Jump to content

Enklava dhe eksklava

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Një enklavë është një territor (ose një territor i vogël si pjesë e një shteti më të madh) që është tërësisht i rrethuar nga kufijtë e një shteti ose entiteti tjetër. [1] Disa enklava mund të ekzistojnë edhe brenda ujërave territoriale . :60Enklava ndonjëherë përdoret në mënyrë jo të duhur për të treguar një territor që është i rrethuar vetëm pjesërisht nga një shtet tjetër. [1] Qyteti i Vatikanit dhe San Marino, të dy të rrethuar nga Italia, dhe Lesoto, i rrethuar nga Afrika e Jugut, janë shtete sovrane të enklavuara plotësisht.

Një enklavë është një pjesë e një shteti ose distrikti të ndarë gjeografikisht nga pjesa kryesore prej territorit të huaj përreth (i një ose më shumë shteteve ose rretheve etj). Shumë eksklava janë gjithashtu enklava, por jo të gjitha: një eksklavë mund të rrethohet nga territori i më shumë se një shteti. [2] Eksklava azerbajxhanase e Nakhçivanit është shembull i një eksklave që nuk është enklavë, pasi kufizohet me Armeninë, Turqinë dhe Iranin .

Gjysëm-enklavat dhe gjysëm-eksklavat janë zona që, me përjashtim të zotërimit të një kufiri detar të parrethuar (një vijë bregdetare e ngjitur me ujërat ndërkombëtare ), ndryshe do të ishin enklava ose eksklava. [2] :116[3] :12–14Enklavat dhe gjysmë-enklavat mund të ekzistojnë si shtete të pavarura ( Monako, Gambia dhe Brunei janë gjysëm-enklava), ndërsa eksklavat dhe gjysmë-eksklavat përbëjnë gjithmonë vetëm një pjesë të një shteti sovran (si Rajoni i Kaliningradit ). [2]

Një pene-eksklavë është një pjesë e territorit të një vendi që mund të qaset lehtësisht - në veçanti, nga trafiku rrugor - vetëm përmes territorit të një vendi tjetër. [4] Shumë pene-eksklava kufizohen pjesërisht me ujërat e tyre territoriale (dmth., ato nuk janë të rrethuara nga ujërat territoriale të kombeve të tjera), të tilla si Point Roberts, Uashington dhe Këndi Veriperëndimor i Minesotës. Një shembull i përmendur zakonisht është Kleinwalsertal, një pjesë luginore e Vorarlberg, Austri, që është e aksesueshme vetëm nga Gjermania në veri.

Karakteristikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Enklavat ekzistojnë për një sërë arsyesh historike, politike dhe gjeografike . Për shembull, në sistemin feudal të Europës, pronësia e zotërimeve feudale shpesh transferohej ose ndahej, qoftë nëpërmjet blerjes dhe shitjes ose nëpërmjet trashëgimisë, dhe shpesh këto zotërime ishin të rrethuara ose rrethoheshin nga zotërime të tjera. Në veçanti, kjo gjendje vazhdoi deri në shekullin e 19-të në Perandorinë e Shenjtë Romake, dhe këto zotërime (principata, etj.) shfaqnin shumë nga karakteristikat e shteteve sovrane. Para vitit 1866 vetëm Prusia përbëhej nga më shumë se 270 pjesë territori të shkëputura. :61

Holanda dhe Belgjika vendosën të mbajnë sistemin e enklavave dhe eksklavave në Baarle . Duke qenë se Holanda dhe Belgjika janë anëtare të Bashkimit Evropian dhe të Zonës Shengen, njerëzit, mallrat dhe shërbimet qarkullojnë lirshëm me pak ose aspak kufizime.

Vendet e enklavuara[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vendndodhja e Lesotos brenda Afrikës së Jugut

Tre kombe kualifikohen si të rrethuar plotësisht nga toka dhe/ose ujërat e brendshme të një vendi tjetër:

Eksklava të vërteta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Republika Autonome e Nakhçivanit

Eksklava e vërtetë është një zgjerim i konceptit të enklavës së vërtetë . Për të hyrë në një enklavë të vërtetë nga territori i shtetit mëmë, një udhëtar duhet të kalojë nëpër territorin e të paktën një shteti tjetër. Shembujt të tillë përfshijnë territoret:

Enklava brenda enklavave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Harta që tregon enklavat belge jo të vazhdueshme të Baarle-Hertog në Holandë, të cilat, nga ana tjetër, kanë enklavat holandeze brenda tyre
Ish-enklavat Indo-Bangladeshare të krijuara nga Ndarja e Indisë në 1947. Këto u shfuqizuan në vitin 2015 pas një traktati midis Indisë dhe Bangladeshit.
  1. ^ a b Raton, Pierre (1958). "Les enclaves". Annuaire Français de Droit International. 4: 186. doi:10.3406/afdi.1958.1373. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ a b c Rozhkov-Yuryevsky, Yuri (2013). "The concepts of enclave and exclave and their use in the political and geographical characteristic of the Kaliningrad region". Baltic Region. 2: 113–123. doi:10.5922/2079-8555-2013-2-11. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "YRY" defined multiple times with different content
  3. ^ Vinokurov, Evgeny (2007). The Theory of Enclaves. Lexington Books, Lanham, MD. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Robinson, G. W. S. (shtator 1959). "Exclaves". Annals of the Association of American Geographers. 49 (3, [Part 1]): 283–295. doi:10.1111/j.1467-8306.1959.tb01614.x. JSTOR 2561461. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Assembly of Turkish American Associations". Ataa.org. Marrë më 2014-02-24. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ The Federal Boundaries of the United Arab Emirates
  7. ^ "Malawi Tourism Guide". MalawiTMC. Arkivuar nga origjinali më 2015-12-23. Marrë më 2017-05-08. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)