Jump to content

Robert Lewandowski

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Robert Lewandowski

Lewandowski në vitin 2015
Të dhënat vetjake
Emri i plotëRobert Lewandowski
Datëlindja (1988-08-21) 21 gusht 1988 (35 vjeç)
VendlindjaWarsaw, Poloni
Gjatësia1.84 m (6 ft 0 in)[1]
PozicioniSulmues
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Bayern München
Numri9
Karriera me të rinjtë
1997–2005Delta Varshava
2005–2006Legia II Varshava
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2006–2008Znicz Pruszków32(21)
2008–2010Lech Poznań58(32)
2010–2014Borussia Dortmund131(74)
2014–2022Bayern München226(210)
2022-Barcelona0(0)
Karriera ndërkombëtare
2008Polonia U213(0)
2008–Polonia126(72)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase – redaktuar më 11 tetor 2021
‡ Ndeshjet dhe golat me ekipin kombëtar të redaktuar më 11 tetor 2021

Robert Lewandowski (Polonisht[ˈrɔbɛrt lɛvanˈdɔfskʲi]; lindur më 21 gusht 1988) është një futbollist polak i cili luan me klubin spanjoll BarcelonaLa Liga dhe me kombëtaren polake.

Pasi ishte golashënuesi më i mirë në nivelet e tretë dhe të dytë të futbollit polak me Znicz Pruszków, ai u transferua te skuadrës e ligës së parë Lech Poznań, dhe ishte golashënuesi më i mirë në suksesin e klubit në 2009–10 Ekstraklasa. Në vitin 2010, ai u transferua te Borussia Dortmund për shumë të raportuar 4.5 milion , ku ai fitoi shumë trofe përfshirë dy tituj rresht të Bundesligës. Ne vitin 2014 , Bayern München e transferoi atë si nje agjent të lirë . Ai fitoi aty tetë tituj të Bundesliga rradhazi si dhe Liga e Kampioneve një herë , në sezonin 2019/20. Përveç këtyre , ai ka fituar edhe mjë sërë trofesh individual gjatë periudhës tek Bayern. Në vitin 2022 ai u transferua tek klubi spanjoll Barcelona .

Një lojtar i rregullt i kombëtares polake që nga viti 2008, Lewandowski ishte pjesë e skuadrës që luajti në Euro 2012.

  1. ^ "Borussia Dortmund" (në anglisht). Bundesliga. Marrë më 10 shtator 2013.

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]