Jump to content

Thomas Müller

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Thomas Müller

Müller në stërvitje me Bayern München në 2019
Të dhënat vetjake
Emri i plotëThomas Müller
Datëlindja (1989-09-13) 13 shtator 1989 (34 vjeç)
VendlindjaWeilheim, Gjermani
Gjatësia1.86 m (6 ft 1 in)[1]
PozicioniSulmues
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Bayern München
Numri25
Karriera me të rinjtë
1993–2000TSV Pähl
2000–2008Bayern München
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2008–2009Bayern München II35(16)
2008–Bayern München302(108)
Karriera ndërkombëtare
2004–2005Gjermania U166(4)
2007Gjermania U191(0)
2008Gjermania U201(1)
2009–2010Gjermania U216(1)
2010–Gjermania100(38)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase – redaktuar më 22 dhjetor 2018
‡ Ndeshjet dhe golat me ekipin kombëtar të redaktuar më 19 nëntor 2018

Thomas Müller (lindur më 13 shtator 1989) është një futbollist profesionist gjerman i cili luan me klubin gjerman Bayern MünchenBundesligë dhe kombëtaren gjermane. Müller mund të luaj në mesfushë dhe në sulm, dhe mund të vendoset në një shumllojshmëri pozicionesh sulmuese – si mesfushor-sulmues, si sulmues i dytë dhe si sulmues anësor. Ai ka qënë i lavdëruar për teknikën e tij, për vetëpërmbajtjen dhe gjithashtu ka treguar formë të mirë në krijimin dhe shënimin e golave.

Një produkt i akademisë së Bayernit, ai u bashkua me skuadrën e parë në sezonin 2009–10 pasi Louis van Gaal u emërua si trajneri i ri i skuadrës. Ai në atë sezon luajti pothuajse çdo ndeshje ku Bayerni fitoi Bundesligën dhe kupën duke arritur gjithashtu deri në finalen e Ligës së Kampioneve. Müller shënoi 23 gola në sezonin 2012–13 me Bayernin që fitoi një tripletë historike: ligën, kupën dhe Ligën e Kampioneve.

Müller u thirr në kombëtaren gjermane në vitin 2010. Në Kupën e Botës të atij viti ai shënoi pesë gola në gjashtë ndeshje me Gjermaninë që e mbylli turnamentin në vendin e tretë. Ai u emërua si lojtari i ri më i mirë dhe fitoi edhe Këpucën e Artë si golashënuesi më i mirë me pesë gola dhe tre asiste. Në Kupën e Botës 2014 ai luajti një rol kryesor duke ndihmuar skuadrën të fitonte trofeun, duke shënuar pesë gola duke marrë çmimin Këpuca e Argjendë si golashënuesi i dytë më i mirë i turnamentit, dhe gjithashtu ishte në formacionin e turnamentit.

Karriera me klube

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

I lindur në Weilheim, Müller filloi duke luajtur futboll që në moshë të vogël me TSV Pähl,[2] kurse në moshën 10 vjeç kryente 50 kilometra për të luajtur me skuadrën e moshave të Bayernit, me të cilën u bashkua në vitin 2008.[3] Ai vazhdoi rrugën me skuadrën e të rinjëve dhe ishte pjesë e ekipit nën-19 të cilët u renditën të dytët në Bundesligën nën-19. Ai bëri debutimin e tij me skuadrën e rezervave në mars 2008, ku zëvëndësoi Stephan Fürstner në një ndeshje të Regionalliga kundër SpVgg Unterhaching; në këtë ndeshje Müller gjeti edhe rrugën e golit.[4] Ai luajti edhe në dy ndeshje të tjera në Regionalliga gjatë sezonit 2007–08, ku ai vazhdoi të luaj për skuadrën nën-19. Në sezonin tjetër, Bayerni i rezervave vendosi një rekord duke u kualifikuar në 3.Liga, me sulmuesin gjerman i cili ishte një nga lojtarët më të rëndësishëm, duke regjistruar 32 ndeshje dhe 15 gola.[5][6] Ai gjithashtu u përfshi në skuadrën e parë nga trajneri Jürgen Klinsmann; ai luajti në ndeshjet parasezonale të sezonit, dhe më 15 gusht 2008, ai bëri debutimin e tij zyrtar me skuadrën e parë duke zëvëndësuar Miroslav Klosen në 10 minutat e fundit të ndeshjes kundër Hamburger SV, e vlefshme për Bundesligën.[7][8][9] Përkundër ndjesisë së tij se ndeshja e tij nuk do të shkonte mirë, Müller luajti edhe tre ndeshje të tjera në Bundesligë në atë sezon dhe gjithashtu debutoi dhe në Ligën e Kampioneve më 10 mars 2009, ku zëvëndësoi në minutën e 72të mesfushorin Bastian Schweinsteiger në fitoren tenistike 7–1 kundër Sporting CP. Ai shënoi golin e fundit të Bayernit, e cila u kualifikua për në raundin tjetër me rezultatin e përgjithshëm 12–1.[10]

Në shkurt 2009, Müller firmosi kontratën e tij të parë si profesionist, duke nënshkruar për du vite sëbashku me shokun e ekipit të të rinjëve Holger Badstuber.[11] Ai ishte i përgatitur për tu huazuar ose transferuar te ndonjë klub tjetër, por kur Louis van Gaal u emërua trajneri i ri, të dy lojtarët u bënë titullar në pothuajse të gjitha ndeshjet e sezonit.[12] Në ndeshjet e para të sezonit, Müller ishte një zëvëndësues i rregullt, dhe më 12 shtator 2009, ai hyri në ndeshjen kundër Borussia Dortmund dhe shënoi dy gola në fitoren 5–1.[13] Tre ditë më vonë, Müller shënoi një tjetër dygolësh në fitoren 3–0 kundër Maccabi HaifaLigën e Kampioneve.[14] Ai e mbylli muajin shtator duke u emëruar si lojtari më i mirë në Bundesligë,[15] duke fituar edhe lëvdata nga legjenda e Bayernit dhe Gjermanisë, Gerd Müller.[16] Pas ndeshjes me Maccabin, Müller ishte në formacionin titlluar pothuajse në çdo ndeshje,[17] duke humbur vetëm në ndeshje kundër Bordeaux në Ligën e Kampioneve për shkak se ishte i pezulluar se kishte plotësuar numrin e kartonave.[18][19]

Në shkurt 2010, Müller firmosi një kontratë të re deri në vitin 2013.[20] Gjatë pjesës së dytë të sezonit, Müller vazhdoi të ishte lojtar titullar, duke luajtur në çdo ndeshje; zakonisht aktivizohej në qëndër të sulmit i mbështur nga Franck Ribéry dhe Arjen Robben në krah. Në prill 2010, ai shënoi golin e dytë në fitoren 2–1 kundër rivalëve për titull të Schalke 04;[21] në ndeshjen e parafundit të kampionatit, ai shënoi tregolëshin e tij të parë në karrierë në fitoren 3–1 kundër Bochumit, duke ndihmuar ekipin të siguronte titullin e Bundesligës.[22][23] Në kampionat, Müller regjistroi 34 paraqitje, 29 prej të cilave si titullar, duke shëniar 13 gola dhe 11 asiste.[12]

Müller dhe Bayerni u rikthyen në Berlin një javë më vonë, për t'u përballur me Werder Bremen në finalen e DFB-Pokal. Müller e nisi ndeshjen si titullar me Bayernin që fitoi 4–0 për të kompletuar dopietën e trofeve vendor.[24] Müller shënoi 4 gola dhe dhuroi 2 asiste gjatë kompedicionit, duke u shpallur dhe golashënuesi më i mirë i sezonit.[25] Sezoni i Bayernit u mbyll në tentativë për të kompletuar tripletën e parë në histori, në finalen e Ligës së Kampioneve kundër InteritSantiago BernabeuMadrid. Kjo gjë nuk u realizua, pasi ata humbën 2–0, me të dy golat që u shënuan nga Diego Milito. Müller ishte në formacionin titullar dhe pati një rast vendimtar në fillim të pjesës së dytë, ku Bayerni po humbiste 1–0, por gjuajtja e tij u prit nga portieri Júlio César.[26] Müller u ndje veçanërisht i zgënjyer nga kjo humbje, por ai ishte lojtari me më shume ndeshje i Bayernit këtë sezon,[27] por ai e mbylli sezonin e parë si profesionist me 52 paraqitje duke shënuar 19 gola në të gjitha kompedicionet.

Në një votim të kryer nga revista sportive kicker, ai u votua nga kolegët e tij si talenti më i mirë i sezonit 2009–10,[28] dhe gjithashtu ishte në formacionin e sezonit të Bundesligës.[29] Müller ja dedikoi suksesin e arritur trajnerit Van Gaal i cili kishte pjesën më më të madhe për lojën e tij dhe për suksesin e tij – trajneri mbërriti te Bayerni me reputacionin për promovimin e lojtarë të rinj, veçanërisht tek Ajaxi, dhe vazhdimisht i dha mundësinë Müllerit për të luajtur në skuadrën e parë, madje shkoi aq larg duke thënë "Müller spielt bei mir immer" (Me mua, Müller gjithmonë do të luaj).[30] Müller pasi u kthye, e përshkroi trajnerin Van Gaal si një "gjeni taktik", i cili i bën lojtarët "që të përmirsohen në çdo kohë."[27]

Thomas Müller, 18 maj 2011.

Müller u rikthye nga pushimet pas paraqitjet në Kupën e Botës 2010 për të rinovuar sërisht kontratën, këtë duke e zgjeruar qëndrimin e tij te Bayerni deri në vitin 2015.[31] Sëbashku me të gjithë shokët e tij të skuadrës që luantën në Kupën e Botës, ai humbi shumicën e fazës përgatitore,[32] dhe ndeshja e parë e sezonit për të ishte kundër Schalke 04 për Superkupën e Gjermanisë 2010 më 7 shkurt.[33] Ai ishte emëruar në formacionin titullar, dhe shënoi golin e parë në një fitore 2–0.[34] Dy javë më vonë ai shënoi golin e parë të Bayernit në Bundesligë për sezonin 2010–11 në fitoren 2–1 në shtëpi kundër VfL Wolfsburg.[35] Müller luajti në çdo ndeshje në pjesën e parë të sezonit, zakonisht si titullar,[36] por skuadra luftoi për rezultate, Müller nuk ishte në gjëndje të kishte formën e shënimit si në sezonin e kaluar,[36] duke bërë që të vendosej në stol[30] për shkak se humbi një mundësi të lehtë në humbjen 2–0 kundër 1. FC Kaiserslautern në gusht.[27][37] Müller humbi shumë nga forma e tij duke qëndruar tetë ndeshje pa shënuar gol,[38] por u rikthye te goli duke shënuar në fitoren 4–1 kundër Eintracht Frankfurt më 27 nëntor;[39] ky gol u pasua nga golat në ndeshjet rresht kundër VfB Stuttgart në ligë dhe kupë tre javë më vonë.[40][41] Këto golave e ngjitën atë në shifrën e tetë golave në të gjitha kompedicionet[36] duke përfshirë një gol spektakolar në fitoren 2–0 në fitoren në Ligën e Kampioneve kundër Romës më 15 shtator.[27][42]

Me skuadrën e tij që ishte në pushimet dimërore, Müller u la të reflektonte në atë që ai e përfshkruante si "një vit i pabesueshëm si profesionist".[38] Ai e nisi pjesën e dytë të sezonit në formë të mirë, por u përfshi në një grindje me shokun e skuadrës Arjen Robben, i cili ishte i nevrikosur me gjermanin që shprehu dëshpërimin e tij për në goditje dënimi të ekzekutuar në mënyrë të dobët nga Robben në fitoren 3–1 kundër Werder Bremen.[43] Müller luajti sërisht në të gjitha ndeshjet e sezonit dhe shënoi 19 gola në të gjitha kompeticionet, përfshirë 12 në Bundesligë.[44] Për Bayernin ky ishte një sezon i pasuksesshëm, pasi ata u renditën në vendin e tretë në kampionat,[45] u eliminuan në në gjysëm-finale të DFB-Pokal nga Schalke 04,[46] si dhe u eliminuan në raundin e 16-taveLigës së Kampioneve nga Interi; Bayern kishte fituar ndeshjen e parë në San Siro 1–0, kurse në ndeshjen e dytë Müller shënoi në minutën e 31të për rritur rezultatin e përgjithshëm në 3–1, por Inter barazoi rezultatin 3–3 në minutën e 88të, duke kaluar më tij me rregullin e golit jashtë fushe.[47] Trajneri Van Gaal u kritikua gjithnjë e më shumë për shkak të dobsive taktike dhe përzgjedhjes së lojtarëve,[48] dhe në fund humbi punën e tij, duke u zëvëndësuar nga Jupp Heynckes.[49]

Në ndeshjen e parë të sezonit të Bayernit në DFB-Pokal, Müller u shpall lojtari më i mirë pasi fitoi dy penallti që u shënuan në gol nga Mario Gómez dhe Bastian Schweinsteiger, kurse Müller vetë shënoi golin e tretë duke vulosur fitoren 3–0 kundër Eintracht Braunschweig.[50] Atij më pas j'u deshën pesë ndeshje për të shënuar golin e parë në ligë, e cila erdhi në fitoren 2–0 Schalke 04. Më pas ai shënoi një gol tjetër në ndeshjen e rradhes kundër Bayer Leverkusen, ku Bayern fitoi me rezultatin 3–0. Më 26 nëntor 2011, Müller shënoi golin e parë në fitoren 6–0 FC Ingolstadt 04 në raundin e dytë të DFB-Pokal; ky ishte edhe goli i dytë për të në DFB-Pokal.[51] Müller ishte në listën e kanditatëve për të fituar Topin e artë.[52] Më 10 dhe 15 janar, në dy ndeshjet miqësore të Bayernit, Müller luajti në të dyja ndeshjet duke shënuar edhe tre gola: dy gola kundër skuadrës kombëtare indiane (ku Bayerni fitoi me rezultatin 4–0) dhe një gol tjetër në fitoren 4–0 kundër Rot-Weiß Erfurt.[53][54] Müller gjithashtu dhuroi dy asiste në fitoren kundër VfB StuttgartDFB-Pokal.

Më 11 shkurt 2012, Bayern luajti kundër 1. FC Kaiserslautern dhe Müller përfundoi rekordin negativ pa shënuar gol që nga 24 shtatori i vitit 2011, duke shënuar me kokë në fitoren 2–0.[55] Më 31 mars, Müller regjistroi ndeshjen e tij të 100të në Bundesligë kundër 1. FC Nürnberg.[56][57] Më 19 maj, Müller shënoi golin e vetëm të Bayernit në finalen e Ligës së Kampioneve me një gjuajtje me kokë të fuqishme. Ai më pas u zëvendësua në minutën e 86të me mbrojtësin Daniel Van Buyten. Bayeri humbi në finale nga penalltitë. Müller më pas deklaroi se ai ishte i pakënaqur me kohën e shpenzuar në stolin e rezervave.[58] Ai gjithashtu shtoi se pavarësisht se ishte i pakënaqur, ai donte sërisht të qëndronte te Bayerni.[58]

Müller shënoi golin e parë në Bundesligë në fitoren 3–0 kundër kampionëve të 2. Bundesliga SpVgg Greuther Fürth më gusht 2012.[59] Më 2 shtator, ai shënoi një dygolësh me Bayernin që shkaktërroi me rezultatin 6–1 rivalët jugor të Stuttgart, në mes të 71,000 tifozëve në Allianz Arena, tashmë me më shumë kapacitet.[60][61] Müller ndihmoi Bayernin të thyente rekordin për fillimin më të mirë të sezonit, duke shënuar edhe dy herë kundër Fortuna Düsseldorf në fitoren 5–0 më 20 tetor.[62] Tre ditë më vonë, ai shënoi golin e parë të sezonit 2012–13 në Ligën e Kampioneve me penallti në fitoren e Bayernit në Grand Stade Lille Métropole me rezultatin 0–1 kundër skuadrës franceze Lille.[63]

Më 13 dhjetor, pas formës së tij të mirë në pjesën e parë të sezonit në Bundesligë, Müller u zotua për besnikërinë e tij duke thënë se ai ishte në shtëpi në Mynih; ai citoi: "Nuk ka asnjë klub ku të shkelësh kur ju largoheni nga FC Bayern ... nuk ka asnjë klub më të mirë."[64] Gjashtë ditë më vonë, ai rinovoi kontratën edhe për dy vite të tjera, gjë që do të thoshte se ai do të qëndonte në Allianz Arena deri në vitin 2017.[65] Gjatë pushimeve dimërore, Müller kishte shënuar 9 gola dhe kishte asistuar 6 herë në 16 ndeshje në Bundesligë, gjithashtu ai kishte shënuar tre gola edhe në Ligën e Kampioneve, duke arritur gjithsej në 13 realizime gjatë pjesës së parë të sezonit, përfshirë edhe golin kundër Borussia Dortmund në finalen e Superkupës Gjermane ku Bayerni fitoi 2–1. Müller shënoi golin e parë të Bayernit në ndeshjen e kthimit kundër VfB Stuttgart, Bayerni fitoi me rezultatin 2–0. Müller shënoi edhe golin e pestë për sezonin 2012–13 në Ligën e Kampioneve më 2 prill, duke shënuar të dytin e fitores 2–0 kundër Juventusit në çerek-finalen e parë në Allianz Arena, duke prishur edhe rekordin e klubit italian me 18 ndeshje pa humbur në kupat evropiane.[66]

Më 23 prill 2013, Müller shënoi dy gola dhe dhuroi një asist në fitoren 4–0 në gjysëm-finalen e parë në Ligën e Kampioneve kundër Barcelonës në Allianz Arena.[67][68] Në ndeshjen e kthimit, Müller shënoi një gol të bukur me kokë me Bayernin që fitoi edhe ndeshjen e kthimit në Camp Nou me rezultatin 0–3, duke i shkaktuar Barcelonës rezultatin më të keq të arritur ndonjë herë në Ligën e Kampioneve.[69] Müller luajti një rol të rëndësishëm në fitoren e Bayernit 2–1 kundër Borussia Dortmundfinalen e Ligës së Kampioneve. Më 1 qershor, Müller shënoi një gol me penallti në finalen e DFB-Pokal kundër Stuttgart, ku Bayerni fitoi me rezultatin 3–2 për të kompeltuar Tripletën historike.[70] Müller shënoi 23 gola në të gjithë kompedicionet përfshirë 13 në ligë, 1 gol në DFB-Pokal, dhe në mënyre mbreslënëse 8 gola në Ligën e Kampioneve, gjithashtu edhe një gol në finalen e Superkupës.[71] Ky ishte sezoni më i mirë në aspektin personal dhe me skuadrën.[71]

Müller me Bayernin në vitin 2013.

Müller e filloi sezinin 2013–14 duke shënuar 7 në 12 ndeshjet para-sezonale të Bayernit.[72][73][74] Më 5 gusht 2013, në raundin e parë të Bayernit në DFB-Pokal kundër Schwarz-Weiß Rehden, Müller shënoi tregolëshin e tij të parë në karrierë në fitoren e Bayernit me rezultatin 5–0.[75] Në ndeshjen e parë të Bayernit në sezonin 2013–14 të Bundesligës, Müller humbi penalltinë e parë në karrierën e tij. Vetëm disa sekonda pasi penalltia u prit nga portieri Álvaro Domínguez, Bayerni fitoi një penallti tjetër që u shënua gol nga mbrojtësi David Alaba; në fund të ndeshjes, Müller tha: "Unë jam akoma i lumtur që të gjuaj penallti, por mendoj se njeriu i duhur për të gjuajtur penallti është Alaba." Më 25 shtator, kundër Hannover 96 në ndeshjen e raundit të dytë të DFB-Pokal, Müller shënoi edhe dy herë për të arritur në shifrën e pesë golave në vetëm dy ndeshje. Tre ditë më vonë, ai shënoi golin e vetëm të fitores 1–0 kundër VfL Wolfsburg, duke shënuar golin e parë në Bundesligë për sezonin 2013–14. Müller shënoi golin e parë në Ligën e Kampioneve për sezonin e ri më 2 tetor në suksesin 3–1 kundër anglezëve të Manchester CityEtihad Stadium.

Më 17 Maj 2014, Müller shënoi golin e dytë të skuadrës në fitoren 2–0 në kohën shtesë kundër rivalëve të Borussia Dortmund në finalen e DFB-Pokal, duke i dhënë die Roten dopietën e dhjetë në histori të ligë dhe kupës.[76] Müller e mbylli kompedicionin si shënuesi më i mirë i saj me tetë gola në pesë paraqitje.[77]

Pas mbarimit të sezonit 2013–14, Müller firmosi një kontratë të re që do ta mbajë atë në klub deri në vitin 2019[78] duke refuzuar një ofertë nga Manchester United.[2][79] Müller luajti në DFL-Supercup,[80] e cila ishte ndeshja e parë e Bayernit për sezonin 2014–15.[80] Ata u mposhtën me rezultatin 2–0.[80] Goli i tij i parë i sezonit erdhi kundër Preußen MünsterDFB-Pokal më 17 gusht 2014.[81] Më pas në ndeshjen hapëse të Bundesligës,[82] më 22 gusht 2014,[83] Müller shënoi golin e parë të skuadrës për sezonin e ri kundër VfL Wolfsburg, duke udhëhequr skuadrën në një fitore 2–1.[84]

Karriera ndërkombëtare

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Müller në stërvitje me Gjermaninë në vititn 2011

Müller ka qënë pjestar i kombëtareve gjermane të moshave të ndryshme, duke filluar me kombëtaren nën-16 në vitin 2004.[85] Në gusht 2009, ai u thirr për herë të parë për të luajtur me kombëtaren nën-21; ai bëri debutimin e tij në humbjen 1–3 kundër Turqisë në një ndeshje miqësore.[86] Ai luajti gjashtë herë për ekipin nën-21 dhe shënoi një gol; ky gol, u shënua më 17 nëntor 2009 në fitoren fantastike 11–0 ndaj modestëve të San Marinos.[87][88]

Në tetor të të njëjtit vit, paraqitjet e rregullta që zhvillonte me Bayernin e detyruan trajnerin e Gjermanisë, Joachim Löw që ta merrte në konsideratë dhe t'a thërriste për herë të parë në kombëtaren e të rriturve,[89][90] pavarësisht hezitimit fillestar nga bordi i Bayern Munich.[91] Një muaj më vonë, Müller u thirr për të luajtur një ndeshje miqësore kundër Bregut të Fildishtë.[92] Në të njëjtën kohë ai ishte thirrur në një ndeshje tjetër miqësore në të njëjtën javë kundër Kilit, por ndeshja u anullua për shkak të vdekjes së portierit Robert Enke.[93] Me pak mundësi për të provuar lojtarët e rinj dhe me kombëtaren nën-21 që kishin ndeshje të vështira për kualifikueset e kampionatit evropian të vitit 2011, trajneri Löw dhe trajneri i kombëtares nën-21, Rainer Adrion mendonin se ishte e nevojshme që Müller të ktheheshe me skuadrën e të rinjëve, gjë që ndodhi.[94]

Kupa e Botës 2010

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Thomas Muller.
Goli i Thomas Muller në ndeshjen kundër Argjentinës.

Müller ishte një nga 27 lojtarët që u thirrën përkohësisht për të luajtur me GjermaninëKupën e Botës 2010 sëbashku me shtatë bashklojtarë nga Bayern Munich.[95] Ai u rrezua me biçikletë në qëndrën stërvitore South Tyrol, por që fatmirësisht kishte vetëm dëmtime sipërfaqsore në këmbë,[96] por gjithsesi në listën përfundimtare, Müller ishte një nga 23 lojtarët e përzgjedhur për të luajtur Gjermaninë në Kupën e Botës.[97] Ai zgjodhi fanellën me numrin 13, që ishte lënë nga kapiteni i skuadrës Michael Ballack, i cili nuk u thirr për shkak dëmtimi, dhe që më përpara ishte mbajtur nga legjenda Gerd Müller.[98] Müller luajti ndeshjen e tij të dytë me kombëtaren në fitoren 3–1 kundër Bosnjës ku zëvëndësoi në fillim të pjesës së dytë mesfushorin Piotr Trochowski.[99]

Ai luajti në ndeshjen hapëse të ekipit në Grupin D kundër Australisë, duke kontribuar me gol në suksesin 4–0.[100] Ky gol, i shënuar në minutën e 68të, ishte i pari tij me ekipin e të rriturve, si dhe u shpall goli më i bukur gjerman i muajit.[101] Müller gjithashtu luajti edhe në dy ndeshjet e tjera, me Gjermaninë që u shpall fituese e grupit me gjashtë pikë; në ndeshjen e tretë ndaj Ganës, ai u ndëshkua me karton të verdhë në minutën e 43të.[102]

Në ndeshjen e raundit të 16-tave, Gjermania u përball kundër Anglinë; Müller ishte protagonist i takimit me dy gola dhe një asist duke udhëhequr ekipin në fitoren 4–1. Ai luajti për 72 minuta, dhe u shpall lojtari i ndeshjes.[103][104] Në çerek-finale, Müller e gjeti rrugën e rrjetës pas vetëm tre minutash në një fitore 4–0 ndaj Argjentinës; ai shënoi pas një krosimi në zonë të Bastian Schweinsteiger, dhe gjithashtu u ndëshkua me karton të verdhë në minutën e 35të për shkak se preku topin me dorë.[105][106] Ky karton i verdhë bëri që ai të humbiste ndeshjen gjysëm-finale ndaj Spanjës, e cila më vonë fitoi turnamentin. Ai deklaroi se ishte shumë nervoz për faktin që luajti në atë ndeshje, e cila u mbyll me humbjen 0–1.[107]

Ai u rikthye në fushë në finalen e vogël për vendin e tretë kundër Uruguajit; ai luajti për 90 minuta, duke shënuar edhe golin e parë të takimit në minutën e 19të.[108][109] Müller u shpall golashënuesi më i mirë i turnamentit me pesë gola sëbashku me mesfushorin Wesley Sneijder dhe sulmuesit David Villa dhe Diego Forlán. Ai fitoi çmimin Këpucën e Artë për shkak se kishte më shumë asiste (3).[110] Përveç kësaj, ai u shpall edhe lojtari më i mirë i ri duke lënë mbrapa André Ayew të Ganës dhe Giovani dos Santos të Meksikës.[111] Me këto dy çmime, ai pasoi fituesit e vitit 2006 të cilët ishin respektivisht Miroslav Klose dhe Lukas Podolski.[112]

Në tetor 2010, ai ishte në listën e kanditaturave për të fituar Topin e artë sëbashku me katër shokët e tij gjerman.[113]

Müller duke luajtur në një ndeshje kualifikuese të Euro 2012 kundër Austrisë.

Müller ishte titullar në të gjithë ndeshjet kualifikueseEuro 2012, ku Gjermania e mbylli grupin në vendin e parë me pikë të plota. Gjatë kualifikueseve, Müller kishte dhuruar asistuar shtatë gola,[114] ku tre prej tyre erdhën në fitoren 6–2 kundër Austrisë në shtator 2011, gjë që i siguroi ekipit një vend në finalet e turnamentit dy ndeshje përpara përfundimit të grupit.[115] Gjatë kualfikueseve, Müller shënoi vetëm tre gola, ku dy prej tyre erdhën në fitoren 4–0 kundër Kazakistanit më 26 mars 2011.[116] dhe goli tjetër erdhi kundër Turqisë më 7 tetor 2011.[117]

Müller ishte një nga 23 lojtarët që u përzgjodh nga trajneri Joachim Löw për të luajtur UEFA Euro 2012, ku Gjermania u eleminua nga Italia në gjysëm-finale me rezultatin 1–2. Ai luajti në të gjitha ndeshjet, ku në tre ndeshjet e grupit luajti si titullar dhe dy ndeshjet e tjera luajti si zëvëndësim. Në tre ndeshjet e grupit, Müller u zëvendësua në minutat e 94, 92 dhe 84 respektivisht kundër Portugalisë, Holandës dhe Danimarkës.[118][119][120] Gjermania e mbylli grupin e saj në vendin e parë me nëntë pikë. Në dy ndeshjet e tjera ku luajti si zëvëndësues, Müller hyri në fushë në minutat 67 dhe 71 respektivisht kundër Greqisë dhe Italisë.[121][122]

Kupa e Botës 2014

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Thomas Müller (#13) duke festuar me lojtarët gjerman pas triumfit në Kupën e Botës 2014.

Müller shënoi golat e parë në kualifikueset e Kupës së Botës 2014 më 22 mars 2013 në fitoren 0–3 kundër Kazakistanit. Më 6 dhe 10 shtator, Müller shënoi nga një gol në fitoret 3–0 kundër Austrisë dhe Ishujve Faroe duke ndihmuar Gjermaninë të zhvillonte një nga fushatat më të mira kualifikuese si dhe të kalonte në fazën finale të turnamentit.[123]

Më 16 qershor 2014, në ndeshjen hapëse të Gjermanisë në Kupën e Botës 2014,[124] Müller shënoi tregolëshin e parë të turnamentit në një fitore të mrekullueshme 4–0 ndaj Portugalisë.[124] Gjatë ndeshjes, saktësisht në minutën e 37të, ai ishte protagonist i një incidenti me mbrojtësin kundërshtar Pepe, i cili "gjoja" e goditi me kokë pas një ndërhyje. gjë që bëri që ai të përjashtohej nga ndeshja.[125] Müller u shfajsua pas ndeshjes, duke thënë që nuk ishte faji i tij për kartonin e kuq të portugezit.[126][127] Më 26 qershor, ai shënoi golin e vetëm të ndeshjes së tretë të fundit të grupit kundër Shteteve të Bashkuara, duke udhëhequr Gjermaninë drejtë fitimit të Grupit G, duke hequr thashethemet e e mundshme të ndonjë marrëveshje të fshehtë midis trajnerit të Gjermanisë Joachim Löw dhe atij amerikan Jürgen Klinsmann për të luajtur për barazim siç ndodhi në vitin 1982.[128]

Më 8 korrik, ai shënoi golin e parë të Gjermanisë në fitoren tenistike 7–1 në gjysëm-finalen e fituar kundër Brazilit.[129][130] Ky gol ishte goli i 2000të në historinë e kombëtares gjermane. Müller tani kishte shënuar nga pesë gola në dy edicionet e fundit të Kupës së Botës, duke u bërë lojtari i tretë në histori që e arrin këtë (pas Teófilo Cubillas dhe shokut të tij të skuadrës Miroslav Klose).[131] Me këtë gol, ai barazoi Helmut Rahn me dhjetë gola në Kupën e Botës.

Më 11 korrik, Müller ishte në listën e dhjetë lojtarëve për të fituar çmimin FIFA Topi i Artë për lojtarin më të mirë të turnamentit.[132] Duke luajtur një nga rolet kryesore në triumfin e skuadrës, Müller fitoi Këpucën e argjendë si golashënuesi i dytë më i mirë i turnamentit dhe gjithashtu ishte në formacionin më të mirë të turnamentit.[133]

Kupa e Botës 2018

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Müller ishte një nga 23 lojtarët e thirrur nga Löw për të luajtur në Kupën e Botës 2018Rusi.[134] Ai luajti në të tre ndeshjet e grupit për Gjermaninë kundër Meksikës, Suedisë dhe Koresë së Jugut. Ai luajti si titullar në dy ndeshjet e para dhe hyri si zëvëndësues në ndeshjen e tretë ndaj Koresë së Jugut. Ai nuk mundi të shënojë në këtë kompedicion me Gjermaninë që u eliminua në fazën e grupeve.[135]

Më 5 mars 2019, trajneri i ekipit kombëtar Joachim Löw konfirmoi se Müller nuk do të ishte në planet e tij për një të ardhme të pacaktuar, sëbashku me shokët e ekipit Jérôme Boateng dhe Mats Hummels.[136]

Müller është një sulmues i çdo anëshëm, i cili është i aftë të mbulojë disa pozicione të repartin e avancuar. Pasi erdhi nga sistemi i të rinjtë e Bayernit, pozicioni i tij natyral ishte mesfushor, por që kur u bë pjesë e ekipit të parë, ai filloi të luante në pozicione më sulmuese.[137] Bayern München si dhe Gjermania luajnë me formacionin 4-2-3-1, duke bërë që Müller si një nga tre mesfushorët sulmues mrapa sulmuesit kryesor; kur luan me kombëtaren ai pozicionet në të djathtë.[138][139]

Pavarësisht se nuk ka forcë fizike,[140] Müller është vlerësuar për pjekurinë e tij,[141] shpejtësinë, teknikën,[142] ndërgjegjësimin, inteligjencën taktike dhe pozicionimin.[38][140] Ai është dalluar veçanërisht për vetëpërmbajtjen e tij dhe qetësinë; trajneri i Gjermanisë Joachim Löw ka thënë se ai është "indiferent ndaj presionit",[27] kurse ish-trajneri i Bayernit, Louis van Gaal ka thënë se ai ka forcë të madhe mendore.[38] Një shënues i rregullt dhe krijues i golave,[143] ai e ka përshkruar veten e tij si një lojtar i cili gjen hapsira në mbrojtjet kundërshtare por jo i mirë në driblimet një-kundër-një.[27] Müller e përshkruan rolin e tij me termin "Raumdeuter",[144] që përkthehet si "interpretues i hapsirës". Gjatë Kupës së Botës 2014, trajneri i Gjermanisë Joachim Löw e përshkroi atë si "një lojtar joortodoks i cili nuk i parashikon vrapimet e tij, por ka vetëm një qëllim dhe ajo është "si të shënoj gol?".[145]

Müller lindi në Weilheim, Upper Bavaria, dhe u rrit në fshatin e afërt të Pahl, e cila u bë qëndra e vëmëndjes së mediave gjatë shpërthimit të tij në Kupën e Botës.[146] Prindërit e tij quhen Klaudia dhe Gerhard; ai gjithashtu ka edhe një vëlla i quajtur Simon, i cili është dy vjet e gjysëm me i ri se ai. Ai është i martuar me Lisën, e cila është një modele, ata u martuan bashk në dhjetor 2009, pasi kishin dy vite të lidhur sëbashku.[147][148] Në qershor 2011, ai u bë ambasodor për YoungWings (Anësorët e rinj), një organizatë bamirëse që ndihmon fëmijët që kanë pësuar humbje me trauma.[149]

Statistikat e karrierës

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Redaktuar më 8 mars 2020 [150][151]
Ndeshjet dhe golat sipas klubit, sezonit dhe kompeticionit
Klubi Sezoni Liga Kupa Kontinenti Tjetër Gjithsej
Divizioni Ndsh Gola Ndsh Gola Ndsh Gola Ndsh Gola Ndsh Gola
Bayern München II 2007–08 Regionalliga Süd 3 1 3 1
2008–09 3. Liga 32 15 32 15
Gjithsej 35 16 35 16
Bayern München 2008–09 Bundesliga 4 0 1[a] 1 5 1
2009–10 34 13 6 4 12[a] 2 52 19
2010–11 34 12 5 3 8[a] 3 1[b] 1 48 19
2011–12 34 7 5 2 14[a] 2 53 11
2012–13 28 13 5 1 13[a] 8 1[b] 1 47 23
2013–14 31 13 5 8 12[a] 5 3[c] 0 51 26
2014–15 32 13 5 1 10[a] 7 1[b] 0 48 21
2015–16 31 20 5 4 12[a] 8 1[b] 0 49 32
2016–17 29 5 3 0 9[a] 3 1[b] 1 42 9
2017–18 29 8 5 4 10[a] 3 1[b] 0 45 15
2018–19 32 6 6 3 6[a] 0 1[b] 0 45 15
2019–20 25 6 4 2 6[a] 2 1[b] 0 36 10
Gjithsej 343 116 54 32 113 44 11 3 521 195
Gjithsej karriera 378 132 54 32 113 44 11 3 556 211
 1. ^ a b c d e f g h i j k l Të gjitha ndeshjet në UEFA Ligën e Kampioneve
 2. ^ a b c d e f g h Ndeshje në DFL-Supercup
 3. ^ Një ndeshje në DFL-Supercup, një ndeshje në UEFA Super Kupë, një ndeshje në FIFA Kupën e Botës për Klube
Redaktuar më 19 nëntor 2018[152]
Ndeshjet dhe golat sipas ekipit kombëtar dhe vitit
Ekipi kombëtar Viti Ndsh Gola
Gjermania 2010 12 5
2011 13 5
2012 13 0
2013 9 6
2014 15 10
2015 6 5
2016 15 5
2017 6 1
2018 11 1
Gjithsej 100 38

Golat me kombëtaren

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Lista e golave dhe rezultateve me kombëtaren gjermane.[143]
# Data Vendi Kundërshtari Goli Rezultati Kompedicioni
1. 13 qershor 2010 Moses Mabhida Stadium, Durban, Afrika e Jugut Australia Australia
3–0
4–0
2010 FIFA Kupa e Botës
2. 27 qershor 2010 Free State Stadium, Bloemfontein, Afrika e Jugut Flamuri Anglia
3–1
4–1
2010 FIFA Kupa e Botës
3.
4–1
4. 3 qershor 2010 Cape Town Stadium, Cape Town, Afrika e Jugut Flamuri Argjentina
1–0
4–0
2010 FIFA Kupa e Botës
5. 10 qershor 2010 Nelson Mandela Bay Stadium, Port Elizabeth, Afrika e Jugut Flamuri Uruguaji
1–0
3–2
2010 FIFA Kupa e Botës
6. 26 Mars 2011 Fritz-Walter-Stadion, Kaiserslautern, Gjermania Flamuri Kazakistani
2–0
4–0
Kualifikueset e UEFA Euro 2012
7.
3–0
8. 7 tetor 2011 Turk Telekom Arena, Stamboll, Turqi Flamuri Turqia
2–0
3–1
Kualifikueset e UEFA Euro 2012
9. 11 nëntor 2011 Olympic Stadium, Kiev, Ukrainë Flamuri Ukraina
3–3
3–3
Ndeshje Miqësore
10. 15 nëntor 2011 Volksparkstadion, Hamburgu, Gjermani Flamuri Hollanda
1–0
3–0
Ndeshje Miqësore
11. 6 Shkurt 2013 Stade de France, Paris, Francë Flamuri Franca
1–1
2–1
Ndeshje Miqësore
12. 22 Mars 2013 Astana Arena, Astana, Kazakistani Flamuri Kazakistani
1–0
3–0
Kualifikueset e Kupës së Botës 2014
13.
3–0
14. 14 gusht 2013 Fritz-Walter-Stadion, Kaiserslautern, Gjermani Flamuri Paraguaji
2–2
3–3
Ndeshje Miqësore
15. 6 shtator 2013 Allianz Arena, Mynihu, Gjermani Flamuri Austria
3–0
3–0
Kualifikueset e Kupës së Botës 2014
16. 10 shtator 2013 Tórsvøllur, Torshavn, Ishujt Faroe Flamuri Ishujt Faroe
3–0
3–0
Kualifikueset e Kupës së Botës 2014
17. 1 qershor 2014 Borussia-Park, Mönchengladbach, Gjermani Flamuri Kameruni
1–1
2–2
Ndeshje Miqësore
18. 16 qershor 2014 Arena Fonte Nova, Salvador, Brazil Flamuri Portugalia
1–0
4–0
2014 FIFA Kupa e Botës
19.
3–0
20.
4–0
21. 26 qershor 2014 Arena Pernambuco, Recife, Brazil Flamuri Shtetet e Bashkuara
1–0
1–0
2014 FIFA Kupa e Botës
22. 8 korrik 2014 Estádio Mineirão, Belo Horizonte, Brazil Flamuri Brazili
1–0
7–1
2014 FIFA Kupa e Botës
23. 7 shtator 2014 Westfalenstadion, Dortmund, Gjermani Flamuri Skocia
1–0
2–1
Kualifikueset e UEFA Euro 2016
24.
2–1
25. 14 nëntor 2014 Frankenstadion, Nürnberg, Gjermani Gjibraltari Gjibraltari
1–0
4–0
Kualifikueset e UEFA Euro 2016
26.
4–0
Bayern München[153]
Gjermania[153]
 1. ^ "Thomas Müller" (në gjermanisht). Transfermarkt. Marrë më 16 prill 2012.
 2. ^ a b David Lynch (20 gusht 2014). "Muller claims he turned down 'astronomical' Man United offer" [Muller prentendon se refuzoi ofertën 'astronomike' të Man United] (në anglisht). Manchester Evening News. Marrë më 20 gusht 2014.
 3. ^ "Thomas Müller" (në anglisht). FC Bayern München. Marrë më 28 janar 2010.
 4. ^ "Spiele von Thomas Müller in 2007/2008" [Paraqitjet nga Thomas Müller në sezonin 2007–2008]. fussballdaten.de (në gjermanisht). Marrë më 28 janar 2010.
 5. ^ "Spiele von Thomas Müller in 2008/2009" [Paraqitjet nga Thomas Müller në sezonin 2008–2009]. fussballdaten.de (në gjermanisht). Marrë më 28 janar 2010.
 6. ^ "Torjäger der 3. Liga 2008/2009" [Golashënuesit më të mirë të 3rd Liga 2008–2009]. fussballdaten.de (në gjermanisht). Marrë më 28 janar 2010.
 7. ^ "Polished Bayern send out signal to rivals" [Bayerni i lëmuar i dërgon sinjal rivalëve] (në anglisht). FC Bayern München. 31 korrik 2008. Marrë më 28 janar 2018.
 8. ^ "Below-strength FCB undone by wily Italians" (në anglisht). FC Bayern München. 5 gusht 2008. Marrë më 28 janar 2010.
 9. ^ "Trochowski belohnt Hamburger Moral" [Trochowski shpërblen shpirtin e ekipit të Hamburg]. kicker.de (në gjermanisht). 15 gusht 2008. Marrë më 23 qershor 2011.
 10. ^ "Bayern's deadly dozen piles on humiliation for Sporting Lisbon" (në anglisht). The Guardian. 10 mars 2009. Marrë më 23 qershor 2011.
 11. ^ "Badstuber und Müller unterschreiben" [Badstuber dhe Müller firmosin] (në gjermanisht). Bayern München. 16 shkurt 2009. Marrë më 31 janar 2010.
 12. ^ a b "Thomas Müller » Bundesliga 2009/2010" (në anglisht). World Football. Marrë më 31 janar 2010.
 13. ^ "Ribery dankt es van Gaal" [Ribery i është mirënjohës Van Gaal-it]. kicker.de (në gjermanisht). 23 qershor 2011. Marrë më 31 janar 2010.
 14. ^ "Filippo Inzaghi double gives Milan the edge over Marseille" [Dopieta e Filippo Inzaghit i jep Milanit avantazhin ndaj Maseille] (në anglisht). The Guardian. 15 shtator 2009. Marrë më 23 qershor 2011.
 15. ^ "Ein kleiner Trost: Mit dem 3. Titel ans Kap" [Një ngushëllim i vogël: Për në Kep me një titull të tretë]. kicker.de (në gjermanisht). 27 maj 2010. Marrë më 7 shtator 2011.
 16. ^ "Muller slams Germany forwards" [Muller kritikon sulmuesit e Gjermanisë] (në anglisht). FIFA. 29 shtator 2009. Arkivuar nga origjinali më 26 korrik 2011. Marrë më 31 janar 2010.
 17. ^ "Thomas Müller" (në anglisht). ESPN FC. Arkivuar nga origjinali më 11 tetor 2011. Marrë më 7 shtator 2011.
 18. ^ "Gourcuff bringt die Bayern an den Abgrund" [Gourcuff sjell Bayern-in drejt gremines]. kicker.de (në gjermanisht). 3 nëntor 2009. Marrë më 23 qershor 2011.
 19. ^ "Bayern unterliegen im Kuriositätenkabinett" [Bayern humb në ndeshjen kurjoze]. kicker.de (në gjermanisht). 21 tetor 2009. Marrë më 23 qershor 2011.
 20. ^ "Van Buyten commits future to Bayern" [Van Buyten dedikon të ardhmen te Bayerni] (në anglisht). UEFA. 5 shkurt 2010. Marrë më 11 shkurt 2010.
 21. ^ Raphael Honigstein (3 prill 2010). "Self-congratulatory Bayern Munich reclaim top spot" [Bayern Mynihu vetë-përgëzues rifiton vendin e parë] (në anglisht). The Guardian. Marrë më 24 qershor 2011.
 22. ^ "Bayern 3-0 Bochum" (në anglisht). Bayern München. 2 maj 2010. Marrë më 4 maj 2010.
 23. ^ Raphael Honigstein (1 maj 2010). "Schalke find something beautiful in being second best" (në anglisht). The Guardian. Marrë më 24 qershor 2011.
 24. ^ "Erneute Bayern-Party in Berlin" [Një tjetër festë për Bayern-in në Berlin]. kicker.de (në gjermanisht). 15 maj 2010. Marrë më 24 qershor 2011.
 25. ^ "Torjäger des DFB-Pokals 2009/2010" [Golshënuesit e Kupës Gjermane 2009–10]. fussballdaten.de (në gjermanisht). 15 maj 2010. Marrë më 15 maj 2010.
 26. ^ "Inter win Champions League final as Diego Milito downs Bayern Munich" [Interi fiton finalen e Ligën e Kampioneve, Diego Milito ul Bayern Mynihun] (në anglisht). The Guardian. 22 maj 2010. Marrë më 24 qershor 2011.
 27. ^ a b c d e f "The Müller's tale" [Përralla e Muller]. UEFA (në anglisht). Champions Magazine (44): 26–29. 1 dhjetor 2010.
 28. ^ "Müller ist 'Aufsteiger der Saison'" [Müller është "Talenti i sezonit 2009-10"] (në gjermanisht). FC Bayern München. 31 maj 2010. Marrë më 1 qershor 2010.
 29. ^ "Bayern players rule Bundesliga team of the season" [Lojtarët e Bayern-it udhëheqin formacionin e sezonit të Bundesligës] (në anglisht). FC Bayern München. 13 korrik 2010. Marrë më 16 korrik 2010.
 30. ^ a b "„Müller spielt immer"? Nimmer!" ["Müller gjithmon luan?" Kurrë!] (në anglisht). Abendzeitung München. 7 nëntor 2010. Marrë më 24 gusht 2011.
 31. ^ "Müller renews his contract until 2015" [Müller rinovon kontratën e tij deri në vitin 2015] (në anglisht). FC Bayern München. 6 gusht 2010. Marrë më 7 gusht 2010.
 32. ^ "First pre-season session for World Cup stars" [Seanca e parë stërvite para-sezonale për yjet e Kupës së Botës] (në anglisht). FC Bayern München. 2 gusht 2010. Marrë më 7 gusht 2010.
 33. ^ "WM-Helden Müller und Klose treffen". kicker.de (në gjermanisht). 7 gusht 2010. Marrë më 21 shkurt 2014.
 34. ^ "Bayern holen den ersten Titel" [Bayern merr titullin e parë] (në gjermanisht). Bundesliga. 7 gusht 2010. Arkivuar nga origjinali më 14 korrik 2011. Marrë më 29 korrik 2011.
 35. ^ "Schweinsteiger der Matchwinner zum Auftakt" [Schweinsteiger "match-winner" nga fillimi]. kicker.de (në gjermanisht). 20 gusht 2010. Marrë më 20 gusht 2010.
 36. ^ a b c "Spiele von Thomas Müller in 2010/2011". fussballdaten.de (në anglisht). Marrë më 1 nëntor 2014.
 37. ^ "1. FC Kaiserslautern – Bayern München 2:0, 1. Bundesliga, Saison 2010/11, 2.Spieltag – Spielanalyse" [1. FC Kaiserslautern 2–0 Bayern München]. kicker.de (në gjermanisht). 27 gusht 2010. Marrë më 1 janar 2011.
 38. ^ a b c d "Müller's marvellous year" [Viti i mrekullueshëm i Muller] (në anglisht). FC Bayern München. 28 dhjetor 2010. Marrë më 1 janar 2011.
 39. ^ "Müller nutzt Nikolovs Patzer" [Müller përfiton nga gafa e Nikolov]. kicker.de (në gjermanisht). 27 nëntor 2010. Marrë më 29 korrik 2011.
 40. ^ "Gomez und Müller als kongeniales Duo" [Gomez dhe Müller – Një partneritet simbolik]. kicker.de (në gjermanisht). 19 dhjetor 2010. Marrë më 29 korrik 2011.
 41. ^ "Rasse, Klasse und erneut Tore satt in Stuttgart" [Qëndim, klas dhe më shumë gola në një lojë të mbushur në Shtutgart]. kicker.de (në gjermanisht). 22 dhjetor 2010. Marrë më 29 korrik 2011.
 42. ^ "Van Gaal thrilled by Müller's textbook strike" (në anglisht). FC Bayern München. 16 shtator 2010. Marrë më 19 dhjetor 2010.
 43. ^ "Robben hits out at Muller" [Robben sulmon Muller] (në anglisht). ESPN FC. 30 janar 2011. Arkivuar nga origjinali më 2 shkurt 2011. Marrë më 31 janar 2011.
 44. ^ "Thomas Müller" (në anglisht). ESPN FC. Marrë më 20 qershor 2014.
 45. ^ "1. Bundesliga: Spielpaarungen, Tabelle und Ergebnisse der Saison 2010/11 am 34. Spieltag" [Bundesliga: ndeshjet, tabela dhe rezultatet e sezonit 2010–11]. kicker.de (në gjermanisht). 14 maj 2011. Marrë më 18 maj 2011.
 46. ^ "Raul trifft einmal, Neuer hält alles – Bayern k.o." [Një gol nga Raul, dhe Neuer i pamposhtur: Bayern është eleminuar]. kicker.de (në gjermanisht). 2 mars 2011. Marrë më 18 maj 2011.
 47. ^ Nesha Starcevic (15 mars 2011). "Goran Pandev strikes late as Inter leave Bayern Munich devastated again" [Goran Pandev shënon në fund, Interi lë të shkatërruar Bayernin sërisht] (në anglisht). The Guardian. Marrë më 18 maj 2011.
 48. ^ Raphael Honigstein (14 prill 2011). "Van Gaal's failings were many" [Dështimet e Van Gaal ishin të shumta] (në anglisht). Sports Illustrated. Marrë më 28 gusht 2011.
 49. ^ "Louis van Gaal sacked by Bayern Munich" [Louis van Gaal shkarkohet nga Bayern Mynihu] (në anglisht). The Guardian. 10 prill 2011. Marrë më 18 maj 2011.
 50. ^ "Müller bestraft Braunschweiger Ungeschicktheit". kicker.de (në gjermanisht). 1 gusht 2011. Marrë më 4 janar 2012.
 51. ^ "Pechvogel Pisot öffnet den Bayern das Tor". kicker.de (në gjermanisht). 26 nëntor 2011. Marrë më 4 janar 2012.
 52. ^ "List of players to win 2011 FIFA Ballon d'Or" [Lista e lojtarëve për të fituar FIFA Topin e Artë 2011] (në anglisht). FIFA. 1 nëntor 2011. Arkivuar nga origjinali më 21 dhjetor 2011. Marrë më 4 janar 2012.
 53. ^ "Twice for Müller in a 4-0 win over India" [Dopietë për Müller-in në fitoren 4–0 kundër Indisë] (në anglisht). FC Bayern München. 10 janar 2012. Marrë më 16 janar 2012.
 54. ^ "FCB ease past Erfurt in perfect final warm-up" [FCB kalon me lehtësi Erfurt në një nxehje finale të përkryer] (në anglisht). FC Bayern München. 15 janar 2012. Marrë më 16 janar 2012.
 55. ^ "Müller: Erst Torschütze, dann Spaßvogel". merkur-online.de (në gjermanisht). 12 shkurt 2012. Marrë më 17 shkurt 2012.
 56. ^ "Lahm und Müller jubilieren" [Lahm dhe Müller festojnë] (në gjermanisht). FC Bayern München. 31 mars 2012. Marrë më 31 mars 2012.
 57. ^ "Thomas Müller" (në anglisht). Bundesliga. Arkivuar nga origjinali më 18 prill 2012. Marrë më 31 mars 2012.
 58. ^ a b "Teams alerted as Muller reveals Bayern anger" [Ekipet e alarmuara, Muller zbulon zemërimin te Bayerni] (në anglisht). ESPN FC. 8 qershor 2012. Arkivuar nga origjinali më 24 gusht 2020. Marrë më 9 qershor 2012.
 59. ^ "BAYERN CAN 'ONLY GET BETTER'" [Bayern mundet vetëm të bëhet më i mirë] (në anglisht). Bundesliga. 27 gusht 2012. Arkivuar nga origjinali më 7 qershor 2014. Marrë më 19 dhjetor 2012.
 60. ^ Gerry Wittmann (2 shtator 2012). "Bayern München 6 – 1 Stuttgart – Heynckes' Team Again Dominant" [Bayern München 6 – 1 Stuttgart – Skuadra e Heynckes sërisht dominuese] (në anglisht). Bundesliga Fanatic. Arkivuar nga origjinali më 17 janar 2013. Marrë më 19 dhjetor 2012.
 61. ^ Christopher Mayer-Lodge (2 shtator 2012). "BAYERN HIT STUTTGART FOR SIX" [Bayern e godet Stuttgartin për gjashtë] (në anglisht). Bundesliga. Arkivuar nga origjinali më 7 qershor 2014. Marrë më 19 dhjetor 2012.
 62. ^ "Bayern continue the perfect start" [Bayern vazhdon nisjen e përkryer] (në anglisht). ESPN FC. 20 tetor 2012. Marrë më 19 dhjetor 2012.[lidhje e vdekur]
 63. ^ Chris Burke (23 tetor 2012). "Müller spot kick secures victory for Bayern" [Goli i Müller me penallti siguron fitoren për Bayernin] (në anglisht). UEFA. Marrë më 19 dhjetor 2012.
 64. ^ Stephan Uersfeld (13 dhjetor 2012). "Muller: Bayern the pinnacle" [Muller: Bayern është maja] (në anglisht). ESPN FC. Marrë më 19 dhjetor 2012.[lidhje e vdekur]
 65. ^ Stephan Uersfeld (19 dhjetor 2012). "Muller inks new deal at Bayern" [Muller firmos marrëveshje të re me Bayernin] (në anglisht). ESPN FC. Marrë më 19 dhjetor 2012.[lidhje e vdekur]
 66. ^ Andy James (2 prill 2013). "Bayern take command against Juventus" [Bayern-i merr komendën kundër Juventus] (në anglisht). UEFA. Arkivuar nga origjinali më 17 janar 2020. Marrë më 2 prill 2013.
 67. ^ "Çfarë Bajerni, shkatërrohet Barça". Panorama Sport. 24 prill 2013. Marrë më 29 nëntor 2019.
 68. ^ "Rënia e Zotave, Barcelona poshtërohet nga Bajerni". Gazeta Shqip. 24 prill 2013. Arkivuar nga origjinali më 16 janar 2020. Marrë më 29 nëntor 2019.
 69. ^ "Bajerni shpartallon Barcelonën, finalja do jete gjermane". Lajmet Shqip. 2 maj 2013. Marrë më 29 nëntor 2019.
 70. ^ "Bajern mbyll sezonin prefekt duke fituar edhe Kupën". Lajme Shqip. 1 qershor 2013. Marrë më 29 nëntor 2019.
 71. ^ a b "Games played by Thomas Muller in 2012/2013" [Ndeshje të luajtura nga Thomas Muller në 2012/2013] (në anglisht). Soccerbase. Marrë më 29 nëntor 2019.
 72. ^ "Thomas Müller" (në anglisht). UEFA. Marrë më 20 shtator 2013.
 73. ^ "Thomas Müller" (në anglisht). UEFA. Marrë më 18 shtator 2013.
 74. ^ "Guardiola era opens with 16-goal festival" [Epoka Guardiola hapet me një festival 16 golësh] (në anglisht). Bayern Munich. 29 qershor 2013. Arkivuar nga origjinali më 16 janar 2020. Marrë më 29 qershor 2013.
 75. ^ "Müller schnürt einen Dreierpack". kicker.de (në gjermanisht). 5 gusht 2013. Marrë më 5 gusht 2013.
 76. ^ "Bayern beats Dortmund 2-0 in German Cup final" [Bayerni mposht Dortmundin 2-0 në finalen e Kupës Gjermane] (në anglisht). USA Today. 17 maj 2014. Marrë më 18 maj 2014.
 77. ^ "Die Statistiken zum DFB-Pokalfinale 2014" (në gjermanisht). Deutscher Fußball-Bund. 18 maj 2014. Marrë më 18 maj 2014.
 78. ^ "Bayern Munich: Philipp Lahm and Thomas Muller sign new deals" [Bayern Munich: Philipp Lahm dhe Thomas Muller firmosin marrëveshje të reja] (në anglisht). BBC Sport. 11 qershor 2014. Marrë më 11 qershor 2014.
 79. ^ "Mueller: I rejected more money at United" [Muller: Refuzova më shumë para te United] (në anglisht). ESPN FC. 20 gusht 2014. Marrë më 20 gusht 2014.
 80. ^ a b c "Aubameyang köpft BVB zum Supercup-Sieg" [Aubameyang udhëheq BVB-në drejt fitores në Superkupë]. kicker.de (në gjermanisht). 13 gusht 2014. Marrë më 13 gusht 2014.
 81. ^ "Götze, Müller, Alaba und Pizarro - FCB auf Kurs" [Götze, Müller, Alaba dhe Pizarro - FCB në kurs]. kicker.de (në gjermanisht). 17 gusht 2014. Marrë më 17 gusht 2014.
 82. ^ Ross Dunbar (24 qershor 2014). "Bayern to open season against Wolfsburg as Bundesliga fixtures confirmed" [Bayern do t'a hapi sezonin ndaj Wolfsburg me ndeshjet e Bundesligës të konfirmuara] (në gjermanisht). Deutsche Welle. Marrë më 23 gusht 2014.
 83. ^ "Robben macht's besser als Malanda" [Robben e bën më mirë sesa Malanda]. kicker.de (në gjermanisht). 22 gusht 2014. Marrë më 23 gusht 2014.
 84. ^ "Bayern mühen sich zum Erfolg gegen Wolfsburg" [Bayern përpiqet të ketë sukses kundër Wolfsburgut] (në gjermanisht). Die Welt. 22 gusht 2014. Marrë më 23 gusht 2014.
 85. ^ "Thomas Müller – Biografie" [Thomas Müller – Biografia] (në gjermanisht). Federata Gjermane e Futbollit. Arkivuar nga origjinali më 22 korrik 2010. Marrë më 30 qershor 2010.
 86. ^ "Türkei vermiest Adrions Debüt" [Turqia prish debutimin e Adrions]. kicker.de (në gjermanisht). 11 gusht 2009. Marrë më 31 janar 2010.
 87. ^ "U21-Nationalteam Männer – Nationalspieler Thomas Müller" [Ekipi kombëtar nën-21 – lojtari Thomas Müller] (në gjermanisht). Federata Gjermane e Futbollit. Marrë më 31 janar 2010.
 88. ^ "San Marino – Gjermania 0:11 (0:5)" (në gjermanisht). Federata Gjermane e Futbollit. 17 nëntor 2009. Arkivuar nga origjinali më 29 gusht 2011. Marrë më 25 dhjetor 2010.
 89. ^ "Löw bleibt – wenn alle bleiben" [Löw qëndron – nqs të gjithë qëndrojnë]. kicker.de (në gjermanisht). 12 tetor 2009. Marrë më 20 tetor 2009.
 90. ^ "DFB-Team trifft auf Drogba & Co" [Ekipi iDFB team ballafaqon Drogba & Co]. kicker.de (në gjermanisht). 20 tetor 2009. Marrë më 20 tetor 2009.
 91. ^ "Rummenigge empfiehlt langen Urlaub" [Rummenigge rekomandon pushime të gjata] (në gjermanisht). Bild. 3 mars 2010. Arkivuar nga origjinali më 5 tetor 2012. Marrë më 23 gusht 2011.
 92. ^ "Aaron Hunt wins Germany call-up after turning back on England" [Aaron Hunt fiton thirrjen e Gjermanisë pasi u rikthye në Angli] (në anglisht). The Guardian. 6 nëntor 2009. Marrë më 6 nëntor 2009.
 93. ^ "Müller proud after call to Germany set-up" [Muller krenar pasi thirrjes në ekipin kombëtar të Gjermanisë] (në anglisht). Bayern Munich. 27 janar 2010. Marrë më 1 shkurt 2010.
 94. ^ "Müller hat Verständnis für Löw" [Müller e kupton Löw-n]. kicker.de (në gjermanisht). 17 nëntor 2009. Marrë më 31 janar 2010.
 95. ^ ""Hans-Jörg Butt called up to Germany's preliminary World Cup squad"" [Hans-Jörg Butt thirret për të luajtur me Gjermaninë në Kupën e Botës 2010] (në anglisht). The Guardian. 6 maj 2010. Marrë më 3 gusht 2011.
 96. ^ "Painful start for Müller, Ribéry's role open" [Fillim i dhimshëm për Müller, roli i Ribéry i hapur] (në anglisht). Bayern Munich. 26 maj 2010. Marrë më 1 qershor 2010.
 97. ^ "World Cup 2010: Germany omit Andreas Beck from squad" [Kupa e Botës 2010: Gjermania lë jashtë skuadrës mbrojtën Andreas Beck] (në anglisht). BBC Sport. 1 qershor 2010. Marrë më 1 qershor 2010.
 98. ^ "Müller erhält Ballacks Nummer" [Müller merr numrin e Ballack]. kicker.de (në gjermanisht). 1 qershor 2010. Marrë më 1 qershor 2010.
 99. ^ "Deutschland – Bosnien-Herzegowina 3:1" [Gjermani 3–1 Bosnja-Hercegovina]. kicker.de (në gjermanisht). 3 qershor 2010. Marrë më 4 qershor 2010.
 100. ^ "Germany – Australia" [Gjermania – Australia] (në anglisht). FIFA. 13 qershor 2010. Arkivuar nga origjinali më 22 korrik 2011. Marrë më 14 qershor 2010.
 101. ^ "ARD Sportschau – Tor des Monats – Tor des Monats Juni 2010" [ARD Sports shfaq – Goli i Muajit qershor 2010] (në gjermanisht). ARD. 13 qershor 2010. Marrë më 28 gusht 2011.
 102. ^ "Ghana vs. Germany 0 – 1" [Gana vs. Gjermania 0 – 1] (në anglisht). Soccerway. 23 qershor 2010. Marrë më 19 dhjetor 2018.
 103. ^ Phil McNulty (27 qershor 2010). "Germany 4-1 England" [Gjermania 4-1 Anglia] (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 19 dhjetor 2018.
 104. ^ Kevin McCarra (27 qershor 2010). "World Cup 2010: Germany tear down England's defence" [Kupa e Botës 2010: Gjermania shkatërron mbrojtjen e Anglisë] (në anglisht). The Guardian. Marrë më 19 dhjetor 2018.
 105. ^ Dominic Fifield (3 korrik 2010). "World Cup 2010: Germany dump Diego Maradona and Argentina out" [Kupa e Botës 2010: Gjermania hedh Diego Maradonën dhe Argjentinën jashtë] (në anglisht). The Guardian. Marrë më 19 dhjetor 2018.
 106. ^ Duncan White (3 korrik 2010). "Argentina 0 Germany 4: match report" [Argjentina 0 Gjermania 4: raporti i ndeshjes] (në anglisht). The Telegraph. Marrë më 19 dhjetor 2018.
 107. ^ Jason Burt (8 korrik 2010). "Germany v Spain: Thomas Muller's absence costs Germany dear in World Cup semi-final" [Gjermania v Spanja: Mungesa e Thomas Müller i kushton Gjermanisë shumë në gjysëm-finalen e Kupës së Botës] (në anglisht). The Telegraph. Marrë më 19 dhjetor 2018.
 108. ^ Jamie Casey (10 korrik 2010). "Germany secure third place" [Gjermania siguron vendin e tretë] (në anglisht). Sky Sports. Marrë më 19 dhjetor 2018.
 109. ^ David Ornstein (10 korrik 2010). "Uruguay 2-3 Germany" [Uruguaji 2-3 Gjermania] (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 19 dhjetor 2018.
 110. ^ "Golden Boot" [Këpuca e Artë] (në anglisht). FIFA. 11 korrik 2010. Arkivuar nga origjinali më 4 dhjetor 2013. Marrë më 11 korrik 2010.
 111. ^ "Muller claims two coveted crowns" [Muller merr dy frone të lakmuar] (në anglisht). FIFA. 11 korrik 2010. Arkivuar nga origjinali më 28 dhjetor 2010. Marrë më 10 korrik 2010.
 112. ^ "Müller: Torschützenkönig und "Bester Junger Spieler"" [Müller golashënuesi dhe lojtari i ri më i mirë]. kicker.de (në gjermanisht). 11 korrik 2010. Marrë më 12 korrik 2010.
 113. ^ "Shortlists for first FIFA Ballon d'Or gala revealed" [Lista për galanë e parë të FIFA Topit të artë] (në anglisht). FIFA. 26 tetor 2010. Arkivuar nga origjinali më 29 tetor 2010. Marrë më 28 tetor 2010.
 114. ^ "Spiele von Thomas Müller in 2010/2011" [Ndeshjet e Thomas Muller në sezonin 2010/2011]. fussballdaten.de (në gjermanisht). Marrë më 12 tetor 2010.
 115. ^ "Deutschland – Österreich 6:2, EM-Qualifikation, Saison 2010/11, 9.Spieltag – Spielanalyse, Aufstellung, Torschützen und alle Infos zur Spielpaarung" [Gjermani 6–2 Austri, kualifikueset e Kampionatit Evropian, sezoni 2010–11, ndeshja e 9 – Analiza e ndeshjes, formacionet dhe i gjithë informacioni i ndeshjes]. kicker.de (në gjermanisht). 2 shtator 2011. Marrë më 2 shtator 2011.
 116. ^ "Deutschland – Kasachstan 4:0, EM-Qualifikation, Saison 2010/11, 5.Spieltag" [Gjermani 4–0 Kazakistan, kualifikueset e Euro 2012, ndeshja 5]. kicker.de (në gjermanisht). 26 mars 2011. Marrë më 26 mars 2011.
 117. ^ "Gomez mban rekord-thyesit Gjermaninë në kurs" [Gomez keeps Germany's record-breakers on course]. kicker.de (në gjermanisht). 7 tetor 2011. Marrë më 8 tetor 2011.
 118. ^ "Germany 1–0 Portugal" [Gjermania 1–0 Portugalia] (PDF) (në anglisht). UEFA. 9 qershor 2012. Marrë më 9 qershor 2012.
 119. ^ "Gomez "fundos" Holandën, triumfon Gjermania". BalkanWeb.com. 13 qershor 2012. Arkivuar nga origjinali më 16 janar 2020. Marrë më 13 qershor 2014.
 120. ^ "Denmark 1–2 Germany" [Danimarka 1–2 Gjermania] (PDF) (në anglisht). UEFA. 17 qershor 2012. Marrë më 17 qershor 2012.
 121. ^ "Germany 4–2 Greece" [Gjermania 4–2 Greqia] (PDF) (në anglisht). UEFA. 22 qershor 2012. Marrë më 22 qershor 2012.
 122. ^ "Germany 1–2 Italy" [Gjermania 1–2 Italia] (PDF) (në anglisht). UEFA. 28 qershor 2012. Marrë më 28 qershor 2012.
 123. ^ "Kazakhstan 0–3 Germany" [Kazakistan 0–3 Gjermania] (në anglisht). ESPN FC. 22 mars 2013. Marrë më 2 prill 2013.
 124. ^ a b "Gjermania e frikshme, Myler leksion për CR7". Panorama Sport. 17 qershor 2014. Marrë më 18 qershor 2014.
 125. ^ "Kupa e Botës 2014: Fituesit dhe humbësit e disa prej ndeshjeve të para më interesante". Monitor.al. 20 qershor 2014. Marrë më 20 dhjetor 2018.
 126. ^ "Kartoni i kuq për Pepen i drejtë, por edhe Muller është dashur të ndëshkohet (Foto)". Gazeta Express. 16 qershor 2014. Arkivuar nga origjinali më 24 gusht 2020. Marrë më 20 dhjetor 2018.
 127. ^ Stephan Uersfeld (16 qershor 2014). "Muller: I didn't influence Pepe red" [Muller: Nuk ndikova në të kuqin e Pepes] (në anglisht). ESPN FC. Marrë më 17 qershor 2014.
 128. ^ "Mueller goal wins it but USA make history" [Goli i Muller sjell fitoren por Shba bën histori] (në anglisht). ESPN FC. 26 qershor 2014. Arkivuar nga origjinali më 14 korrik 2014. Marrë më 26 qershor 2014.
 129. ^ "Gjermania në "qiellin e shtatë", ç'poshtërim për Brazilin!". Panorama Sport. 9 korrik 2014. Marrë më 9 korrik 2014.
 130. ^ "Historike! Gjermania shkatërron 7-1 Brazilin". Top-Channel.tv. 8 korrik 2014. Marrë më 20 dhjetor 2018.
 131. ^ Tyers, Alan (9 korrik 2014). "Brazil vs Germany, World Cup 2014: as it happened" (në anglisht). The Telegraph. Marrë më 9 korrik 2014.
 132. ^ "Kandidatët për lojtarin më të mirë të "Brazil 2014"". Top-Channel.tv. 11 korrik 2014. Marrë më 3 dhjetor 2018.
 133. ^ "adidas Golden Boot" [Adidas Këpuca e artë] (në anglisht). FIFA. Arkivuar nga origjinali më 31 dhjetor 2014. Marrë më 16 korrik 2014.
 134. ^ Alfred Lleshi (1 qershor 2018). "Rrjedh lista e Gjermanisë për Botërorin, ja kush mbetet jashtë". Telesport.al. Arkivuar nga origjinali më 16 janar 2020. Marrë më 6 mars 2019.
 135. ^ "Shokohet Gjermania, eliminohet pas humbjes në momentet e fundit nga Koreja e Jugut". Telegrafi.com. 27 qershor 2018. Marrë më 6 mars 2019.
 136. ^ "Vendimi i Lëv për ta lënë jashtë kombëtares, reagon Tomas Myler". Sport Ekspres. 5 mars 2019. Marrë më 6 mars 2019.
 137. ^ "Klose impressed by new generation" [Klose i impresionuar nga brezi i ri] (në anglisht). The Independent. 5 korrik 2010. Marrë më 7 shtator 2011.
 138. ^ "Stimmungsschwankungen bei den Bayern" [Ndryshime humori tek Bayern]. kicker.de (në gjermanisht). 15 shkurt 2011. Marrë më 13 shtator 2011.
 139. ^ "Bayern München – FC St. Pauli 3:0, 1. Bundesliga, Saison 2010/11, 16.Spieltag – Spielanalyse" [Bayern Munich 3–0 St. Pauli, Sezoni 2010–11 i Bundesligës]. kicker.de (në gjermanisht). 11 dhjetor 2010. Marrë më 1 janar 2011.
 140. ^ a b "Carlo Ancelotti on Thomas Muller's Bayern Munich role: I'm not stupid" [Carlo Ancelotti për rolin e Thomas Muller tek Bayern Munich: Unë nuk jam budalla] (në anglisht). ESPN FC. 18 janar 2017. Marrë më 20 shtator 2017.
 141. ^ "Thomas following in Gerd's footsteps" [Thomas duke ndjekur hapat e Gerd] (në anglisht). Bayern Munich. 27 qershor 2010. Marrë më 30 qershor 2010.
 142. ^ "Rooney joins in chorus of praise for Müller" [Rooney hyn në korin e vlerësimeve për Müllerin] (në anglisht). Bayern Munich. 16 qershor 2010. Marrë më 30 qershor 2010.
 143. ^ a b "Thomas Müller" (në gjermanisht). fussballdaten.de. Marrë më 24 prill 2010.
 144. ^ "Thomas Müller im Gespräch" (në anglisht). Süddeutsche Zeitung. 9 janar 2011. Marrë më 4 prill 2013.
 145. ^ "2014 Worldcup Germany-Ghana match preview" (në anglisht). BBC Sport. 21 qershor 2014. Marrë më 21 qershor 2014.
 146. ^ "Thomas Müller – Pähl feiert seinen WM-Helden" [Thomas Müller – Pähl feston për heroin e tyre të Kupës së Botës] (në gjermanisht). Süddeutsche Zeitung. 15 korrik 2010. Marrë më 4 gusht 2011.
 147. ^ Emily Sheridan (25 qershor 2010). "Meet the Frauen und Freundinnen... that's German WAGS to us Brits" (në anglisht). Daily Mail. Marrë më 25 dhjetor 2010.
 148. ^ "Thomas Müller unter der Haube" [Thomas Müller lidh kravatën] (në gjermanisht). Bayern Munich. 2 dhjetor 2009. Marrë më 10 korrik 2010.
 149. ^ "Müller takes up role as YoungWings ambassador" [Müller merr rolin si ambasador i YoungWings] (në anglisht). Bayern Munich. 20 qershor 2011. Marrë më 23 qershor 2011.
 150. ^ "Thomas Müller" (në anglisht). Soccerway. Marrë më 20 janar 2015.
 151. ^ "Thomas Müller" (në anglisht). Football Database. Marrë më 20 janar 2015.
 152. ^ Benjamin Strack-Zimmerman. "Thomas Müller" (në anglisht). National Football Teams. Marrë më 26 qershor 2014.
 153. ^ a b "Thomas Müller" (në anglisht). Soccerway. Marrë më 17 gusht 2014.
 154. ^ "Alle Preisträger" [Fituesit e të gjithë çmimeve] (në gjermanisht). Bayerischer Sportpreis. Arkivuar nga origjinali më 18 korrik 2011. Marrë më 19 dhjetor 2010.
 155. ^ "DFB-Elf erhält Silbernes Lorbeerblatt" (në gjermanisht). Rheinische Post. Marrë më 19 dhjetor 2010.
 156. ^ "Gauck zeichnet vorbildliche Weltmeister aus" (në gjermanisht). T-Online. 10 nëntor 2014. Marrë më 29 nëntor 2014.
 157. ^ "Xavi voted World Soccer Player of the Year" [Xavi votohet si World Soccer Lojtari i Vitit] (në anglisht). World Soccer. 16 dhjetor 2010. Arkivuar nga origjinali më 13 nëntor 2014. Marrë më 17 dhjetor 2010.
 158. ^ "The Bravo Award" [Çmimi Bravo] (në anglisht). RSSSF. Marrë më 13 shkurt 2010.
 159. ^ "FIFA Ballon d'Or 2014 – voting results" [FIFA Topi i Artë 2014 – rezultatet e votimit] (PDF) (në anglisht). FIFA. 12 janar 2015. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 12 janar 2015. Marrë më 12 janar 2015.
 160. ^ "ESM-Top-11: Nur Torres und Ivanovic durchbrechen Bundesliga-Phalanx". kicker.de (në gjermanisht). 12 qershor 2013. Marrë më 17 gusht 2014.
 161. ^ "adidas Golden Ball" (në anglisht). FIFA. Arkivuar nga origjinali më 29 dhjetor 2014. Marrë më 17 gusht 2014.
 162. ^ "adidas Golden Boot" (në anglisht). FIFA. Arkivuar nga origjinali më 31 dhjetor 2014. Marrë më 17 gusht 2014.
 163. ^ "Castrol Index Top 11" (në anglisht). FIFA. Arkivuar nga origjinali më 12 korrik 2014. Marrë më 17 gusht 2014.
 164. ^ "The Dream Team" [Skuadra e Ëndërrave] (në anglisht). FIFA. Arkivuar nga origjinali më 29 dhjetor 2014. Marrë më 17 gusht 2014.

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]