Bidoon (arabëve pa shtetësi).Në 2009, më shumë se 580.000 shtetas indian jetuar në Kuvajt, duke i bërë ata të vetme të mëdha të emigrantëve të komunitetit atje. Në 2003, ka pasur rreth 260.000 Egjiptasit, 100.000 sirianet dhe 80.000 iranianë në Kuvajt. Pas Kuvajt u çlirua nga pushtimi të Irakut, shumica e 400.000 palestinezë jetojnë në Kuvajt u përjashtuan për shkak të hapura të qeverisë së tyre mbështetjen për forcat e Irakut.

Gjuha zyrtare Kuvajt është arabisht, anglisht edhe pse është folur gjerësisht. Në gjuhë të tjera të rëndësishme përfshijnë persisht, Hindi, Malayalam, Punjabi, Tamil, Urdu, Bengali, dhe Tagalogisht.

Feja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shumica e popullsisë së Kuvajtit e identifikojnë veten si myslimanë. Vlerësimet e përqindjen e njerëzve në Kuvajt të cilët ushtrojnë Islami ndryshojnë në mes të 85 % dhe 95 %. Pavarësisht nga Islami duke qenë fe e shtetit, Kuvajt ka një komunitet të madh të krishterëve (est 300.000 në 400.000), Hindus (est 300.000), Budistët (est 100000), dhe Sikhs (est 10000). llogari Hindus për numrin më të madh të të ardhurve në Kuvajt. Anëtarët e grupeve fetare nuk e sanksionuar në Kur'an, të tilla si Hindus, Sikhs dhe Budistët, nuk janë të lejuara për të ndërtuar kishat apo objekteve të tjera fetare. Sidoqoftë, këto grupe janë të lejuar të adhuruar privatisht në shtëpitë e tyre dhe mund të angazhohen në aktivitete fetare, duke përfshirë martesën publike dhe festat e tjera, pa ndërhyrjes qeveritare.

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Artikulli kryesor : Kultura

Ndikimi i kulturës islame dhe arabe në arkitekturën e saj, muzikë, veshje, kuzhinë dhe mënyrën e jetesës është shquar si. Karakteristika më dalluese e kulturës lokale Kuvajtit janë dewaniya që është shpjeguar më poshtë. Shkurtimisht, ajo përfshin dhoma të mëdha pritjen e përdorur për mbledhje morën pjesë kryesisht meshkuj sociale nga anëtarët e familjes dhe miqve të ngushtë.

Ndërsa, ndryshe nga fqinje Arabia Saudite, kodin e veshjes Islame nuk është i detyrueshëm, shumica e meshkujve më të vjetër Kuvajtit preferojnë veshur dasha pjatë, një-kyçin e këmbës gjatë këmisha të bardha të endura prej leshi ose pambuku ndërsa pakica e grave veshin abaya, e zezë mbi veshje, që mbulon pjesën më të madhe të trupit. Kjo veshje është veçanërisht i përshtatshëm për klimën e nxehte dhe e thate Kuvaiti së. veshje të stilit perëndimor është gjithashtu mjaft i popullarizuar, sidomos në mesin e të rinjve në Kuvajt.

Ushqim deti ka qenë shtyllë e dietës Kuvajtit për shekuj. Arabët në rajonin e Gjirit Persik luajtur një rol vendimtar në tregti erëz në mes të Indisë dhe Evropës dhe erëza të ketë mbetur një përbërës i rëndësishëm i kuzhinë Kuvajtit. Kuzhinë tradicionale Kuvajtit përfshin "diyay Machboos, machboos Mishi, maraq Mishi diyay", e cila shumë hua nga kuzhina të Azisë Jugore dhe kuzhinë Persik. Si në shtetet e tjera të Gjirit Persik, Kuvajt merr pjesë në traditën e Qarqe'an gjatë muajit të Ramazanit.

Para zbulimit të naftës, pearling formoi një pjesë e rëndësishme e ekonomisë së Kuvajtit. peshkimit Pearl, i njohur si ghaus, pësuan rënie pas ardhjes së bujqësisë japoneze margaritar. [80] Megjithatë, industria margaritar Kuvajti i vuri themelet e historisë së vet të pasur detare. Dhows, anijet e mëdha prej druri e bëra nga dru tik dru të importuara nga India, u bë pjesë e turbullt e flotës detare dhe Kuvajt për ndërtimin e Dhow praktikohet ende në këtë shtet Gjirin Persik.

Arkitektura Kuvajt është frymëzuar kryesisht nga arkitektura islame. Objekti më i shquar në vend, Kullat Kuvajt, janë projektuar nga arkitekt suedez Lindström Sune dhe janë një përzierje unike e minare tradicionale dhe harton moderne arkitektonike. Asambleja Kombëtare e Kuvajtit, ndërtimin e një tjetër i njohur historik, është projektuar nga arkitekti i njohur danez Utzon Jorn dhe përfundoi në 1972.

Sawt është stil më të spikatura të muzikës Kuvajtit dhe është kryer nga 'ud / Oud (mori lahutë) dhe mirwas (daulles), me një violinë më vonë plotësimin e marrëveshjes. Bedouins janë të njohura për një instrument të quajtur rubabah, ndërsa përdorimi i Oud, tanbarah (string instrument) dhe habban (gajde) janë gjithashtu të përhapura.

Transporti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

A highway in Kuwait City.

Kuvajt ka një rrjet modern të autostradave prej 5749 km. Në vitin 2000, ka pasur 552.400 makina të pasagjerëve, si dhe 167.800 taksi, kamionë, autobusë. Vendi nuk ka sistem hekurudhor, shumica e njerëzve udhëtojnë me automobila. Qeveria ka në plan për të ndërtuar US $ 11000000000 rrjet hekurudhor që do të përfshijë një metro të qytetit për kryeqytetin e saj. shërbimet Biznes jepen nga Qyteti Biznes dhe shtetërore Kuvajt Transporti Publik Corporation. Kuvajt ka kamera shpejtësi në të gjitha autostradat dhe rrugët kryesore dhe dritat e trafikut, e cila kap makina që shpejtësia apo ndër një dritë e kuqe, qeveria e Kuvajtit shpenzuar mbi 450 milionë dollarë në këto shpejtësi kamera në bashkëpunim me Policinë e trafikut. Ka vetëm një aeroporti civil në Kuvajt. Kuvajt Aeroporti Ndërkombëtar i shërben si qendër kryesore për të udhëtimit ndërkombëtar ajror. Shtetërore Kuvajt Airways është linja ajrore të madhe në vend. Në 2001, linja ajrore realizuar 2.084.600 pasagjerë në fluturime vendore dhe ndërkombëtare. Në 2004, linja ajrore e parë privat të Kuvajtit, Jazeera Airways, u nis. Në 2005, linja ajrore e dytë privat, Wataniya Airways e Kuvaitit u themelua.

Kuvajt ka një nga industritë më të mëdha të anijeve në rajonin e Gjirit Persik. Portet kryesore komerciale të vendit janë Shuwaikh dhe Shuaiba të cilat trajtojnë ngarkesa të kombinuara. Mina Al-Ahmadi, porti më i madh në vend, trajton eksportin e naftës së Kuvajtit. Ndërtimi i një porti të madh në ishullin Bubiyan filloi në 2005.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Kuvajti – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale
 Commons: Kuvajti – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimediale

2°52′48″S 23°39′22″E / 2.88°S 23.656°E / -2.88; 23.656