Jump to content

Komoret

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Komoros)
Union des Comores
Udzima wa Komori
الاتحاد القمر
Emblema - Komoret
Flamuri Stema
Moto Kombëtare: Bshkimi, Drejtësia, Proresi
Vendndodhja - Komoret
Vendndodhja - Komoret

Ishujt Komore ndodhen në brigjet lindore të AfrikësOqeanin Indian.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Artikulli kryesor : Historia

Politika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Artikulli kryesor : Sistemi shtetëror

Njësitë administrative[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Artikulli kryesor : Njësit administrative

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Artikulli kryesor : Gjeografia e Ishujve Komore

Sipërfaqja e përgjithshme e Ishujve Komore është 2.170 km2 dhe shtrihen rreth koordinatave gjeografike 12° 00' ‘‘‘J’’’, 44° 15' ‘‘‘L’’’.

Ishujt Komoros kanë një vijë bregdetare 340 km të gjatë. Klima në ishujt Komore është klimë tropikale detare me sezonin e reshjeve të shiut nga muaji nëntor deri në maj.

Relievi i Ishujve Komore është vullkanik që larg nga brendia e thellë e ishujve zbutet pak në male më të ulëta dhe rrafshnalta. Pika më e ultë e relievit 0 m është përgjatë bregdetit në oqeanit Indian dhe ajo më e larta në lartësi mbidetare prej 2,360 metrave në majën Le Kartala (ang.: Le Kartala).

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Artikulli kryesor : Ekonomia

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Artikulli kryesor : Demografia

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Artikulli kryesor : Kultura

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Komoret – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale
 Commons: Komoret – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimediale

Stampa:Arika-gjeo-cung