Jump to content

FC Bayern München

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Bayern München
Emri i plotëFußball-Club Bayern München e. V.
Pseudonimi(et)Der FCB (FCB)
Die Bayern (Bavarezët)
Stern des Südens (Ylli i Jugut)
Die Roten (Të kuqët)[1]
FC Hollywood[2]
Emri i shkurtërBayern
Themeluar27 shkurt 1900; 123 vite më parë
StadiumiAllianz Arena
Kapaciteti75,000[3]
PronarHerbert Hainer
PresidentiKarl-Heinz Rummenigge
TrajneriThomas Tuchel
LigaBundesliga
2022–231rë
Faqja zyrtareFaqja zyrtare e klubit
Ngjyra shtëpi
Ngjyra jashtë
Ngjyra e tretë
Sezoni aktual

Fußball-Club Bayern München e.V., zakonisht i njohur si FC Bayern München (Shqiptimi gjermanisht: ʔɛf ˈt͡seː ˈbaɪ̯ɐn ˈmʏnçən),FC Bayern Munich, oseFC Bayern, është një klub futbollistik gjerman me seli në Mynih, Bavari. Klubi më mirë si një skuadër profesionale futbolli, e cila luan në Bundesligë, në ligën më të fortë të sistemit futbollistik gjerman, dhe është klubi gjerman më i suksesshëm në histori, duke fituar 27 kampionate dhe 18 kupa.[4]

FC Bayern është themeluar në 1900 nga 11 futbollistë të udhëhequr nga Franz John.[5] Edhe pse Bayern fitoi kampionatin e parë kombëtar në vitin 1932,[6] klubi nuk u zgjodh për të luajtur në Bundesligë pas krijimit të saj në 1963.[7] Klubi kishte periudhën e saj të suksesit më të madh në mes të viteve 1970, kur, nën udhëheqjen e kapitenit Franz Beckenbauer, Bavarezët fituan tre Kupa Evropiane rresht (1974–1976). Gjithsej, Bayern ka arritur në 10 finale të Kupës Evropiane/UEFA Ligës së Kampioneve, dhe së fundmi e kanë fituar në vitin 2013 për herë të pestë në histori dhe si pjesë të tripletës kontinentale. Bayern gjithashtu ka fituar nga një Kupë UEFA, Kupë të Fituesve të Kupës, UEFA Super Kupë, FIFA Kupë Bote për Klube dhe dy Kupa Ndërkontinentale, duke u bërë një nga skuadrat më të suksesshme europiane. Që nga krijimi i Bundesligës, Bayern ka qënë skuadra dominuese e futbollit gjerman duke fituar 22 tituj dhe 5 tituj nga 10 të fundit. Ata kanë rivalitetin tradicional me TSV 1860 München dhe 1. FC Nuremberg, dhe sigurisht krahasohen edhe me rivalët për titull Borussia Dortmund.

Që nga fillimi i sezonit 2005–06, Bayern ka luajtur ndeshjet e saj në shtëpi në Allianz Arena. Më parë skuadra i ka luajtur ndeshjet në Olympiastadion për 33 vite. Ngjyrat e skuadrës janë e kuqja dhe e bardha, dhe stema tregon flamurin bardh e blu të Bavarisë.[8] Në termat e të ardhurave, Bayern Munich është më i madh klubi sportiv në gjermani dhe klubi i katërt më i madh i futbollit në botë, duke zotëruar 368.400.000 në vitin 2012.[9] Me 223.985 anëtarë, Bayern është klubi i dytë më i madhë sportive në aspektin e anëtarësimit, vetëm për pak më poshtë se klubi i parë në botë, klubi portugez i Benficës.[10] Gjithashtu janë regjistruar edhe 3,576 tifozë zyrtarë sëbashku me 262,077 anëtarët e tjerë.[11] Klubi ka departamente të tjera për shah, hendboll, basketboll, gjimnastikë, bowling, pingpong, gjyqtarë, dhe futboll me më shumë se 1.100 anëtarë aktivë.[12]

FC Bayern aktualisht është i dyti në renditjen e koeficientëve të klubve të UEFA-s[13] dhe i pari në renditjen botërorë të IFFHS-së.[14]

Vitet e themelimit (1900–10)

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 27 shkurt 1900, u bë një takim i departamentit të futbollit të MTV Mynihut që u zhvillua në "Bäckerhöfl". Kohët e fundit kishte një mosmarrëveshje në lidhje me zhvillimin e departamentit të futbollit, si dhe Asambleja e përgjithshme e MTV kishte dhënë një refuzim Shoqatës jugore të futbollit Gjermane. Në orën 21:30, 11 burra: Naegele, Schmid, Karl, Wamsler, Ringler, Focke, Francke, Friedrich, Zoepffel, Pollack dhe Gjonin ishin mbledhur në një restorant "Gisela" në Schwabing në të njëjtën mbrëmje për të krijuar F.C. Bayern. Në anëtarët e përmendur në certifikatën e korporatizimit bënte pjesë edhe skulptori Benno Elkan që më vonë u bë i njohur. Klubi u drejtua nga Franz John, i cili hyri në historinë e klubit si presidenti i parë. Ngjyrat e klubit u zgjodhën bluja dhe e bardha, tarifa e anëtarësimit ishte vendosur në stemë.

Qëndra i parë i stërvitje ishte në qytetin Mynihut, e cila ende ekziston sot si Schyrenplatz. Kundërshtari i parë ishte 1. Münchner FC 1896, FC Bayern e mposhti atë me rezultatin 5–2.

Vitet e Arta (1965–1979)

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Presidenti i FC Bayernit nga 1994 në 2009 Franz Beckenbauer.

Në sezonin e parë të tyre Bundesliga Bayern përfundoi e treta dhe gjithashtu fitoi kupën. Kjo kualifikuar ata për Kupa e Fituesve të Kupës Evropiane të vitit të ardhshëm, të cilat kanë fituar në një dramatike finale kundër klubit skocez Rangers, kur Franz "Bull" Roth shënoi Decider në një fitore 1-0 kohë shtesë. Në 1967 Bayern mbajti kupën, por përparim të ngadalshëm në përgjithësi pa një trajner të ri, Branko Zebec marrë përsipër. Ai zëvendësoi stil ofenduese Bayern të luajë me një qasje më të disiplinuar, dhe duke bërë arritur deri në ligën e parë dhe kupën e dyfishtë në historinë e Bundesliga, duke përdorur vetëm 13 lojtarë gjatë gjithë sezonit.

Udo Lattek u ngarkuar në 1970. Pas fitores së filxhan në sezonin e tij të parë ai udhëhoqi Bayern të tretë kampionatin e tyre gjermane. Ndeshje përcaktuese në sezonin 1971-1972 kundër Schalke 04 ishte ndeshja e parë në stadiumin e ri olimpik, dhe ishte gjithashtu i pari ndeshjen live televiziv në historinë e Bundesliga. Bayern Schalke 5-1 mundi dhe kështu mori titullin, edhe vendosjen e disa inçizime, duke përfshirë pikat e fituar dhe të qëllimeve të shënuar. Bayern gjithashtu fitoi dy kampionate tjetër, por në zenit ishte triumfi i tyre në finale të Kupës Evropiane kundër Atletiko Madrid, cila Bayern fitoi 4-0 pas një sërish. Gjatë viteve në vijim e ekipit ishte i pasuksesshëm në vend, por mbrojti titullin e tyre evropiane nga Leeds mundi të Bashkuara në fitoren përfundimtare, kur Roth dhe Müller siguruar me gola në fund. Një vit më vonë në Glasgow, AS Saint-Étienne u mundën nga një tjetër gol Roth dhe Bayern u bë klubi i tretë për të fituar trofe në tre vjet rresht. Trofeu i fundit fituar nga Bayern në këtë epokë u Kupën Interkontinentale, në të cilën ata e mundi klubin Brazilian Cruzeiro Belo Horizonte mbi dy këmbët. pjesën tjetër të dekadës ishte një kohë e ndryshimeve dhe pa asnjë tituj të mëtejshme për Bayern. Në 1977 Franz Beckenbauer u nis për në Nju Jork Kozmos në 1979 dhe Sepp Maier dhe Uli Hoeneß në pension, ndërsa Gerd Müller u bashkua me Fort Lauderdale Strikers.

Nga FC Breitnigge të Hollywood FC (1979–1998)

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
I hapur në 2005: Allianz Arena, një nga stadiumet më moderne në botë.

1980 ishin një periudhë të trazirave jashtë fushës për Bayern, me shumë ndryshime në personel dhe problemet financiare. Në këtë fushë, Paul Breitner dhe Karl-Heinz Rummenigge, e quajti FC Breitnigge, çuar ekipin në tituj Bundesliga në 1980 dhe 1981 Përveç një DFB Pokal-të fitojë në 1982, dy sezonet relativisht të pasuksesshme pasuan, pas Cili trajner Breitner në pension dhe ish-Udo Lattek kthyer. Bayern fitoi kupën 1984, pastaj vazhdoi të fitojë pesë kampionatet në gjashtë sezonet, duke përfshirë një të dyfishtë në vitin 1986. Megjithatë, suksesi evropian ishte i pakapshëm gjatë dekadës së; Bayern arriti vetëm për të kërkuar vend dyta deri në Kupën Evropiane në vitin 1982 dhe 1987

Jupp Heynckes u punësua si trajner në vitin 1987, por pas dy kampionate radhazi në 1988-89 dhe 1989-90 formë Bayern zhytur. Pas një vend të dytë në 1990-1991 e klubit përfunduar vetëm pesë pikë mbi vendet e dëbim në 1991-1992. Suksesi u kthye kur Franz Beckenbauer mori për gjysmën e dytë të sezonit 1993-1994, duke fituar kampionatin përsëri pas një hendek katër vit. Beckenbauer u emërua më pas presidenti i klubit. Pasardhësit e tij si trajner, Giovanni Trapattoni dhe Oto Rehagel dy përfundoi trophyless pas një sezoni, nuk takim shpresa të mëdha të klubit. Gjatë kësaj kohe lojtarët Bayern shpesh u shfaq në faqet e thashetheme e shtypit në vend se faqet sportive, duke rezultuar në FC pseudonim Hollywood. Franz Beckenbauer kthyen shkurtimisht në fund të sezonit 1995-1996 si trajner kujdestar dhe e udhëhoqi ekipin e tij për fitore në Kupën UEFA 1995-1996, duke mposhtur Bordo në finale. Për sezonin 1996-97 Giovanni Trapattoni u kthye për të fituar kampionatin. Por në sezonin e ardhshëm Bayern humbi titullin promovuar vetëm për të parë FC Kaiserslautern dhe Trapattoni kishte për të marrë lejen e Tij, për herë të dytë.

Nga 1998-2004 Bayern u trajner Ottmar Hitzfeld. Në sezonin e parë Hitzfeld-së, Bayern fitoi Bundesliga dhe erdhën afër për të fituar Ligën e Kampioneve, duke humbur 2-1 me Manchester United në kohën e lëndimit, pasi kryesor për shumicën e ndeshjes. Sezoni 1999-2000 ka rezultuar me Bayern fituar kampionat e tyre të tretë dhe kupa e dyfishtë. Një e treta radhazi titullin Bundesliga e ndjekur në vitin 2001, fitoi në një fund në ditën e fundit të sezonit të ligë. Ditë më vonë, Bayern fitoi Ligën e Kampionëve për herë të katërt pas një hendek 25 vjeçar, mundi Valencia në dënime. 2001-02 filloi sezonin me një fitore në Kupën ndërkombëtare, por përfunduan trophyless ndryshe. Një sezon më vonë Bayern fitoi e tyre të katërt të dyfishtë, në krye të ligës me një diferencë rekord . Mbretërimit Hitzfeld përfundoi në vitin 2004, me Bayern underperforming, duke përfshirë edhe një humbje filxhan nga ndarja e dytë Aachen Alemannia.

Felix Magath mori përsipër dhe çuan Bayern për dy rresht dyshe. Para fillimit të sezonit 2005-06, Bayern u transferua nga stadiumin olimpik në Allianz Arena të re, e cila ndan klubi me 1860 Mynih. Në fushën e performancës së tyre në 2006-07 ishte i parregullt. Zvarritës në kampionat dhe duke humbur të Alemannia Aachen në filxhan përsëri, trajneri Magath u shkarkua menjëherë pas pushimeve të dimrit.

Ish-trajneri i Bayern Ottmar Hitzfeld kthye në Mynih në janar 2007, por Bayern përfundoi sezonin 2006-07 e katërt, duke dështuar kështu të kualifikohet për Ligën e Kampionëve për herë të parë në më shumë se një dekadë. humbjet shtesë në filxhan dhe Kupën e Ligës u largua nga klubi me pa nderime për sezonin. Për sezonin 2007-08, Bayern Munich skuadër bërë ndryshime drastike për të ndihmuar përshtat dhe rindërtimin. Ata nënshkruan një total prej tetë lojtarë të ri dhe të shitur, të lëshuar ose të huazuara nga nëntë lojtarë të tyre ekzistuese. Luca Toni nga Fiorentina, Miroslav Klose nga Werder Bremen, dhe rekord nënshkrimin e Franck Ribery nga Marseille titulluar signings. Futjet më të reja paguar, si Reds vazhdoi të fitojë 2008 DFB-Pokal dhe Bundesliga, duke qenë në krye të renditjen në çdo javë të vetme të luajtur.

Më 11 janar 2008 Jürgen Klinsmann u emërua si pasuesin e Hitzfeld-së, duke ngarkuar më 1 korrik 2008. Ai nënshkroi një kontratë dy vjeçare.Gjatë gjysmës së parë të sezonit 2008-09 Bundesliga, Bayern mori një fillim të mbarë shkëmbor, duke fituar vetëm dy ndeshje deri në ditën e gjashtë, por filloi të kapur dorë më pas. Bayer Leverkusen Bayern Munich eliminuar në çerek-finale të Pokal DFB-. Në Champions League Bayern gjithashtu ka arritur në çerek-finale. Ata u eliminuan nga FC Barcelona pas fitores Grupi F dhe mundi Sporting CP në raundin e parë të suksesshëm, Arritja e një agregat Champions League rekord të 01/12. Më 27 prill, dy ditë pas një humbje në shtëpi kundër FC Schalke 04 Cili pa rënie Bayern në vendin e tretë në tabelë, Klinsmann u shkarkua. Kjo u parapri nga disa rezultate zhgënjyese të tilla si një humbje 5-1 agregate të Barcelonës në Ligën e Kampionëve, dhe një humbje 5-1 ndaj kampionëve do të jenë VfL Wolfsburg. Ish-trajneri Jupp Heynckes u emërua si të përkohshëm deri në fund të sezonit. Bayern përfundimisht përfundoi e dyta, duke kualifikuar direkt për Ligën e Kampionëve në 2009-10. FC Bayern pastaj Louis Van Gaal nënshkruan për sezonin 2009-10 nga AZ. Ndërsa sipas spekulimeve për shkak të një fije floku e rezultate të dobëta, Van Gaal Bayern arriti të parë deri në raundin e 16 me një ekran Convincing 4-1 ndaj Juventusit në Torino.

Në kushtetutën e klubit origjinale, ngjyra e Bayern u quajtur si të bardhë dhe blu, por klubi ka luajtur me këmisha të bardha me pantallona të shkurtra të zeza deri në 1905, kur Bayern u bashkua MSc. MSC urdhër të prerë që futbollistët do të duhet të luajnë në pantallona të shkurtra të kuqe. Edhe lojtarët e rinj ishin të quajtur kuqe-pantallona të shkurtra, e cila ishte menduar si një fyerje. Bayern ka luajtur në të kuqe dhe të bardhë për shumicën e ekzistencës së saj, por blu ka qenë përfshirë në rastin. Në sezonin 1969-1970 këmisha ishin me shirita në ngjyrë blu dhe të bardhë, dhe pantallona të shkurtra dhe çorape ishin edhe blu. Një stil të ngjashëm u shfaq në vitin 1995, kur blu ishte për herë të parë me ngjyra dominuese. Nga 1999 në Bayern u kthye në ngjyrat e tij origjinale.

Klubit larg kit ka pasur një gamë të gjerë ngjyrash gjatë viteve, duke përfshirë të bardhë, e zezë, blu, dhe ar-gjelbër. Bayern gjithashtu përmban një çantë të veçantë ndërkombëtar. Si e 2009, kit shtëpi është e kuqe, larg kit është blu të errët, dhe kit ndërkombëtare është e bardhë.

Në vitet 1980 dhe '90, Bayern përdorur një çantë të veçantë kur luajnë larg në fillim FC Kaiserslautern, që përfaqëson ngjyrat braziliane blu dhe të verdhë, dhe Supersticioni lindur nga fakti se klubi pati të vështirë të fitojë atje.

The Olympic Stadium, stadiumi i FC Bayern nga 1972-2005

Kreshtë Bayern ka ndryshuar disa herë. Fillimisht ai përbëhej nga F stilizuar letra, C, B, M, e cila ishin të endura në një simbol. Jele origjinal është blu. Ngjyrat e Bavarisë, u përfshinë për herë të parë në 1954 .

Version modern të jele ka evoluar nga versioni i 1954 në disa hapa. Edhe pse jele përbëhej nga një ngjyrë të vetme vetëm për shumicën e kohës, domethënë blu apo të kuqe, i tanishëm (2008) kreshtë është blu, e kuqe, dhe të bardhë. Ajo ka ngjyrat e Bavarisë në qendër të saj dhe FC Bayern Munich është shkruar në të bardhë në një rrjet të kuqe ngjyrash të Bavarisë bashkëngjitur. Bayern luajtur lojërat e tij të parë në trajnimin Schyrenplatz në qendër të Mynihut. Ndeshja e parë zyrtare u zhvilluan në Theresienwiese. Në 1901 Bayern u transferua në fushën e vet të parë, e cila ishte vendosur në Schwabing në Clemensstraße. Pas bashkimit Sport Münchner-Club (MSc) në 1906, Bayern u transferua maj 1907 në terren MSC në Leopoldstraße. [31] Ndërsa turmat e grumbullimit për lojëra Bayern në shtëpi u rrit në fillim të viteve 1920, Bayern kishte për të kaluar të ndryshme lokalet në Mynih.

Nga 1925 Bayern Munich përbashkët Stadion Grünwalder me 1860 Mynih. Deri në Luftën e Dytë Botërore e stadiumit ishte në pronësi nga 1860 Mynih, dhe është ende e njohur colloquially si Sechz'ger ("vitet gjashtëdhjetë") stadiumin në ditët e sotme. Kjo ishte shkatërruar gjatë luftës, dhe përpjekjet për të rindërtuar kjo rezultoi në një mozaik. turmë Bayern rekord në stadiumin Grünwalder është raportuar si më shumë se 50,000 shtëpi në ndeshjen e parë kundër FC Nuremberg në sezonin 1961-1962. Në epokën Bundesliga stadium kishte një kapacitet maksimal prej 44,000 e cila u arrit në disa raste, por kapaciteti ka qenë që të reduktohet në 21,272. Siç ishte rasti në shumicën e stadium kësaj periudhe, pjesa më e madhe e stadiumit ka qenë dhënë mbi të terracing. Sot skuadra e dytë e të dy klubeve të luajë në stadium.

Për Lojrat Olimpike të 1972 në qytetin e Mynihut ndërtuar stadiumin olimpik. Stadium, i njohur për arkitekturën e saj, , u përurua në ndeshjen e fundit të sezonit Bundesliga 1971-72. Ndeshjen e tërhoqi një turmë kapacitet prej 79,000, në total e cila u arrit përsëri në raste të shumta. Stadiumi ishte, në ditët e para, konsiderohet të jetë një nga stadium gjithash në botë dhe luajtur të presë për finalet e shumta të mëdha, të tilla si ajo e 1974 FIFA World Cup. Në vitet e pas stadiumit ka pësuar disa ndryshime, të tilla si një rritje në hapësirë \u200b\u200bshtrojë nga rreth 50% të ca. 66%. Përfundimisht në stadium kishte një kapacitet prej 63,000 për ndeshjet kombëtare, dhe 59,000 për raste të tilla ndërkombëtare si garat e Kupës Evropiane. Shumë njerëz, megjithatë, filluan të mendojnë se në stadium ishte shumë i ftohtë në dimër, me gjysmën e audiencë të ekspozuar ndaj motit për shkak të mungesës së mbuluar. Një ankesë të mëtejshme është distanca në mes të spektatorëve dhe katran, stadiumi tradhëti pista dhe trashëgiminë e saj në terren. Modifikimi i stadiumit të provuar e pamundur si arkitekti Günther Behnisch vuri veton për ndryshimet kryesore të stadiumit.

Pas shumë diskutimeve të qytetit, shtetit të Bavarisë, FC Bayern Munich dhe TSV 1860 vendosën bashkërisht në fund të vitit 2000 për ndërtimin e një stadiumi të ri. Ndërsa Bayern kishte kërkuar për të ndërtuar një stadium qëllim të ndërtuar futbollit për disa vjet, dhënien e Kupës Botërore FIFA 2006 në Gjermani stimuluar diskutimin si stadiumin olimpik nuk përmbushen kriteret e FIFA-s për të pritur një lojë e Kupës Botërore. E vendosur në rrethinat veriore të Allianz Arena Mynih ka qenë në përdorim që nga fillimi i sezonit 2005-06. Kapaciteti i saj fillestar prej 66,000 ulëseve mbuluar plotësisht është që nga viti është rritur për ndeshjet në nivel kombëtar duke e transformuar atë 69,901 3,000 vende të terracing në një raport 02:01. Ky tipar më i shquar i stadiumit është shtresa e jashtme i tejdukshëm, e cila mund të jetë i ndriçuar në ngjyra të ndryshme për efekte mbresëlënëse. Zakonisht ndriçimit të kuqe është përdorur për shtëpi lojra Bayern, blu për 1860 lojra në shtëpi dhe e bardhë për gjermanisht lojra National Team-shtëpi.

Në mbledhjen e përgjithshme vjetore të vitit 2018, bordi i Bayernit raportoi se klubi kishte 291,000 antarë zyrtar dhe 4,433 klube tifozësh zyrtar të regjistruar me mbi 390,000 antarë.[15] Kjo e bën Bayernin klubin më të madh të anëtarësimit të tifozëve në botë.[16] Bayern ka klube tifozësh dhe mbështetës në të gjithë Gjermaninë. Antarët e klubeve të tifozëve nga Gjermania, Austria dhe Zvicra shpesh udhëtojnë më shumë se 200 km në Mynih për të ndjekur ndeshjet në Allianz Arena.[17] Bayern ka një mesatare 75,000 të pranishmish në Allianz Arena e cila është 100% kapaciteti i stadiumit. Të gjitha biltat e çdo ndeshje të Bundesligës kanë qënë të shitura për shumë vite.[18] Edhe biltat në ndeshjet në transfertë të klubit kanë qënë të shitura me vite me rradhë.[19]

Bayern është një nga tre klubet e futbollit profesional në Mynih. Rivali kryesor i Bayern lokale është i TSV 1860 Mynih, të cilët ishin të klubit më të suksesshëm në vitet 1960, duke fituar një kupë dhe një kampionat. Në vitet 1970 dhe 1980, TSV 1860 u zhvendos në mes të parë dhe ndarjen e tretë, por kohët e fundit kanë vendosur në ndarjen e dytë. Rivaliteti ka për këtë arsye, të paktën nga një pikë e Bayern e parë, humbën rëndësinë, duke reflektuar gjendjen njëanshëm të arritjet e të dy klubeve dhe mungesën e lojtarëve për të cilët do të grudges lokale ende çështje. Nga ana tjetër Stadtderby Münchner është ende një ngjarje shumë pritur, duke marrë një shumë vëmendje shtesë nga përkrahësit e të dy klubeve. 1860 është konsideruar më e punës në klasë, dhe prandaj vuan nga një bazë tifoz pakësuar në një qytet ku sektorin e prodhimit është në rënie. Bayern konsiderohet themelimi i klubit, e cila është reflektuar nga anëtarët e bordit të shumë të udhëheqësve të biznesit dhe duke përfshirë edhe ish-presidenti bavarez ministër. Pavarësisht nga rivaliteti, Bayern e ka mbështetur në mënyrë të përsëritur 1860 në kohën e çrregullim financiare.

SpVgg Unterhaching nga rrethinat gjysmë-rurale e jugut të Munihut, është ekipi i tretë të qytetit. Ata festuan suksesi i tyre më i madh në vitin 1999, kur ata fitoi promovimit të Bundesliga dhe qëndroi në krye për një sezon të dytë. Që nga ajo kohë ata kanë qenë duke luajtur e dytë në Bundesliga dhe ndarjen e tretë. Në sezonin 2008-09 ata do të luajnë në të sapo-themeluar 3 Liga. Nuk ka asnjë rivalitet midis Bayern dhe Unterhaching, ngjarja më të dukshëm në marrëdhëniet e të dy klubeve që të përfundojë të sezonit 1999-2000 Bundesliga. Unterhaching mundi Bayer Leverkusen në ditën e fundit të sezonit, duke i dhënë mundësinë të Bayern Leverkusen kalon në renditjen dhe pretendojnë titullin.

Që nga viti 1920, së pari FC Nuremberg ka qenë rivali kryesor Bayern në Bavari. Të dy klubet luajtur në të njëjtën ligë në mes të viteve 1920, por në vitet 1920 dhe 1930, Nuremberg ishte shumë më i suksesshëm, duke fituar pesë kampionate në vitet 1920, duke e bërë kampion i klubit rekord Gjermani. Bayern e mori titullin mbi më shumë se gjashtëdhjetë vjet më vonë, kur ata fituan kampionatin e tyre të dhjetë në 1987, duke tejkaluar numrin e kampionate të fituara nga Nuremberg.Duel mes Bayern dhe Nuremberg shpesh është referuar si derbi bavarez.

Që nga viti 1970, rivalët kryesore Bayern kanë qenë klube që kanë vendosur në luftën e fortë kundër dominimit të saj kombëtare. Në vitin 1970 kjo ishte Borussia Mönchengladbach, në vitet 1980 kategorinë e zgjerua për të përfshirë Hamburger SV. Në vitet 1990 Bremen Werder, Bayer Leverkusen, dhe Borussia Dortmund, doli si kundërshtarët më të zjarrtë. Kohët e fundit Schalke 04, Bremen dhe Hamburg kanë qenë sfiduesit kryesorë në Bundesliga. Shefi rivalët Ndër Bayern Evropian janë Real Madrid, AC Milan dhe Manchester United për shkak të fiton shumë klasik, barazime dhe humbje.

Bayern Munich gjithashtu gëzon një rivalitet të fortë me të parë FC Kaiserslautern, me origjinë në pjesë nga një lojë në 1973, kur Bayern 4-1 çojnë për të humbur 7-4, por edhe nga dy klubet Konkurrenca për kampionatin gjerman nderon në kohë të ndryshme në Bundesliga si dhe qytetin e Kaiserslautern ka qenë pjesë të Bavarisë deri në fund të Luftës së Dytë Botërore.

Organizimin dhe financimi

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

futboll profesionale në Bayern Munich është drejtuar nga spin-off organizatë FC Bayern Munich AG. AG është e shkurtër për Aktiengesellschaft, dhe Bayern është drejtuar si një kompani aksionare, një kompani me aksione të cilit nuk janë të listuara në bursë publike, por është në pronësi private. 81,82% e FC Bayern München AG është në pronësi të klubit, Bayern München FC e. V. (e. V. është e shkurtër për eingetragener Verein, e cila përkthehet në "Regjistruar Club") dhe 9,09% secila nga mallrave sportive Adidas prodhues, dhe kompania e automobilave Audi Cilat janë edhe sponsorët kryesor të klubit. Adidas blerë aksionet e saj në 2002 për € 77 milion. Para ishte caktuar për të ndihmuar në financimin e Allianz Arena. Në 2009 Audi paguar € 90 milion për pjesën e tyre. Kapitalit do të përdoret për të shlyer kredi për Allianz Arena me shpejt se sa ishte planifikuar fillimisht.

partneri kryesor Bayern reklamat dhe aktuale mbajtësi i të drejtave jersey është Deutsche Telekom. Furnizuesi kryesor i klubit është Adidas. Partnerë të tjerë përfshijnë premium Audi, Coca-Cola, Lufthansa, Nikon, Nokia, Sony Ericsson. [60] Në vitet e mëparshme të drejtat jersey u mbajtën nga Adidas (1974-1978), Magirus Deutz dhe Iveco ( kamionë / 1978-1984), kapiten (kompjuterë / 1984-1989) dhe Opel (makinat / 1989-2002).

Bayern është e udhëhequr kryesisht nga ish-lojtarët e klubit. Presidenti i klubit Franz Beckenbauer është, i cili është gjithashtu kryetar i bordit mbikëqyrës të AG. Kryetari i bordit ekzekutiv të AG është Karl-Heinz Rummenigge, Uli Hoeneß dhe është zëvendës kryetar i bordit ekzekutiv të AG. Hoeneß ka qenë në zyrë, më parë si menaxher i përgjithshëm i klubit, që nga viti 1979.

Pas të ardhurave rekord prej 328.400.000 € në 2007-08 dhe një pas fitimit tatimit prej € 2.1 milion, Bayern raportuar të hyrat prej € 303.800.000 dhe një fitim prej € 2.5 milion në 2008-09. Sipas të fundit Deloitte vjetor të futbollit Money League, Bayern ishte klubi i katërt më i pasur në botë në 2008, duke gjeneruar të ardhura prej € 295.300.000.

Bayern ka qenë i njohur për t'u përfshirë me sipërmarrje bamirëse për një kohë të gjatë, duke ndihmuar klubet e tjera të futbollit në çrregullim financiare, si dhe njerëzit e zakonshëm në mjerim. Në vazhdën e 2004 Tsunami "Bayern FC - Hilfe eV" u themelua, një fondacion që ka për qëllim të përqëndrohemi angazhimeve shoqërore e klubit të krijimit të saj kjo sipërmarrje është financuar me 600,000 €, e ngritur nga zyrtarët dhe lojtarët. e klubit. [68] Këto të holla, ndër të tjera përdoren për të ndërtuar një shkollë në Marathenkerny, Sri Lanka dhe për të rindërtuar zonën e Trincomalee, Sri Lanka. Në prill 2007 u vendos që fokusi i fondacionit do të zhvendoset drejt mbështetjes së njerëzve në nevojë në vend.

Klubi ka edhe kohë dhe treguar përsëri të ketë një vend të butë për klubet në rrëmujë financiare. Në mënyrë të përsëritur klubi ka mbështetur rivalin e saj lokal Munihut 1860 me ndeshjet miqësore falas, transfertat me norma të favorshme, dhe transfertat e drejtpërdrejta të parave. Gjithashtu, kur St pauli kërcënuar se do të humbasë licencën e saj për futbollin profesional për shkak të problemeve financiare, Bayern u takua e klubit për një lojë miqësore pa ndonjë pagesë, duke i dhënë të gjitha të ardhurat për St pauli. [70] Më vonë, kur klubi Mark van Bomel në shtëpi Fortuna Sittard ishte në Bayern ankth financiar erdhi në një lojë bamirësi në klubin holandez. Një tjetër i njohur shembull ishte transferimi i Aleksandrit Zickler në vitin 1993 nga Dynamo Dresden. Kur Bayern kap Zickler për 2,3 Mio DM shumën e konsideruar shumë të jetë një subvencionim për Dresdeners kërcënuar financiarisht.

Ekipi i Bayern ka stërvitje intensive ku bën pjesë ngarkesë fizike ; dhe lojë pa faulla për forcim. Ka ushtrime palestre dhe çdo stërvitje 4 orë total ku 2 vrap ; 1:30 ngarkesë dhe 30 min lojë

Rekordet dhe statistikat

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Sepp Maier e shpenzoi të gjithë karrierën e tij te Bayerni, duke luajtur 700 ndeshje.

Portieri Sepp Maier është lojtari me më shumë ndeshje në historinë e Bayernit, duke zhvilluar 700 paraqitje në periudhën 1962–1980.[20] Ai është gjithashtu një nga lojtarët më jetë gjatë të klubit, duke luajtur për 18 sezone.[21] Ai ndiqet në vendin e dytë nga një tjetër portier Oliver Kahn, i cili në periudhën 1994–2008 zhvilloi 632 paraqitje.[22] Në vendin e tretë renditet sulmuesi legjendar Gerd Müller me 605 paraqitje në periudhën 1964–1979.[23]

Golashënuesi më i mirë në të gjitha kompeticionet për Bayernin është Gerd Müller, i cili ka shënuar 564 gola; ai është golashënuesi më i mirë i klubit në Bundesligë, kupë, kompeticionet evropiane dhe kompeticionet e tjera.[23] Ai ndiqet në vendin e dytë nga polaku Robert Lewandowski me 230 gola, i cili është aktualisht pjesë e ekipit. Në vendin e tretë ndodhet Karl-Heinz Rummenigge me 218 gola, përfshirë 162 në kampionat.[24]

Karl-Heinz Rummenigge shënoi 216 gola për Bayernin para se të kalonte te Interi në vitin 1984.

Gerd Müller, përveç rekordit si golashënuesi më i mirë i të gjitha kohërave i Bayernit, mban edhe disa rekorde të tjera në klub; ai është lojtari që ka shënuar më shumë gola në një sezon të vetëm të Bundesligës (40 gola në sezonin 1971–72),[25] është shpallur shtatë herë golashënuesi më i mirë në Bundesligë si dhe mban rekordin për numrin e golave të shënuar në një sezon të vetëm në të gjitha kompeticionet (67). Lewandowski mban rekordet e golave të shënuar në UEFA Ligën e Kampioneve (46) dhe Superkupën Gjermane (4).[26] Ai është gjithashtu lojtari i huaj me më shumë gola në historinë e Bundesligës, duke thyer rekordin e peruanit Claudio Pizarro, një ish lojtar i Bayernit.[26]

Udo Lattek është trajneri më jetë gjatë në historinë e klubit. Ai u emërua në krye të ekipit më 14 mars 1970 dhe u largua më 2 janar 1975, si dhe u rikthye më 1 korrik 1983 dhe u largua sërisht më 30 qershor 1987, duke qëndruar gjithsej për 8 vite e 295 ditë. Ai është gjithashtu trajneri që ka drejtuar më shumë ndeshje në historinë e Bayernit me plot 420 ndeshje. Jupp Heynckes është trajneri që drejtoi ekipin drejt tripletës së parë historike në sezonin 2012–13.[27]

Bayerni mban disa rekorde të padiskutueshme; ata janë klubi me më shumë tituj të Bundesligës (29), përfshirë shtatë herë rresht në periudhën 2013–2019, gjithashtu një rekord. Ata kanë fituar më shumë ndeshje në historinë e Bundesligës (1090) dhe kanë arritur më shumë pikë (3662). Klubi gjithashtu ka mesataren më të larë të pikëve të marra (1.99) dhe kanë shënuar më shumë gola se çdo klub tjetër (4019). Fitorja rekord në Bundesligë është 11–1 kundër Borussia Dortmund më 27 nëntor 1971,[28] kurse humbja më e thellë është 7–0 ndaj Schalke 04 më 9 tetor 1976.[29] Fitorja më e thellë e Bayernit në Ligën e Kampioneve është ajo 7–0 kundër Baselit në sezonin 2011–12; sulmuesi holandez Roy Makaay ka shënuar golin më të shpejtë në këtë kompeticion, duke realizuar pas vetëm 10.12 sekondash kundër Real Madridit më 7 mars 2007.[30] Në sezonin 2019–20, Bayerni u bë klubi i parë dhe i vetëm gjerman që i fiton të gjitha ndeshjet në fazën e grupeve të Ligës së Kampioneve.[31]

Tre Ligat e Kampioneve të fituar nga Bayern Munich gjatë periudhës 1974–76. Trofeu nga ana e djathtë eshtë trofeu origjinal, që i është dhuruar Bayernit përgjithmon. Të tjerat janë kopje e tij.

Bayern ka fituar gjithsej 72 trofe, duke qënë klubi më i suksesshëm i futbollit gjerman;[32] ata kanë fituar më shumë kampionate dhe më shumë kupa. Ata janë gjithashtu klubi gjerman më i suksesshëm në kompeticionet evropiane, duke fituar 11 trofe. Bayerni është një nga katër klubet që ka fituar të tre kompeticionet evropiane. Duke qënë se e ka fituar Kupën Evropiane pesë herë, klubi ka të drejtën të shfaqë simbolin e "fituesit të shumfishtë" që jepet nga UEFA.[33]

Trofetë e Bayernit
Tipi Kompeticioni Tituj Sezonet
Vendor Bundesliga 32 1931–32, 1968–69, 1971–72, 1972–73, 1973–74, 1979–80, 1980–81, 1984–85, 1985–86, 1986–87, 1988–89, 1989–90, 1993–94, 1996–97, 1998–99, 1999–2000, 2000–01, 2002–03, 2004–05, 2005–06, 2007–08, 2009–10, 2012–13, 2013–14, 2014–15, 2015–16, 2016–17, 2017–18, 2018–19, 2019-20, 2020-21, 2021-22
DFB-Pokal 19 1956–57, 1965–66, 1966–67, 1968–69, 1970–71, 1981–82, 1983–84, 1985–86, 1997–98, 1999–2000, 2002–03, 2004–05, 2005–06, 2007–08, 2009–10, 2012–13, 2013–14, 2015–16, 2018–19
DFB/DFL-Superkupa 7 1987, 1990, 2010, 2012, 2016, 2017, 2018

Superkupa 2020|2020]]

DFL-Ligapokal 6 1997, 1998, 1999, 2000, 2004, 2007
Kontinental UEFA Liga e Kampioneve 5 1973–74, 1974–75, 1975–76, 2000–01, 2012–13
Kupa UEFA 1 1995–96
Kupa UEFA e Fituesve të Kupës 1 1966–67
UEFA Super Kupa 1 2013
Botëror Kupa Ndërkontinentale 2 1976, 2001
FIFA Kupa e Botës për Klube 1 2013
 •   rekord
 • s rekord i ndarë
Redaktuar më 13 shtator 2023[34]
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
1 Gjermania Pt Manuel Neuer (kapiten)
2 Franca Mb Dayot Upamecano
3 South Korea Mb Kim Min-jae
4 Holanda Mb Matthijs de Ligt
6 Gjermania Mf Joshua Kimmich (kapiteni i 3të)
7 Gjermania Sm Serge Gnabry
8 Gjermania Mf Leon Goretzka
9 Anglia Sm Harry Kane
10 Gjermania Sm Leroy Sané
11 Franca Sm Kingsley Coman
13 Kameruni Sm Eric Maxim Choupo-Moting
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
18 Izraeli Pt Daniel Peretz
19 Kanadaja Mb Alphonso Davies
20 Senegal Mb Bouna Sarr
22 Portugalia Mb Raphaël Guerreiro
25 Gjermania Sm Thomas Müller (zëv-kapiten)
26 Gjermania Pt Sven Ulreich
27 Austria Mf Konrad Laimer
28 Gjermania Mb Tarek Buchmann
39 Franca Sm Mathys Tel
40 Morocco Mb Noussair Mazraoui
42 Gjermania Mf Jamal Musiala
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
14 Gjermania Mf Paul Wanner (te SV Elversberg deri më 30 qershor 2024)
32 Kroacia Mf Gabriel Vidović (te Dinamo Zagreb deri më 30 qershor 2024)
35 Gjermania Pt Johannes Schenk (te Preußen Münster deri më 30 qershor 2024)
36 Gjermania Pt Alexander Nübel (te VfB Stuttgart deri më 30 qershor 2024)
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
37 Shtetet e Bashkuara të Amerikës Sm Malik Tillman (te PSV deri më 30 qershor 2024)
44 Kroacia Mb Josip Stanišić (te Bayer Leverkusen deri më 30 qershor 2024)
46 Gjermania Mf Arijon Ibrahimović (te Frosinone deri më 30 qershor 2024)
Gjermania Sm Yusuf Kabadayı (te Schalke 04 deri më 30 qershor 2024)

Lojtarët e nderit

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
"Skuadra më e mirë e të gjitha kohërave" është zgjedhur nga më shumë se 79,901 tifozë, në 2005. Trajneri është zgjedhur Ottmar Hitzfeld.[35]

Në ndeshjen e tij të lamtumirës, Oliver Kahn u shpall kapiten nderi i Bayern Munich.[36] Lojtarët më poshtë janë shpallur FC Bayern Munich Hall of Fame.[37]

1930s

1970s:

1980s:

1990s:

2000s:


Philipp Lahm është kapiten që nga 2011. Bastian Schweinsteiger është zëvëndës–kapiteni.

Vitet Kapiteni
1965–70 Flamuri Werner Olk (MB)
1970–77 Flamuri Franz Beckenbauer (MB)
1977–79 Flamuri Sepp Maier (PT)
1979 Flamuri Gerd Müller (SU)
1979–80 Flamuri Georg Schwarzenbeck (MB)
1980–83 Flamuri Paul Breitner (MF)
1983–84 Flamuri Karl-Heinz Rummenigge (SU)
1984–91 Flamuri Klaus Augenthaler (MB)
1991–94 Flamuri Raimond Aumann (PT)
1994–96 Flamuri Lothar Matthäus (MB)
1997–99 Flamuri Thomas Helmer (MB)
1999–02 Flamuri Stefan Effenberg (MF)
2002–08 Flamuri Oliver Kahn (PT)
2008–11 Flamuri Mark van Bommel (MF)
2011– Flamuri Philipp Lahm (MB)

Numrat e tërhequr

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

12Tifozët e Klubit (Lojtari i 12-të)

Ekipi rezervë shërben kryesisht si guri i fundit shkelën për lojtarë të rinj premtues para se të promovuar në ekipin kryesore. Bayern II është trajner Mehmet Scholl dhe Gerd Müller. Që nga fillimi i Kryeministrit në vitin 1994, ekipi luajti në Regionalliga Süd, pas luajtur në Oberliga që nga viti 1978 Në sezonin 2007-08 ata të kualifikuar për të sapo-themeluar 3 Liga. Që nga viti 1978, ekipi ka qenë duke luajtur në ligën më të lartë të DFB që lejon ekipin e dytë të një ekipi futbolli profesional për të luajtur

Bayern ka departamentet e tjera për

 • Basketball që nga viti 1946 me 280 lojtarë në 19 ekipet
 • Bowling që nga viti 1984 me 46 lojtarë në 4 ekipet
 • Chess që nga viti 1908 me 97 lojtarë në 8 ekipet
 • Gjimnastikës që nga viti 1974 me 35 gjimnastët në 1 ekip
 • Hendbollit që nga viti 1945 me 300 lojtarë në 10 ekipet
 • Tabela e tenisit që nga viti 1946 me 160 lojtarë në 12 ekipet
 1. ^ "Never-say-die Reds overcome Ingolstadt at the death" [Kurre mos thuaj vdis të kuqtë kalojnë Ingolstadt në fund] (në anglisht). FC Bayern München. Arkivuar nga origjinali më 12 shkurt 2017. Marrë më 12 shkurt 2017.
 2. ^ Clark Whitney (8 prill 2010). "CL Comment: Van Gaal's Bayern Give New Meaning to "FC Hollywood"" [Koment LK: Bayerni i Van Gaalit i jep një kuptim të ri "FC Hollywood"] (në anglisht). Goal.com. Marrë më 28 shtator 2014.
 3. ^ "Ab sofort 75.000 Fans bei Bundesliga-Heimspielen" [Deri tani 75,000 për ndeshjet në shtëpi në Bundesligë] (në gjermanisht). FC Bayern München. 13 janar 2015. Marrë më 13 janar 2015.
 4. ^ "Bayern München" (në anglisht). FIFA. Arkivuar nga origjinali më 21 shkurt 2009. Marrë më 10 maj 2012.
 5. ^ Schulze-Marmeling, Dietrich (2003). Die Bayern. Die Geschichte des deutschen Rekordmeisters (në gjermanisht). Die Werkstatt. fq. 17–33. ISBN 3-89533-426-X.
 6. ^ "Success from the Outset" (në gjermanisht). FC Bayern München. 2003. Marrë më 11 gusht 2008.
 7. ^ Schulze-Marmeling, Dietrich (2003). Die Bayern. Die Geschichte des deutschen Rekordmeisters (në gjermanisht). Die Werkstat. fq. 134. ISBN 3-89533-426-X.
 8. ^ Schulze-Marmeling, Dietrich (2003). Die Bayern. Die Geschichte des deutschen Rekordmeisters. Die Werkstatt. fq. 581. ISBN 3-89533-426-X. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "Bayern Munich" (në gjermanisht). Deloitte LLP. Arkivuar nga origjinali më 29 qershor 2013. Marrë më 17 shkurt 2013.
 10. ^ [1] Arkivuar 13 dhjetor 2013 tek Wayback Machine, 2013-11-13.
 11. ^ "Membership boom" (në gjermanisht). FC Bayern München. 13 nëntor 2013. Marrë më 13 nëntor 2013.
 12. ^ "Other Sports". FC Bayern München. 2007. Arkivuar nga origjinali më 15 gusht 2008. Marrë më 3 korrik 2008. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ "UEFA Rankings". UEFA. 3 maj 2013. Marrë më 28 maj 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ "IFFHS Club World Ranking". IFFHS. 8 janar 2014. Arkivuar nga origjinali më 11 gusht 2019. Marrë më 8 janar 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ "FC Bayern rests on 'very solid foundations'" [FC Bayern mbështetet në 'themele shumë të forta']. FC Bayern Munich (në anglisht). 30 nëntor 2018. Marrë më 28 maj 2019.
 16. ^ Andy Smith (11 shkurt 2018). "Why Bayern Munich are the best-supported club in world football" [Pse Bayern Munich janë klubi më i mbështetur në botën e futbollit]. Bundesliga (në anglisht). Marrë më 20 tetor 2019.
 17. ^ Schulze-Marmeling, Dietrich (2003). Die Bayern. Die Geschichte des deutschen Rekordmeisters (në gjermanisht). Die Werkstatt. fq. 445, 502. ISBN 3-89533-426-X.
 18. ^ "Allianz Arena tops the lot!" [Allianz Arena kryeson shortin!]. FC Bayern Munich (në anglisht). 23 mars 2017. Arkivuar nga origjinali më 10 shkurt 2018. Marrë më 10 shkurt 2018.
 19. ^ "Bundesliga Attendance" [Pjesmarrja në Bundesligës] (në gjermanisht). weltfussball.de. 2008. Arkivuar nga origjinali më 7 dhjetor 2008. Marrë më 7 korrik 2008.
 20. ^ "Sepp Maier" (në anglisht). FC Bayern München. Marrë më 17 prill 2020.
 21. ^ "Sepp Maier" (në anglisht). World Football. Marrë më 17 prill 2020.
 22. ^ "Oliver Kahn" (në anglisht). World Football. Marrë më 17 prill 2020.
 23. ^ a b "Gerd Müller's career in figures" [Karriera e Gerd Müllerit në shifra] (në anglisht). FC Bayern München. 3 nëntor 2015. Marrë më 17 prill 2020.
 24. ^ "Karl-Heinz Rummenigge" (në anglisht). World Football. Marrë më 17 prill 2020.
 25. ^ "Remembering Gerd Müller's 40-goal season for Bayern Munich" [Duke kujtuar sezonin me 40 gola të Gerd Müllerit për Bayern Mynihun] (në anglisht). Bundesliga. Marrë më 17 prill 2020.
 26. ^ a b Piotr Koźmiński; Philip Röber (24 mars 2020). "How brilliant is Bayern striker Robert Lewandowski?" [Sa gjenial është sulmuesi i Bayernit Robert Lewandoswki?] (në anglisht). UEFA. Marrë më 17 prill 2020.
 27. ^ "Bajern në histori, bën … tripletë në Berlin". Panorama Sport. 2 qershor 2013. Marrë më 17 prill 2020.
 28. ^ "Bayern München 11:1 Borussia Dortmund" (në anglisht). World Football. Marrë më 17 prill 2020.
 29. ^ "Bayern München 0:7 Schalke 04" (në anglisht). World Football. Marrë më 17 prill 2020.
 30. ^ "Ten years on from Makaay's goal inside 11 seconds" [Dhjetë vite nga goli i Makaayt brënda 11 sekondash] (në anglisht). UEFA. 7 mars 2017. Marrë më 17 prill 2020.
 31. ^ "Champions League group stage perfection: Bayern the seventh" [Perfeksioni i fazës së grupeve të Ligës së Kampioneve: Bayern i shtati] (në anglisht). UEFA. 11 dhjetor 2019. Marrë më 17 prill 2020.
 32. ^ "Honours" [Trofetë] (në anglisht). FC Bayern München. Marrë më 17 prill 2020.
 33. ^ "Regulations of the UEFA Champions League" [Rregullat e UEFA Ligës së Kampioneve] (PDF) (në anglisht). UEFA. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 12 mars 2007. Marrë më 17 prill 2020.; faqe 4, §2.01 "Cup" & faqe 26, §16.10 "Title-holder logo"
 34. ^ "FC Bayern München – Profis" [FC Bayern Mynih – Profesionistët]. fcbayern.com (në gjermanisht). FC Bayern München. 2018. Marrë më 5 gusht 2019.
 35. ^ "Fans name greatest Reds of all time" [Tifozët emërojnë "të kuqtë" më të mirë të të gjitha kohërave]. Uebfaqja zyrtare e FC Bayern Munich. 1 qershor 2005. Marrë më 24 nëntor 2007. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 36. ^ "Kahn wird Ehrenspielführer des FCB". Uebfaqja zyrtare e FC Bayern Munich. 15 gusht 2008. Marrë më 2 shtator 2008. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 37. ^ "Hall of Fame" [Salloni i Famës]. Uebfaqja zyrtare e FC Bayern Munich. 2012. Marrë më 15 gusht 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]