Mauritania

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Coordinates: 20°N 12°E / 20°N 12°E / 20; 12

الجمهورية الإسلامية الموريتانية
Al-Jumhuriyah al-Islamiyah al-Muritaniyah
République Islamique de Mauritanie
Flag of Mauritania.svg Emblema - Mauritania
Flamuri Stema
Moto Kombëtare: شرف إخاء عدل;
(Ara.: ?, Atdheu, Drejtësia)
Vendndodhja - Mauritania

Mauritania, emri zyrtar Republika Islamike e Mauritanisë, ndodhen në pjesën veri-perëndimore të Afrikës dhe në pjesën perëndimore të vendit gjendet një dalja në Oqeanin Atlantik. Pjesa tokësore e Mauritanisë kufizohet në veri-perëndim me Marokun (pjesën e shkretëtirës perëndimore të Marokut), në veri-lindje me Algjerin, në lindje e deri në jug me Malin, dhe në jug-perëndim me Senegalin.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Artikulli kryesor : Historia

Politika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Artikulli kryesor : Sistemi shtetror

Njësit administrative[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Artikulli kryesor : Njësit administrative

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Artikulli kryesor : Gjeografia e Mauritanisë

Sipërfaqja e përgjithshme e Mauritanisë është 1,030,700 km2 prej së cilës 300 km2 janë ujë. Mauritania shtrihet rreth koordinatave gjeografike 20 00 V, 12 00 P.

Mauritania ka një vijë bregdetare 754 km të gjatë dhe vijë kufitare 5,074 km.

Klima në Mauritani është klimë shkretëtire dhe gjithnjë e nxehtë, e thatë me temperatura konstante.

Relievi i Mauritanisë është kryesisht jo pjellorë, terren i ultë i Saharës me disa shkëmbinjë në pjesën qendrore. Pika më e ultë e relievit -5m është në luginën "Sebkhet Tenxhamça" (ang.:Sebkhet Te-n-Dghamcha) dhe ajo më e larta në lartësi mbidetare prej 915 metrave në majën "Kediet Ijill" (ang.:Kediet Ijill), afër pjesës qendrore, n veri-lindje të kryeqytetit.

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Artikulli kryesor : Ekonomia

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Artikulli kryesor : Demografia

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Artikulli kryesor : Kultura

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Mauritania – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale
 Commons: Mauritania – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimediale