Harare

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Harare
Qytet
Stacioni Qendror në Harare, 2007
Stacioni Qendror në Harare, 2007
Parimet: 
Pamberi Nekushandira Vanhu
(Shona: "Përpara në shërbim të njerëzve")
Popullsia
 • Gjithsej1.606.000
Faqja zyrtarewww.hararecity.co.zw

Harare (zyrtarisht u quajt Salisbury deri në vitin 1982) është kryeqyteti i Zimbabves dhe është edhe qyteti më i madh dhe kryesor administrativ dhe tregtare. Qyteti gëzon statusin e krahinës të pavarur.

Harare është qendra e Universitetit të Zimbabve.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qyteti u themelua në vitin 1890 si një fortesë nga Column Pioneer Qyteti u emërua Salisbury në nder të kryeministrit britanik, Robert Arthur Talbot Gascoyne-Cecil, markez i Salisbury. Ai u bë një qytet në 1935. Salisbury ishte kryeqyteti i Federatës së Rodezia dhe Nyasaland 1953-1963.

Emri i qytetit është ndryshuar në Harare më 18 prill 1982, në përvjetorin e dytë të pavarësisë së Zimbabves, i quajtur sipas fisit shefi Neharawa Shona. Disa periferi të qytetit, megjithatë, kanë ruajtur emrat e tyre evropiane, si Warren Park 'D', Borrowdale, Mount Pleasant, Tynwald, Rotten Row dhe Rietfontein.

Në maj 2005, qeveria e Robert Mugabe nisi një operacion të diskutueshëm mbi prishjen lagjeve të varfra të qytetit, i njohur si Operacioni Murambatsvina. Qëllimi i qeverisë është të eliminojë krimin, tregtinë e paligjshme dhe ekonominë informale. Operacionet e shkatërrimit kanë gjeneruar protesta të mëdha nga bashkësia ndërkombëtare, sepse ata ishin kryer pa paralajmërim dhe pa dhënë një strehim alternativ për popullatën e zhvendosur, e përbërë kryesisht nga njerëz nga fshatrat duke kërkuar punë. Partia e opozitës (Lëvizja Demokratike) ka akuzuar qeverinë për qëllim prishjen e shtëpive të varfra për të goditur njerëz të cilët votuan kundër partisë së kryeministrit.

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Harare është një qendër e rëndësishme e tregtisë së duhanit, misrit, pambukut dhe agrumeve. Ka fabrika tekstili dhe kimike, pranë janë disa miniera ari.

Binjakëzime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Mayor 2013–2018". City of Harare. Arkivuar nga origjinali më 15 maj 2013. Marrë më 29 korrik 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)