Harare

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Harare
Qytet
Motoja Pamberi Nekushandira Vanhu
(Shona: "Përpara në shërbim të njerëzve")
noform
Stacioni Qendror në Harare, 2007
Stema_figura
Stema
Flag of Harare.svg
Flamuri
Vendndodhja
Harare is located in Zimbabveja
Harare
Harare

Koordinatat: 17°51′50″J 31°1′47″L / 17.86389°J 31.02972°L / -17.86389; 31.02972

Administrimi
Shteti Flamuri Zimbabveja
Provinca Harare
Kryetari i Bashkisë Bernard Manyenyeni[1]
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 960.6 km2
Lartësia 1,490 m (m.n.d.)
Popullsia 1,606,000 banorë
Dendësia 2,540 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1890
Zona Kohore CAT (UTC+2)
Prefiksi 4
Koordinatat 17° 51′ 50″ Jug

31° 1′ 47″ Lindje

Faqja Zyrtare www.hararecity.co.zw

Harare (zyrtarisht u quajt Salisbury deri në vitin 1982) është kryeqyteti i Zimbabves dhe është edhe qyteti më i madh dhe kryesor administrativ dhe tregtare. Qyteti gëzon statusin e krahinës të pavarur.

Harare është qendra e Universitetit të Zimbabve.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qyteti u themelua në vitin 1890 si një fortesë nga Column Pioneer Qyteti u emërua Salisbury në nder të kryeministrit britanik, Robert Arthur Talbot Gascoyne-Cecil, markez i Salisbury. Ai u bë një qytet në 1935. Salisbury ishte kryeqyteti i Federatës së Rodezia dhe Nyasaland 1953-1963.

Emri i qytetit është ndryshuar në Harare më 18 prill 1982, në përvjetorin e dytë të pavarësisë së Zimbabves, i quajtur sipas fisit shefi Neharawa Shona. Disa periferi të qytetit, megjithatë, kanë ruajtur emrat e tyre evropiane, si Warren Park 'D', Borrowdale, Mount Pleasant, Tynwald, Rotten Row dhe Rietfontein.

Në maj 2005, qeveria e Robert Mugabe nisi një operacion të diskutueshëm mbi prishjen lagjeve të varfra të qytetit, i njohur si Operacioni Murambatsvina. Qëllimi i qeverisë është të eliminojë krimin, tregtinë e paligjshme dhe ekonominë informale. Operacionet e shkatërrimit kanë gjeneruar protesta të mëdha nga bashkësia ndërkombëtare, sepse ata ishin kryer pa paralajmërim dhe pa dhënë një strehim alternativ për popullatën e zhvendosur, e përbërë kryesisht nga njerëz nga fshatrat duke kërkuar punë. Partia e opozitës (Lëvizja Demokratike) ka akuzuar qeverinë për qëllim prishjen e shtëpive të varfra për të goditur njerëz të cilët votuan kundër partisë së kryeministrit.

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Harare është një qendër e rëndësishme e tregtisë së duhanit, misrit, pambukut dhe agrumeve. Ka fabrika tekstili dhe kimike, pranë janë disa miniera ari.

Binjakëzime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Mayor 2013–2018". City of Harare. Arkivuar nga origjinali origjinali më 15 maj 2013. Marrë më 3 dhjetor 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)