Moroni

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Moroni
موروني
Qytet
Popullsia
 • Gjithsej54.000

Moroni (Arabisht: موروني) është qyteti më i madh dhe kreqyteti i Komoret. Sipas vitit 2011, qyteti ka pasur 54,000 banorë. Qyteti ndodhet në bregdetin perëndimor të ishullit N'gazdija.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Moroni ka klimtë ekuatoriale. Rreshjet mesatare 2,700 milimetra dhe bien shi gjatë gjithë muajit të vitit. Sezoni i monsunit zgjatë nga muaji nëntor deri në muajin prill.