Giovani dos Santos

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Giovani dos Santos
Të dhënat vetjake
Emri i plotëGiovani Alex dos Santos Ramírez
Datëlindja (1989-05-11) 11 maj 1989 (35 vjeç)
VendlindjaMonterrey, Nuevo Leon, Meksikë
Gjatësia1.74 m (5 ft 9 in)[1]
PozicioniMesfushor sulmues
Karriera me të rinjtë
Monterrey
2002–2006Barcelona
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2006–2007Barcelona B26(6)
2007–2008Barcelona28(3)
2008–2012Tottenham Hotspur17(0)
2009Ipswich Town (huazim)8(4)
2010Galatasaray (huazim)14(0)
2011Racing Santander (huazim)16(5)
2012–2013Mallorca29(6)
2013–2015Villarreal57(12)
2015–2018LA Galaxy77(26)
2019–2021América39(4)
Karriera ndërkombëtare
2005Meksika U178(2)
2007Meksika U206(5)
2012Meksika U239(3)
2007–2018Meksika106(19)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase – redaktuar më 31 August 2008
‡ Ndeshjet dhe golat me ekipin kombëtar të redaktuar më 22 August 2008

Giovani dos Santos Ramirez (lindi me 11 maj 1989 në Monterrey, Nuevo Leon, Meksikë) është një futbollist Meksikan, sulmues po ashtu dhe luan si mesfushor ofansiv, luan për ekipin e FC Barcelona dhe për kombëtaren e Meksikës. Dos Santos ishte dhe lojtar shum i rëndësishëm për Meksikën U-17 ku aty fitoi Kupën e Botes në vitin 2005 kundër Perus.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gio është djali i Brazilianit Gerardo dos Santos ish lojtar futbolli, ku luajti për ekipin e Meksikës Amerika dhe Leon, njihej me emrin Zizinho. Nena e Giovannit është Liliana Ramirez dos Santos, është Meksikane. Gio ka edhe dy vëllezër, Eder me i madhi (24 vjet) dhe Jonathan ku dhe ai luan për FC Barcelona, por në Juvenil A.

FC Barcelona[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Giovani në 2007-08 doli në ekipin e pare, duke bartur numrin 17. Debutimi i tij i pare në FC Barcelona me 2 shtator, 2007 kundër Athletic Bilbao ku fituan Barca 3-1, ai hyri nga minuta e 62 ku berri ndërrim me Thierry Henry. Debutimi i tij i pare në Champions League në 19 shtator, 2007 kundër Lyonit ku fitoi Barca 3-0, ai hyri në minutën e 79 ku berri ndërrim me Xavi.

Tottenham[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Barcelona arriti marrëveshje me klubin anglez Tottenham për Giovanni dos Santos, mesfushori meksikan kaloi te Tottenham për vetëm 6 milionë euro.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]