Timori Lindor

Coordinates: 8°20′S 125°20′E / 8.34°S 125.34°E / -8.34; 125.34
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

8°20′S 125°20′E / 8.34°S 125.34°E / -8.34; 125.34

Repúblika Demokrátika Timor Lorosa'e
República Democrática de Timor-Leste
Emblema - Timori Lindor
Timori Lindor Timori Lindor
Moto Kombëtare: Honra, Pátria e Povo / (Por.:)
Vendndodhja - Timori Lindor
Vendndodhja - Timori Lindor

Timori Lindor (tetum: Repúblika Demokrátika Timór Loro Sa'e, portugalisht: República Democrática de Timor-Leste) është shtet ishullor në Azinë juglindore.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Timori Lindor përfshinë pjesën lindore të ishulli Timor në Arkipelagun e Malajës, dy ishuj fqinj dhe enklavën Okusi-Anbeno në pjesën perëndimore i Timorit. Kufizohet me Indonezinë në perëndim. Nga bregdeti i Australisë, Timorin lindor e ndan Deti Timor. I tërë ishulli i Timorit ka një sipërfaqe prej 30.777 km², nga e cila Timorit Lindor i takon 15.000 km².

Klima është tropike, e nxehtë dhe e lagësht, me periudha të shirave dhe periudhës së thatë të vitit.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Historia e Shtetit

Politika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Politika e Shtetit

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Marrëdhëniet e jashtme të.

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Ekonomia e shtetit

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Demografia e shtetit

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Kultura e Shtetit

Të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Telekomunikacioni
  • Transporti
  • Ushtria
  • Pushime

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]