Guinea Ekuatoriale

Coordinates: 1°18′N 10°00′E / 1.30°N 10.00°E / 1.30; 10.00
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

1°18′N 10°00′E / 1.30°N 10.00°E / 1.30; 10.00

Republika e Guinesë Ekuatoriale

República de Guinea Ecuatorial
République de la Guinée Équatoriale
República da Guiné Equatorial
Emblema - Guinea Ekuatoriale
Flamuri Stema
Moto Kombëtare: Unidad, Paz, Justicia
Spa.: Bashkimi, Paqa, Drejtësia
Vendndodhja - Guinea Ekuatoriale
Vendndodhja - Guinea Ekuatoriale

Guinea Ekuatoriale ndodhet në pjesën perenimore të Afrikës dhe në perenidim të vendit ka dalje në Oqeanin Atlantik. Guinea Ekuatoriale në veri kufizohet nga Kameruni ndërsa në pjesen lindore dhe jugore nga Gaboni, pjesa perindimore lagët nga ujrat e Oqeanit Atlantik.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Artikulli kryesor Historia e Guinesë Ekuatoriale

Politika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Artikulli kryesor Sistemi shtetror

Njësit administrative[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Artikulli kryesor Njësitë administrative

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Artikulli kryesor Gjeografia e Guinesë Ekuatoriale

Sipërfaqja e përgjithshme e Guinesë Ekuatoriale është 28,051 km2 dhe shtrihet rreth koordinatave gjeografike 2 00 V, 10 00 L. Guinea Ekuatoriale ka një vijë bregdetare 296 km të gjatë dhe vijë kufitare 539 km që e ndanë atë nga : Kameruni 189 km dhe Gaboni 350 km

Klima në Guinenë Ekuatoriale është ekuatoriale dhe gjatë tërë vitit mbanë nxehtësi me lagështi.

Relievi i Guinesë Ekuatoriale është kryesisht terren bregdetar i rrafshët që në brendi formon shkëmbinj ndërsa në ishuj është terren i krijuar nga vullkanet. Pika më e ultë e relievit 0m është përgjatë oqeanit Atlantik dhe ajo më e larta në lartësi mbidetare prej 3,008 metrave në vendin e quajtur "Piko Bazile" (ang.: Pico Basile).

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Artikulli kryesor Ekonomia e Guinesë Ekuatoriale

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Artikulli kryesor Demografia e Guinesë Ekuatoriale

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Artikulli kryesor Kultura e Guinesë Ekuatoriale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Guinea Ekuatoriale – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale
 Commons: Guinea Ekuatoriale – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimediale
  • Qeveria :
  • Kryetari :
  • Parlamenti :
  • Ministria :