Komoret

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Union des Comores
Udzima wa Komori
الاتحاد القمر
Flag of the Comoros.svg Emblema - Komoret
Flamuri Stema
Moto Kombëtare: Bshkimi, Drejtësia, Proresi
Vendndodhja - Komoret

Ishujt Komore ndodhen në brigjet lindore të AfrikësOqeanin Indian.

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Artikulli kryesor : Historia

Politika[redakto | redakto tekstin burimor]

Artikulli kryesor : Sistemi shtetror

Njësitë administrative[redakto | redakto tekstin burimor]

Artikulli kryesor : Njësit administrative

Gjeografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Artikulli kryesor : Gjeografia e Ishujve Komore

Sipërfaqja e përgjithshme e Ishujve Komore është 2,170 km2 dhe shtrihen rreth koordinatave gjeografike 12 00 ‘‘‘J’’’, 44 15 ‘‘‘L’’’.

Ishujt Komoros kanë një vijë bregdetare 340 km të gjatë. Klima në ishujt Komore është klimë tropikale detare me sezonin e rreshjeve të shiut nga muaji nëntor deri në maj.

Relievi i Ishujve Komore është vullkanik që larg nga brendia e thellë e ishujve zbutet pak në male më të ulëta dhe rrafshnalta. Pika më e ultë e relievit 0 m është përgjatë bregdetit në oqeanit Indian dhe ajo më e larta në lartësi mbidetare prej 2,360 metrave në majën Le Kartala (ang.: Le Kartala ).

Ekonomia[redakto | redakto tekstin burimor]

Artikulli kryesor : Ekonomia

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Artikulli kryesor : Demografia

Kultura[redakto | redakto tekstin burimor]

Artikulli kryesor : Kultura
Telekomunikacioni
Transporti
Ushtria
Turizmi

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

 Commons: Komoret – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale
 Commons: Komoret – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimediale
Stampa:Arika-gjeo-cung