Jump to content

Zimbabveja

Coordinates: 20°S 30°E / 20°S 30°E / -20; 30
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

20°S 30°E / 20°S 30°E / -20; 30

Republika e Zimbabves
Republic of Zimbabwe
Flamuri i Zimbabves Stema e Zimbabves
Vendndodhja e Zimbabves
Vendndodhja e Zimbabves
Vendndodhja e Zimbabves   (blu)

–  në Afrikë   ( bojë qielli & gri e errët)
–  në Bashkimin Afrikan   (bojë qielli)

Moto Kombëtare Unity, Freedom, Work
Himni Kombëtar "Blessed be the land of Zimbabwe"
Kryeqyteti Harare
Gjuha zyrtare 16 gjuhë
Pavarësia 11 nëntor 1965 nga Br. e Madhe
Anëtarësimi në OKB 25 gusht 1980
Forma e qeverisjes Republikë Presidenciale
President Robert Mugabe
Sipërfaqja
– totale
– % ujë
Vëndi i 60-të
390.757 km²
1
Popullsia (2013)
– totale
– dendësia
Vëndi i 73-të
13.061.239 banorë
26 banorë/km²
Monedha Dollari amerikan
Zona kohore
– zakonisht
– në verë

UTC+2
nuk ka
Prefiksi telefonik +263
Kodi i internetit .zw
Kodi ISO 3166-1 ZW

Zimbabve zyrtarisht Republika e Zimbabves, është një vend pa dalje në det që ndodhet në Afrikën jugore, midis lumenjve Zambezi dhe Limpopo. Ajo kufizohet nga Afrika e Jugut në jug, Botsvana në perëndim, Zambia në veriperëndim dhe Mozambiku në lindje. Kryeqyteti dhe qyteti më i madh është Harare.

Zimbabve e ditëve të sotme ka qenë vendi i disa shteteve dhe mbretërive të organizuara, si Mbretëria e Mapungubve, Mbretëria e Zimbabves, dhe Mbretëria e Mutapas, si dhe një rrugë e madhe për migracionin dhe të tregtinë. "Kompania Britanike e Afrikës së Jugut" e Cecil Rhodes vendosi kufijte e territorit gjatë 1890, i cili u bë koloni vetëqeverisëse e Rodezisë së Jugut në vitin 1923. Në vitin 1965 qeveria konservatore e pakicës së bardhë shpalli në mënyrë të njëanshme pavarësinë me emrin Rodezia. Shteti i qendroi izolimit ndërkombëtar dhe një lufte guerrile 15-vjeçare me forcat nacionaliste të zezakëve. Kjo kulmoi në një marrëveshje paqeje që i lejoi të drejtat universale civile dhe sovranitetin de jure në prill 1980.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historia e Shtetit

Politika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Politika e Shtetit

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Artikulli kryesor : Gjeografia e Zimbabves

[Zimbabve është një vend pa dalje në det në Afrikën jugore, të shtrirë midis gjerësive gjeografike jugore 15° dhe 23°, dhe gjatësive gjeografike lindore 25° dhe 34°. Pjesa më e madhe e vendit ngrihet në pllajën qendrore, që shtrihet nga jugperëndimi në veriperëndim në lartësi midis 1200 dhe 1600m. Pjesa lindore e vendit është malore me malin Nyangani si pika më e lartë në 2592m. Rreth 20% e vendit përbëhet nga stepa të ulta nën 900m. Ujëvara Victoria, një nga ujëvarat më të mëdha dhe më spektakolare në botë, ndodhet në veriperëndim të vendit, si pjesë e lumit Zambezi. Vendi ka një klimë tropikale me një sezon me shi zakonisht nga fundi i tetorit deri në mars. Klima është e moderuar nga lartësia. Zimbabve përballet me thatësira të përsëritura dhe stuhitë e forta janë të rralla.

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekonomia e shtetit

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia e shtetit

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kultura e Shtetit

Të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

   * Telekomunikacioni
   * Transporti
   * Ushtria
   * Pushime

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Zimbabveja – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale
 Commons: Zimbabveja – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimediale