Jump to content

La Liga

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
La Liga
Skeda:LaLiga Santander.svg
KombëtarjaSpanjolle
KonfederataUEFA
Themeluar1928
Sezoni i parë1928-29
Numri i ekipeve20
Bien nëSegunda Division
Kupa kombëtareCopa del Rey
Supercopa de España
Kupa ndërkombëtarUEFA Liga e Kampionëve
UEFA Kupa
Kampioni aktualReal Madrid C.F. (2019-20)
Më shumë tituj kampionReal Madrid C.F. (34 tituj)
Faqja zyrtareZyrtare

Primera División ose Liga e parë profesionale spanjolle, e cila njihet edhe si La Liga ose Liga Santander. Në të garojnë 20 ekipe, ku tre ekipe të fundit transferohen në Segunda Division dhe zëvendësohen me tre ekipe të para të Segunda Division. La Liga është një nga ligat më kuallitet më të lartë të futbollit në botë. Ajo ka qenë e renditur si liga më e mirë evropiane, pas ligës italiane Seria A.

Trofeu i La Ligës Spanjolle

Formati i Konkurrencës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kualifikimi për garat europiane dhe zbritja nga kategoria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Katër ekipet e par marrin pjesë në UEFA Champions League: tre hynë direkt ne fazën me grupe, i katërti luan Playoff-in. I pesti dhe i gjashti bashkë me fituesin e Copa del Rey(kupa e mbretit) kualifikohen për në Uefa Europa League. Nëqoftëse fituesi i kupës del në gjashtë vëndet e para ne kampionat, në Europa League hyn vendi i shtatë. Tre ekipet e fundit zbresin në Segunda Division.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vitet e Real Madrid[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vitet 10'[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vitet 30'[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ronaldinho, Di Stèfano dhe Sùarez[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vitet e Fc Barcelona[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vitet 40'[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vitet 90'[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

2 lojtarët më të mirë në LigaBBVA janë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lionel Messi dhe Cristiano Ronaldo[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekipet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

La Liga is located in Earth
La Liga (Earth)

20 ekipe garojnë në ligën e sezonit aktual.

Stadiume dhe qytetet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekipi Qyteti Stadiumi Kapaciteti
Alavés Vitoria-Gasteiz Mendizorrotza &0000000000019840.00000019.840[1]
Athletic Bilbao Bilbao San Mamés &0000000000053289.00000053.289[2]
Atlético Madrid Madrid Wanda Metropolitano &0000000000067703.00000067.703[3]
Barcelona Barcelona Camp Nou &0000000000099354.00000099.354[4]
Celta Vigo Vigo Balaídos &0000000000029000.00000029.000[5]
Eibar Eibar Ipurua &0000000000007083.0000007.083[6]
Espanyol Barcelona RCDE Stadium &0000000000040500.00000040.500[7]
Getafe Getafe Coliseum Alfonso Pérez &0000000000017393.00000017.393[8]
Granada Granada Nuevo Los Cármenes &0000000000018000.00000018.000[9]
Leganés Leganés Butarque &0000000000011454.00000011.454[10]
Levante Valencia Ciutat de València &0000000000026354.00000026.354[11]
Mallorca Palma Son Moix &0000000000023142.00000023.142[12]
Osasuna Pamplona El Sadar &0000000000018375.00000018.375[13]
Real Betis Seville Benito Villamarín &0000000000060720.00000060.720[14]
Real Madrid Madrid Santiago Bernabéu &0000000000081044.00000081.044[15]
Real Sociedad San Sebastián Anoeta &0000000000025000.00000025.000[16]
Sevilla Seville Ramón Sánchez Pizjuán &0000000000042500.00000042.500[17]
Valencia Valencia Mestalla &0000000000055000.00000055.000[18]
Valladolid Valladolid José Zorrilla &0000000000026512.00000026.512[19]
Villarreal Villarreal Estadio de la Cerámica &0000000000023500.00000023.500[20]

Klubet e La Liga-s në Europë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fc Barcelona,Real Madrid,Athletic Bilbao dhe Atletico Madrid[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stadumet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Team Home city Stadium Stadium capacity
Athletic Bilbao Bilbao San Mamés 39,750
Atlético Madrid Madrid Vicente Calderón 54,851
Barcelona Barcelona Camp Nou 99,786
Betis Seville Benito Villamarín 52,745
Celta de Vigo Vigo Balaídos 31,800
Deportivo La Coruña A Coruña Riazor 34,600
Espanyol Cornellà de Llobregat Cornellà-El Prat 40,500
Getafe Getafe Coliseum Alfonso Pérez 17,700
Granada Granada Nuevo Los Cármenes 22,524
Levante Valencia Ciutat de València 25,534
Málaga Málaga La Rosaleda 28,963
Mallorca Palma Iberostar Stadium 23,142
Osasuna Pamplona El Sadar 19,553
Rayo Vallecano Madrid Campo de Vallecas 15,489
Real Madrid Madrid Santiago Bernabéu 85,454
Real Sociedad San Sebastián Anoeta 32,076
Sevilla Seville Ramón Sánchez Pizjuán 45,500
Valencia Valencia Mestalla 55,000
Valladolid Valladolid Nuevo José Zorrilla 26,512
Zaragoza Zaragoza La Romareda 34,596

Kampionët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Performaca e klubeve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klubi Fituesi (1) Ndjekës (2) Vitete si fitues
Real Madrid 33 23 1931–32, 1932–33, 1953–54, 1954–55, 1956–57, 1957–58, 1960–61, 1961–62, 1962–63, 1963–64, 1964–65, 1966–67, 1967–68, 1968–69, 1971–72, 1974–75, 1975–76, 1977–78, 1978–79, 1979–80, 1985–86, 1986–87, 1987–88, 1988–89, 1989–90, 1994–95, 1996–97, 2000–01, 2002–03, 2006–07, 2007–08, 2011–12, 2016-17.
Barcelona 26 25 1928–291944–451947–481948–491951–521952–531958–591959–601973–741984–851990–911991–921992–931993–941997–981998–992004–052005–062008–092009–102010–112012–132014–152015–16,2017–18,2018–19
Atlético Madrid 10 10 1939-40, 1940-41, 1949-50, 1950-51, 1965-66, 1969-70, 1972-73, 1976-77, 1995-96,2013-14
Athletic Bilbao 8 7 1929-30, 1930-31, 1933-34, 1935-36, 1942-43, 1955-56, 1982-83, 1983-84
Valencia 6 6 1941-42, 1943-44, 1946-47, 1970-71, 2001-02, 2003-04
Real Sociedad 2 3 1980-81, 1981-82
Deportivo 1 5 1999-00
Sevilla 1 4 1945-46
Real Betis 1 0 1934-35

Fituesi vit mbas viti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Fituesi Ndjekës Vendi i tretë
1928-29 FC Barcelona Real Madrid Athletic Bilbao
1929-30 Athletic Bilbao FC Barcelona Arenas Club de Getxo
1930-31 Athletic Bilbao Racing de Santander Real Sociedad
1931-32 Madrid CF Athletic Bilbao FC Barcelona
1932-33 Madrid CF Athletic Bilbao CE Espanyol
1933-34 Athletic Bilbao Madrid CF Racing de Santander
1934-35 Betis Balompié Madrid CF Oviedo CF
1935-36 Athletic Bilbao Madrid CF Oviedo CF
1936-39 Nuk u luajtën ndeshjet për shkak të luftës civile Lufta qytetare spanjole
1939-40 Atlético Aviación Sevilla FC Athletic Bilbao
1940-41 Atlético Aviación Athletic Bilbao Valencia CF
1941-42 Valencia CF Real Madrid Atlético Aviación
1942-43 Athletic Bilbao Sevilla FC FC Barcelona
1943-44 Valencia CF Atlético Aviación Sevilla FC
1944-45 FC Barcelona Real Madrid Atlético Aviación
1945-46 Sevilla FC FC Barcelona Athletic Bilbao
1946-47 Valencia CF Athletic Bilbao Atlético Aviación
1947-48 FC Barcelona Valencia CF Atlético Madrid
1948-49 FC Barcelona Valencia CF Real Madrid
1949-50 Atlético Madrid Deportivo de La Coruña Valencia CF
1950-51 Atlético Madrid Sevilla FC Valencia CF
1951-52 FC Barcelona Athletic Bilbao Real Madrid
1952-53 FC Barcelona Valencia CF Real Madrid
1953-54 Real Madrid FC Barcelona Valencia CF
1954-55 Real Madrid FC Barcelona Athletic Bilbao
1955-56 Athletic Bilbao FC Barcelona Real Madrid
1956-57 Real Madrid Sevilla FC FC Barcelona
1957-58 Real Madrid Atlético Madrid FC Barcelona
1958-59 FC Barcelona Real Madrid Athletic Bilbao
1959-60 FC Barcelona Real Madrid Athletic Bilbao
1960-61 Real Madrid Atlético Madrid FC Barcelona
1961-62 Real Madrid FC Barcelona Atlético Madrid
1962-63 Real Madrid Atlético Madrid Real Oviedo
1963-64 Real Madrid FC Barcelona Real Betis
1964-65 Real Madrid Atlético Madrid Real Zaragoza
1965-66 Atlético Madrid Real Madrid FC Barcelona
1966-67 Real Madrid FC Barcelona RCD Espanyol
1967-68 Real Madrid FC Barcelona UD Las Palmas
1968-69 Real Madrid UD Las Palmas FC Barcelona
1969-70 Atlético Madrid Athletic Bilbao Sevilla FC
1970-71 Valencia CF FC Barcelona Atlético Madrid
1971-72 Real Madrid Valencia CF FC Barcelona
1972-73 Atlético Madrid FC Barcelona RCD Espanyol
1973-74 FC Barcelona Atlético Madrid Real Zaragoza
1974-75 Real Madrid Real Zaragoza FC Barcelona
1975-76 Real Madrid FC Barcelona Atlético Madrid
1976-77 Atlético Madrid FC Barcelona Athletic Bilbao
1977-78 Real Madrid FC Barcelona Athletic Bilbao
1978-79 Real Madrid Sporting de Gijón Atlético Madrid
1979-80 Real Madrid Real Sociedad Sporting de Gijón
1980-81 Real Sociedad Real Madrid Atlético Madrid
1981-82 Real Sociedad FC Barcelona Real Madrid
1982-83 Athletic Bilbao Real Madrid Atlético Madrid
1983-84 Athletic Bilbao Real Madrid FC Barcelona
1984-85 FC Barcelona Atlético Madrid Athletic Bilbao
1985-86 Real Madrid FC Barcelona Athletic Bilbao
1986-87 Real Madrid FC Barcelona RCD Espanyol
1987-88 Real Madrid Real Sociedad Atlético Madrid
1988-89 Real Madrid FC Barcelona Valencia CF
1989-90 Real Madrid Valencia CF FC Barcelona
1990-91 FC Barcelona Atlético Madrid Real Madrid
1991-92 FC Barcelona Real Madrid Atlético Madrid
1992-93 FC Barcelona Real Madrid Deportivo de La Coruña
1993-94 FC Barcelona Deportivo de La Coruña Real Zaragoza
1994-95 Real Madrid Deportivo de La Coruña Real Betis
1995-96 Atlético Madrid Valencia CF FC Barcelona
1996-97 Real Madrid FC Barcelona Deportivo de La Coruña
1997-98 FC Barcelona Athletic Bilbao Real Sociedad
1998-99 FC Barcelona Real Madrid Real Mallorca
1999-00 Deportivo de La Coruña FC Barcelona Valencia CF
2000-01 Real Madrid Deportivo de La Coruña Real Mallorca
2001-02 Valencia CF Deportivo de La Coruña Real Madrid
2002-03 Real Madrid Real Sociedad Deportivo de La Coruña
2003-04 Valencia CF FC Barcelona Deportivo de La Coruña
2004-05 FC Barcelona Real Madrid Villarreal CF
2005-06 FC Barcelona Real Madrid Valencia CF
2006-07 Real Madrid FC Barcelona Sevilla FC
2007–08 Real Madrid Villarreal CF FC Barcelona
2008-09 FC Barcelona Real Madrid Sevilla FC
2009-10 FC Barcelona Real Madrid Valencia CF
2010-11 FC Barcelona Real Madrid Valencia CF
2011-12 Real Madrid FC Barcelona Valencia CF
2012-13 FC Barcelona Real Madrid Atlético Madrid
2013–14 Atlético Madrid Barcelona Real Madrid
2014–15 Barcelona* Real Madrid Atlético Madrid
2015–16 Barcelona Real Madrid Atlético Madrid
2016-17 Real Madrid Barcelona Atletico Madrid

Lojtarët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Çmimet individuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Golashënuesit më të mirë për gjith kohën në La Liga[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më ndeshjet e luajtura 20 Maj 2019

Të trasha lojtarët që luajnë aktualisht në La Liga.

Vend Lojtari Ekipet Vitet Golat Ndeshje Raport
1 Argjentina Lionel Messi Barcelona 2004– 419 452 0.93
2 Portugalia Cristiano Ronaldo Real Madrid 2009–2018 311 292 1.07
3 Spanja Telmo Zarra Athletic Bilbao 1940–1955 251 278 0.9
4 Meksika Hugo Sánchez Atlético Madrid, Real Madrid, Rayo Vallecano 1981–1994 234 347 0.67
5 Spanja Raúl Real Madrid 1994–2010 228 550 0.41
6 Argjentina Alfredo Di Stéfano Real Madrid, Espanyol 1953–1966 227 329 0.69
7 Spanja César Rodríguez Granada, Barcelona, Cultural Leonesa, Elche 1939–1955 223 353 0.63
8 Spanja Quini Sporting Gijón, Barcelona 1970–1987 219 448 0.49
9 Spanja Pahiño Celta, Real Madrid, Deportivo 1943–1956 210 278 0.76
10 Spanja Edmundo Suárez Valencia, Alcoyano 1939–1950 195 231 0.84

European Footballers of the Year - Futbollisti europian i vitit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Këtu janë emrat e lojtarëve fitues të European Footballer of the Year , lojtarë të klubeve të La Liga.

FIFA World Players of the Year- Fifa Futbollisti botëror i vitit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vijim janë lojtarët fitues të çmimit më prestigjoz siç është ai i FIFA World Player of the Year , lojtarë të të klubeve të La Liga.Në vitin 2006 ishin të nominuar tre lojtarë të La Liga-s : Fabio Cannavaro fituesi , Zinedin Zidane vendi i dytë dhe Ronaldinho i treti.Fitusit e çmimit në gjashtë vitet e fundit , me përjashtim vitin 2007 (Kaká) , 2008 (Kristian Ronaldo), ka qën i fituar nga lojtarë të klubeve të La Liga-s. Por kemi një dominim të lojtarëve brazilian në klubet e La Ligas. Kurse në vitet 2009-2016 është (Lionel Andres Messi)

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tabela e La Ligas për gjitha kohërat

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Instalaciones" (në spanjisht). Deportivo Alavés. Marrë më 29 maj 2016.
 2. ^ "Athletic Club - San Mamés (2013)". Athletic Club. Marrë më 2 mars 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Wanda Metropolitano". StadiumDB. Marrë më 20 mars 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Camp Nou - FC Barcelona". FC Barcelona. Marrë më 4 mars 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Celta de Vigo - CLUB". Real Club Celta de Vigo. Arkivuar nga origjinali më 4 nëntor 2012. Marrë më 8 prill 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Capacity of Ipurua stands at 7,083". SD Eibar. 3 shkurt 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "RCDE Stadium - Ficha Técnica". RCD Espanyol. Marrë më 9 maj 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Datos Generales". Getafe CF. Arkivuar nga origjinali më 12 gusht 2013. Marrë më 16 maj 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "DATOS DEL CLUB". Granada CF. Marrë më 9 maj 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "Instalaciones - Leganés - web oficial" (në spanjisht). CD Leganés. Arkivuar nga origjinali më 5 maj 2018. Marrë më 2 prill 2017.
 11. ^ Superdeporte. "El Ciutat de Valencia estrena lavado de cara para Europa - Superdeporte". www.superdeporte.es. Marrë më 30 qershor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ "Estadio" (në spanjisht). RCD Mallorca. Arkivuar nga origjinali më 2017-01-23. Marrë më 4 qershor 2016.
 13. ^ "El Club. Datos Generales" (në spanjisht). CA Osasuna. Arkivuar nga origjinali më 2 korrik 2016. Marrë më 23 qershor 2016.
 14. ^ "New features for Benito Villamarín Stadium". www.realbetisbalompie.es (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 4 gusht 2017. Marrë më 29 qershor 2017.
 15. ^ "Santiago Bernabéu Stadium". Real Madrid C.F. Marrë më 7 mars 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ "El estadio - Real Sociedad de Fútbol". Real Sociedad. Marrë më 2 mars 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ "Sevilla Fútbol Club - La entidad". Sevilla FC. Marrë më 10 prill 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ "Camp de Mestalla" (në spanjisht). Marrë më 30 qershor 2017.
 19. ^ "Estadio José Zorrilla" (në spanjisht). Real Valladolid. Arkivuar nga origjinali më 4 tetor 2018. Marrë më 30 maj 2016.
 20. ^ "2011/12 UEFA Champions League statistics handbook - Clubs continued" (PDF). UEFA. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]