Racing de Santander

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Racing Santander
logo
Emri i plotë Real Racing Club
de Santander, S.A.D.
Pseudonimi Racinguistas,
Verdiblancos,
Montañeses
Themelimi 1913
Stadiumi El Sardinero,
Santander, Cantabria,
Spain
(Kapaciteti: 22,271)
Presidenti Flag of Spain.svg Ahsan Ali Syed
Trajneri Flag of Spain.svg Juan Carlos Unzué
Liga La Liga
2011-12 La Liga, 20th
Fanella e parë
Fanella e dytë
Fanella e tretë

Real Racing Club de Santander, S.A.D., shkurt Racing ose Racing Santander, është klub futbollistik spanjoll nga Santander, i themeluar më 1913.

Racing Santander përfundoi në vendin e 6-të në 2007-2008 dhe u kualifiku për në UEFA Kupa për herë të parë në historin e tij.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Themelimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lojtarët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekipi aktual[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nr. Pozicioni Lojtari
1 Flag of Switzerland.svg Pt Fabio Coltorti
2 Flag of Spain.svg Mf Toni Moral
7 Flag of Burundi.svg Sm Mohammed Tchité
8 Flag of Spain.svg Mf Gonzalo Colsa
10 Flag of Spain.svg Sm Pedro Munitis
11 Flag of Spain.svg Mf Óscar Serrano
13 Flag of Spain.svg Pt Toño
14 Flag of Spain.svg Mb Pablo Pinillos (captain)
19 Flag of Spain.svg Mb Marc Torrejón
21 Flag of Portugal.svg Mb Zé António
22 Flag of Spain.svg Mb José Moratón
Nr. Pozicioni Lojtari
23 Flag of Spain.svg Mb Christian
24 Flag of Algeria.svg Mf Mehdi Lacen
25 Flag of Spain.svg Mf Vitolo
27 Flag of Spain.svg Mf Sergio Canales
28 Flag of Spain.svg Mf Edu Bedia
-- Flag of Spain.svg Sm Iván Bolado
-- Flag of Poland.svg Sm "Ebi" Smolarek
-- Flag of Spain.svg Mf Manuel Arana
-- Flag of Spain.svg Mb José Ángel Crespo
-- Flag of RSA.svg Mb Nasief Morris
-- Flag of Senegal.svg Mf Papa Kouli Diop

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]