Gambia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Coordinates: 13°17′N 16°22′W / 13.28°N 16.36°W / 13.28; -16.36

Republic of the Gambia
Flag of The Gambia.svg Emblema - Gambia
Flamuri Stema
Moto Kombëtare: Progress, Peace, Prosperity
ang.:Përparim, Paqe, Zhvillim
Vendndodhja - Gambia

Gambia ndodhet në pjesën më perenimore të Afrkës dhe në pjesën perendimore të vendit ka dalje në Oqeanin Atlantik. Sipërfaqja e Gambisë është e kufizuarr nga Senegali përpos daljes në perendim.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Artikulli kryesor Historia e Gambisë

Politika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Artikulli kryesor Sistemi shtetror

Njësit administrative[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Artikulli kryesor Njësit administrative

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Artikulli kryesor Gjeografia e Gambisë

Sipërfaqja e përgjithshme e Gambisë është 11,300 km2 nga kjo sipërfaqe 1,300 km2 janë ujë. Gambia shtrihet rreth koordinatave gjeografike 13 28 V, 16 34 P.

Gambia ka një bregdet një 80 km të gjatë dhe vijë kufitare 740 km që e ndanë atë nga Senegali.

Klima e Gambisë është e njëjtë me vendet ekuatoriale e nxehtë me sezonin e reshjeve nga qershori deri në nëntor dhe sezonin e thatësisë nga nëntor-maj.

Relievi i Gambisë është terren me rrafshnalta që vërshohen lehtë nga lumi Gambia, përanash rrafshnaltave gjenden disa male. Pika më e ultë e relievit është 0m përgjatë oqeanit Atlantik dhe ajo më e larta në lartësi mbidetare prej 53 metrave.

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Artikulli kryesor Ekonomia e Gambisë

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Artikulli kryesor Demografia e Gambisë

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Artikulli kryesor Kultura e Gambisë

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Gambia – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale
 Commons: Gambia – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimediale