Mynihu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Mynihu
Gjermanisht : München
Qytet
noform
Stema_figura
Emblema e Mynihut
Flag of Munich (striped).svg
Flamuri i Mynihut
Vendndodhja
Mynihu is located in Gjermania
Mynihu
Mynihu

Koordinatat: 48°8′0″V 11°34′0″L / 48.13333°V 11.56667°L / 48.13333; 11.56667

Administrimi
Shteti Flamuri Gjermania
Landi Flag of Bavaria (lozengy).svg Bavaria
Qarku Mynihu
Partia PSD / Të Gjelbërtit / Rosa Liste
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 310.43 km2
Lartësia 519 m (m.n.d.)
Popullsia 1,353,186 banorë
 •  urbane 2,606,021 banorë
Dendësia 4,359 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1158
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 80000-81929
Koordinatat 48° 8′ 0″ Veri

11° 34′ 0″ Lindje

Faqja Zyrtare muenchen.de

Mynihu (gjermanisht München) është një qytet në juglindje të Gjermanisë. Ai është dhe kryeqyteti i landit të Bavarisë (gjerm. Bayern). Me rreth 1.3 milion banorë, Mynihu radhitet për nga madhësia e qyteteve gjermane në vendin e tretë pas Berlinit dhe Hamburgut.

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Mynihu është një nga qendrat më të rëndësishme ekonomike dhe kulturore të Republikës Federative Gjermane.

Sport[redakto | redakto tekstin burimor]

Ne Mynih gjendet dhe klubi me i njohur i Gjermanise ne futboll, FC Bayern München, i cili konsiderohet si njeri nga ekipet me te mira evropiane ne futboll.

Fest kulturore[redakto | redakto tekstin burimor]

Në këtë qytet cdo vit festohet edhe festa me e madhe popullore (festa e birres), e njohur si Oktoberfest, te cilen per cdo vit e vizitojne per 2 jave me radhe rreth 6 milion njerez.

Kjo feste e ka rrjedhen e saj qe nga 12 tetori 1810 me rastin e marteses se Princit bavares Ludwig dhe princeses Theresia. Per hir te saj vendi ku mbahet kjo feste quhet Theresienwiese. Kjo feste eshte mbajtur per here te pare me 17 tetor te vitit 1810.

Transporti[redakto | redakto tekstin burimor]

Mynihu është një pikë lidhëse e transportit me një rrjet shumë të dendur automobilistik dhe hekurudhor.

Skema e qarkullimit me metró dhe autobuzë


Kultura[redakto | redakto tekstin burimor]

Për kultivimin e kultures gjermano-shqiptare në Mynih përkujdesen anëtarët e organizuat në Qendrën e pavarur kulturore shqiptare "Rilindja" [1].

Burim i të dhënave[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ Regjistri i shoqatave të huaja në Gjermani: Kosova - në int. prill 2007